Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 cum se face o Asociatie?

In jos 
+4
alinutza
Nina
gabi.b
anasperanta
8 participanți
AutorMesaj
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeDum 31 Oct 2010 - 4:15

Azi vorbind cu o mamica din Galati, despre ce am putea face ptr copii nostrii , mi-am dat seama ca infiintand o asociatie, poti fi auzit mai mult in orasul tau sau in tara,sa ne putem apara copii ,caci aproape multora li se pare ca nu suntem reali.
as vrea sa va rog sa imi spuneti care ar fi primii pasi...ptr a infiinta o asociatie.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeDum 31 Oct 2010 - 4:28

In primul rand trebuie sa va adunati mai multi parinti si sa vorbiti , noi am fost 14 la inceput . Aveti nevoie de statut , ca si pentru oerice firma , asta iti pot trimite eu ca model , voi doar mai completati pe ici pe colo ( nume si date personale ) . Cei care apar ca membrii fondatori au nevoie de certificat fiscal ( noua ne-a trebuit acum 3 ani , l-am scos de la finante ) , apoi de un nume si o sigla . Cu toate astea , plus acte de identitate a membrilor fondatori se merge la notar si apoi la judecatorie pt infiintare , este exact traseul infiintarii unei firme , noi , la Oradea l-am facut fara sa platim unei firme ( care se ocupa cu infiintari de asociatii, fundatii) , l-am facut singuri , voi puteti apela la o persoana care se ocupa cu asa ceva , eventual negociati la pret , ca aveti acte deja facute (daca iti trimt eu) , doar pentru indrumare..Si va mai trebuie un fel de ,,capital social,, nu stiu exact cum se numeste la asociatii , noi am depus 50 de Ron pe familie la vremea aceea. Sediul poate fi la cineva acasa . Asociatia va trebui insa sa sup[ravietuiasca cumva , veti avea de stabilit o taxa de inscriere si o cotizatie lunara , va trebuie un contabil care sa va faca acte , si nu in ultimul rand sa stabiliti un plan de prioritati . Primul lucru pe care l-am facut noi a fost sa facem 10 afise si cateva pliante , afise pe care le-am lipit la institutiile pe unde trec parintii cu acesti copii , pliantele le-am lasat la comisie , la primarie , locuri pe unde trec parintii , si am rugat doamnele sa imparta acste pliante de cum intalnesc parinti cu copii cu autism . Bani mai puteti aduna din 2% , dar aceasta suma se aduna anul viitir pana prin mai , de la persoane fizice care pot dona o parte din impozitul pe salar , v-o pot redirectiona voua , completand o fisa . Acsti bani , care se aduna in contul vostru ii primiti spre sfarsitul anului doar , octombrie sau noiembrie . Binenteles ca si firmele va pot dona prin contract de sponzorizare si au si ele o optiune de redirectionare a unei parti din impozit ...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeJoi 27 Ian 2011 - 11:56

Si pe noi ne-a sfatuit un medic homeopat sa facem asociatie ptr ca nu ne putem permite sa platim terapeuti din amaratele noastre de salarii de bugetari! M-ar interesa si pe mine un model de statut "gabi.b". Va mai dau si eu niste detalii maine cand mai am timp sa intru. Asociatia trebuie sa fie formata din minim 3 membri si poate fi facuta pentru sustinerea mai multor persoane sau a unei singure persoane aflata in dificultate. Asta scriu ca poate nu toti gasiti oameni dispusi sa fondeze o asociatie. Spre exemplu,o cunostinta a inceput demersurile ptr baietelul ei (ptr inceput) si asociatia va fi fondata de ea, sotul ei si un medic.
"anasperanta" ai facut demersurile necesare? Ce probleme ai intampinat?
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeVin 28 Ian 2011 - 1:37

eu mi-am angajat o avocata care s-a ocupat de tot pentru ca este mult de umblat si nu cred ca ai tu timp sa alergi. Mie imi iese in cateva zile ONG-ul, sunt singura , nu mi-am luat asociati ca nu am gasit in Ploiesti pe nimeni. Ulterior am aflat de la kinetoterapeuta lui Vladut ca sunt doua familii care vor sa se inscrie si ele si cred ca se poate. O sa vb cu avocata sa vad ce zice. Cred ca mai mult te poate ajuta Gabi .
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeVin 28 Ian 2011 - 1:40

completez...eu am depus chiar ieri 1000 de Ron capital, ca era parca un salariu mediu pe economie si ca sa fiu sigura am depus suma rotunda, ca oricum banii ii voi putea folosi dupa aceea. iti mai trebuie un contabil si un cenzor.
Sus In jos
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeVin 28 Ian 2011 - 4:55

"alinutza" multumesc de raspuns. Macar de contabil scap, ptr ca asta e meseria mea. Problema e ca am habar cum se intocmeste un Statut ptr o societate comerciala, cu tot felul de coduri CAEN dar pentru un ONG am doar o idee vaga asa ca m-ar ajuta mult daca vreti sa postati un model.
In legatura cu cenzorul e obligatoriu daca nu sunt peste 15 fondatori?
Diseara caut si postez pasii de urmat ptr cine incearca sa faca fara avocat toate demersurile.
Pe curand.
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeVin 28 Ian 2011 - 4:59

si eu am facut una la alba iulia
m-au ajutat cei de la S.O.S. BIHOR cu statutul si actul constitutiv si le multumesc
se numeste STOP AUTISM ALBA
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeVin 28 Ian 2011 - 5:07

Nina...nu am facut nimic cu asociatia, ptr ca nu am avut cu cine...dar sfaturile sunt bune ptr cei care pot.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeVin 28 Ian 2011 - 7:04

Nina , daca te hotarasti , eu as putea sa-ti trimit statutul si actul costitutiv , e doar un pic modificat caci in el nu pot aparea datele noastre personale .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeVin 28 Ian 2011 - 10:42

VA MULTUMESC. Chiar am nevoie. Eu am descarcat un model dar mi-ar fi de mare ajutor un model pe aceeasi tema - autism - ptr ca eu la scopul asociatiei nu prea m-am descurcat cum e mai potrivit sa formulez in asa fel incat sa putem ajuta si alti copii in cazul in care vom aduna fonduri suficiente in viitor.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeVin 28 Ian 2011 - 11:27

Inainte de toate , tare mi-ar place sa stim cine esti , nina . Poti sa te prezinti la topicul SA FACEM CUNOSTINTA . Nu o sa pun statutul si actul constitutiv aici pe forum , caci nu pot sa-l pun in forma in care este , o sa-ti trimit prin mail , asa cum am mai facut-o de cate ori am putut ,. noi ne-am adunat efectiv , cativa parinti , am cerut cateva acte de la alte asociatii si l-am facut noi singuri , dupa capul nostru , deci nu e un model standard , se poate adauga in el , unde crezi de cuviinta .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeVin 28 Ian 2011 - 11:54

Cu multa placere dar incerc inainte sa-l culc pe ingeras. Sper sa nu raman si eu adormita!!!! De multe ori ne "culca" el pe noi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
moniklaura




Mesaje : 1
Data de inscriere : 30/01/2011

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeDum 30 Ian 2011 - 5:29

Este cineva din Constanta care a infiinţat o asociaţie sau intenţioneaza să o facă ? Aş fi şi eu interesată...
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeLun 31 Ian 2011 - 1:39

Monica...vezi ce a postat Gabi la Asociatii....exista ceva in Constanta.
Sus In jos
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeMar 1 Feb 2011 - 10:44

gabi.b a scris:
Nina , daca te hotarasti , eu as putea sa-ti trimit statutul si actul costitutiv , e doar un pic modificat caci in el nu pot aparea datele noastre personale .
Gabi, cand ai timp, te rog frumos, trimite-mi pe PM actul constitutiv si statutul. Sigur,modific ce e de modificat.
Azi am pierdut vreo 4 ore cautand monografie contabila ptr ONG si fiind de profesie contabil am cont si pe un site de contabilitate. Culmea, e tare mare brambureala in ceea ce priveste contabilitatea ONG-urilor, asociatiilor, etc,. Mai am timp sa ma lamuresc. Eu am lucrat vreo 15 ani dar numai la societati comerciale.
Maine as vrea sa trimit la Bucuresti cererea de rezervare a denumirii. Pana vine raspunsul vreau sa am si actele facute, sa rezolv si la notar cu asociatii, si cu certificatul fiscal al asociatilor, tot ce se poate face ptr a depune URGENT actele la tribunal.
Apropo, cat a durat pana ati primit sentinta de la tribunal? Cineva imi spunea ca a inceput demersurile in luna decembrie si abia catre mijlocul lunii mai, in anul urmator au reusit sa termine. As vrea sa ma incadrez si sa iau si legatura cu cativa potentiali sponsori ca altfel nu primim anul acesta nimic si e si asa destul de tarziu si Florinel nu prea face progrese cu cat reusesc eu sa lucrez cu el. Mai vine o fata extraordinara - Marcela Popa - si lucreaza cu el dar cam la 2 - 3 saptamani, cate 2 ore. Va spun mai multe despre ce facem intr-o zi cand gasesc timp sa continui jurnalul lui Florinel.
Scuze ca sunt asa insistenta.
Multumesc din suflet! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeMar 1 Feb 2011 - 12:12

Promit ca maine iti trimit prin e-mail , nu se poate trimite pe PM . O sa-ti trimit un mail la care atasez actele .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeJoi 3 Feb 2011 - 18:15

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Am primit modelul de acte.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Ma apuc de treaba. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeMier 6 Apr 2011 - 11:08

Dragele mele, în sfârşit, MULŢUMESC LUI DUMNEZEU, am reuşit să finalizez toate actele pentru asociaţie.
Gabi, mulţumesc din suflet pentru acte! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Mi-au fost de mare ajutor!
Ieri am fost la Arad, la Finanţe, am primit Certificatul de înreg fiscală, mi-am făcut ştampilă, când m-am întors la Lipova am trecut pe la bancă cu ştampila ptr specimen şi cu copia certific de inregistrare. Azi au trecut banii din contul provizoriu (depunerea ce am efectuat-o ca patrimoniu iniţial) în contul curent al asociaţiei.
De mâine încerc să iau legătura cu cine ar mai fi dispus să ne redirecţioneze şi nouă cei 2%. Se pare că majoritatea ONG-urilor au "acţionat" deja chiar din ianuarie-februarie. Acum, vedem noi cu ce ne mai alegem. Oricum, am înţeles că banii sunt distribuiţi de Finanţe prin oct, noiembrie, chiar decembrie!
Sper să vedem şi rezultate bune în evoluţia lui Florinel că ăsta e scopul!
Am rămas datoare cu amănunte în jurnalul puiuţului meu. Sper că după Paşti să mai apuc să mai scriu câte ceva.
Vă pupăm cu mult drag [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeMier 6 Apr 2011 - 22:13

cum se face o Asociatie? 16101 cum se face o Asociatie? 16101 cum se face o Asociatie? 16101

cum se face o Asociatie? 73159 cum se face o Asociatie? 73159
Sus In jos
geo




Mesaje : 1
Data de inscriere : 06/05/2011

cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitimeSam 7 Mai 2011 - 12:03

buna ziua ma intereseaza si pe mine infiintarea unei asociatii a copiilor cu autism dar nu stiu de unde sa incep macar ceva de inceput o indrumare .precizez faptul ca sunt psihopedagog si lucrez cu copii cu autism.cine ma poate ajuta cu o sugestie cava va rog din suflet ca e ingrijorator cu atatea cazuri si mai ales ca nu sunt suficiente informatii materiale ptr acesti parinti.adresa mea de mail este [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] va multumesc
Sus In jos
Continut sponsorizat





cum se face o Asociatie? Empty
MesajSubiect: Re: cum se face o Asociatie?   cum se face o Asociatie? I_icon_minitime

Sus In jos
 
cum se face o Asociatie?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» proiect asociatie
» caut centru de recuperare. asociatie, chiar terapeut .
» Ma puteti ajuta cu un model de act constitutiv si statut asociatie?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii. :: Intrebari legi-
Mergi direct la: