Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? Empty
MesajSubiect: cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?   cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? I_icon_minitimeVin 29 Oct 2010 - 8:56

apropo ,demult vroiam sa te intreb daca acestea se platesc?
vin voluntar sau platesti ceva parintiilor?

Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? Empty
MesajSubiect: Re: cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?   cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? I_icon_minitimeVin 29 Oct 2010 - 10:39

copiii vin pt placerea jocului si pt jucariile diverse ce le avem...iar la final primesc fiecare un pachetel cu dulciuri pentru ca au fost cuminti si cooperanti

iar parintii ii lasa sa-i vina pentru ca sunt persoane cu bun simt si doresc sa-i ajute pe copiii mei, iar ceea ce le povestesc copiii lor acasa le arata ca nu trebuie sa aiba motive de ingrijorare, dimpotriva ca macar pt o ora jumatate- doua ore si copiii lor au fost antrenati in jocuri educative, unde s-au simtit apreciati si li s-a dat ocazia sa-si etaleze cunostintele si abilitatile...terapeutele ii lauda pe fiecare dupa merit si la fiecare joc declara castigator pe cel care merita, nu se fac favoruri pt copiii mei, sa iasa ei mereu 'primii'

Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? Empty
MesajSubiect: Re: cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?   cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? I_icon_minitimeSam 30 Oct 2010 - 5:02

mi se pare normal ca vin din placerea de a ajuta
dar ai avut o discutie cu parintii si le-ai explicat ce se va intampla in aceste ore
cum normal suntem pe urmele voastre inca de la inceput ma tot gandesc ce fel de copii sa aduc si cum sa pun problema parintiilor.
verisori in oras nu avem iar pe copii pe care-i cunosc mai degraba trebuie sa-i conving pe iei si nu pe parintii lor.
:scratch: :scratch:
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? Empty
MesajSubiect: Re: cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?   cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? I_icon_minitimeSam 30 Oct 2010 - 6:02

data fiind varsta dianei, copiii care vor veni la joc vor avea varsta suficienta sa povesteasca acasa..sunt cele mai bune explicatii pt parinti crede-ma

au fost copii care la prima participare au vrut sa stea numai cu parintii, dar apoi au acceptat sa vina singuri, dupa ce au vazut ce se intampla

normal ca trebuie sa le zici la inceput la parinti despre ce este vorba, in cazul meu nu a fost nevoie de multe explicatii...ii cunosteau pe copiii mei fiind vecini...pe majoriteatea parintilor si copiilor i-am cunoscut mai bine cand 'impingeam caruciorul" in parc...in acei primii doi ani, cand erau toti in concediu crestere copil

ar fi ideal ca sa poti selecta numai copii indrazneti, energeci, vorbareti, creativi etc...dar eu am 'selectat" pe cine a vrut sa vina si cu a caror parinti "m-am inteles"..copiii si care au fost mai timizi la inceput s-au 'deschis' pe parcurs
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? Empty
MesajSubiect: cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.   cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? I_icon_minitimeSam 30 Oct 2010 - 6:46

inteleg ce vrei sa spui
cunosc astfel de copii si chiar initiez asa ceva cand vin la noi in vizita dar tot timpul vin cu intrebari de genu:
"diana de ce nu vorbeste?"
"de ce nu imi raspunde ce o intreb?"
"nu pot sa ma joc cu ea ca nu vrea"
si in astfel de situatii nu prea stiu cum sa raspund
tu te-ai confruntat cu asa ceva?
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? Empty
MesajSubiect: Re: cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?   cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? I_icon_minitimeSam 30 Oct 2010 - 11:17

in primul rand nu coordonez eu acele jocuri, ci terapeutele, pe rand, in fiecare saptamana alta
copiii cred ca le percep ca pe educatoarele de la gradi si atunci fiecare asculta ce sarcini li se da....asa ca nu-si permit sa 'intrebe' prea multe

dar oricum copiii de la tudor avand 5 ani, respectiv 6 constientizeaza ca tudor nu vorbeste "mereu', dar nu li se pare ca e 'mut", fiindca terapeutele fac pe expresiv acele genuri de exercitii unde si tudor cunoaste cuvinte..si de exmpl intreaba ce animal este pe unul dintre copii si copilul respectiv raspunde "hipopotam", iar pe tudor il intreaba ce animal este si tudor raspunde 'leu"..deci fara ca ei sa-si dea seama, cand e randul lui tudor, terapeuta il intreaba numai dintre animalele pe care ele stiu ca el deja le-a masterat in expresiv..asa ca propriu zis si el raspunde in rand cu ei

iar la restul jocurilor...gen randul meu-tau tudor le stie juca, eventual mai isi pierde uneori interesul si vrea sa plece si terapeutele il readuc in sarcina sau il atentioneaza verbal
de asemenea la jocurile de miscare tudor face la fel ca restul copiilor tot si are simtul competitiei, cand se dau la intrecere sau fac trasee

la antonia e mai evident ca "nu vorbeste", dar fetita mai mica de 3 ani nu pare interesata de acest aspect, iar cea mai mare de 5 ani nu ne intreaba nimic, probabil i-au explicat acasa parintii pe intelesul ei cum sta treaba

iar genul de intrebare "de ce nu se joaca cu mine?" nu apare la niciunul, fiindca terapeuta ii antreneaza mereu pe toti in joc..deci nu-s lasati sa se joace liber..probabil nici ai mei nu ar fi deocamdata interesati sa se joace mai mult de 2 min asa "voluntar", apoi ar merge sa-si deschida televizorul sau computerul..plus ca fiind jocul vineri seara de la 18 la 20, ai mei sunt terminati dupa 2-3 ture de terapie si gradinita, plus oboseala acumulata in timpul saptamanii, asa ca mai degraba ar lenevi pe undeva, decat sa se joace cu copiii respectivi

eu zic ca cele 2 aspecte care conteaza sunt faptul ca nu intervin eu sau parintii lor in joc, deci avand doar terapeuta cu ei, copii reactioneaza ca la gradinita, iar al doilea aspect e consecventa, adica sa fie aceeasi copii mai multe luni la rand ('ai nostri' lipsesc numai daca sunt bolnavi sau plecati din localitate), caci atunci cunosc si ei regulile, jocurile si nu mai e haosul acela de la inceput,

si e o diferenta intre aceste jocuri organizate special pentru ei si ceea ce se intampla cand vin prieteni in vizita..fiindca atunci trebuie sa te ocupi si de adulti, in calitate de gazda si eventual doar intervii din cand in cand intre copii si atunci intr-adevar apar acele momente cand copilul cu autism se "retrage' din jocul celorlalti si-si vede de indeletnicirile lui...
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? Empty
MesajSubiect: Re: cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?   cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? I_icon_minitimeDum 31 Oct 2010 - 8:25

ok,am sa vorbesc cu terapeutele
mersi fain de aceste detalii
mi-ar prinde bine niste imagini din aceste ore ,daca nu se poate atunci poate o rog pe simona naghiu sa imi trimita de la iei de la centru cateva imagini din terapia de grup pe care o fac iei
ma intalnesc cu iei la sibiu la o conferinta si am sa o rog personal
ma intereseaza genul de jocuri,cum sunt asezati copii(pe jos,pe scaune)
sa inteleg ca platesti terapeutele ca o sedinta normala atunci
inca odata , multumesc din suflet
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? Empty
MesajSubiect: Re: cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?   cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? I_icon_minitimeDum 31 Oct 2010 - 9:26

da, terapeutele sunt platite ca pentru o sesiune normala..iar ca timp de obicei jumatate de ora isi pregatesc materialele de lucru, iar jocul efectiv e o ora jumatate...daca vin copiii un pic mai repede, atunci ei isi fac incalzirea cu tudor in alta camera..adica "joaca libera"

activitatile sunt diverse..fara masa de obicei sa avem spatiu si sa evitam accidente....avem jocuri mari care se pot juca pe jos (dat cu zar, potrivit de animale), sunt covorase educative: de sarit pe culori, pe forme geometrice, sotron, alte covorase educative pt joc imaginativ, fiecare cu masina lui merge pe o strada din covor, se opreste la semafor, trece peste pod etc, pe alt covor fiecare aseaza animalul la casa lui;gastele si ratele pe lac, caii in padoc, cainii in curtea casei..se fac jocuri de competitie (alergat cu ou in lingura, popice), se canta (iepuras in iarba, bat din palme clap-clap-clap, daca vesel se traieste etc), se joaca dansul 'scaunelor"=cand se opreste melodia se pun pe scaune, cine ramane in picioare primeste pedeapsa... se spune cate o poezie pe rand sau cantec (costumati cu coif, peruca etc), se fac lucrari de arta comuna (din plastilina, colaje cu frunze si petale lipite pe hartie, pictura=unu picteaza nori, altu soare, altul fire de iarba etc)... fiecare primeste un puzzle egal ca numar de piese si castiga care il termina primul...joc de recunoastere sunete animale ...joc de emitere sunete animale...joc de-a "piata"...unul e vanzator, altul cumparator..joc de-a doctorul (unul pacient, unul doctor), de-a frizerul
Sus In jos
Continut sponsorizat





cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? Empty
MesajSubiect: Re: cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?   cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.? I_icon_minitime

Sus In jos
 
cum putem socializa copii nostrii cu alti copii.?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» terapie pt.copii
» cantece, poezii
» COPII SPECIALI.....SA NE AMUZAM,UN PIC...
» Cum dorm copii noaptea?
» despre Sfanta Impartasanie la copii.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: