Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri

In jos 
+9
simo z.
alinutza
angela
Lili
gabi.b
iulia
rodicac
anasperanta
clementina77
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 5:48

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 379967
Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri


Lista-pomelnic cu copii si mamele credincioase

1.Gabriel-Cristian si Andrei-Marian- mama Clementina77(Claudia)
2.Crina si mama speranta(Anisoara)
3.Raul- Cosmin si mama rodicac (Rodica-Cristina)
4.Andrei-Emil si mama Iulia
5.Diana si mama Angela
6.Andreea-Renata si mama Gabriela Teodora
7.Denisa-Ioana si mama Liliana
8.Vlad-Ionut si mama Alina-Maria
9.Laura-Bianca si mama Simona
10.Andrei-Alexandru si mama Gabriela
11.Paul-Gabriel si mama Delia-Maria

12.Cristian-Gabriel-Alexandru si mama Ana
13.Paul-Theodor si mama Daniela
14.Alexandru Rares si mama Roxana
15.Antonio si mama Claudia



Rugaciunea pentru copii

In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin.
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi! (de 3 ori)
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.

Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.
Te rugam Doamne, cu puterea Ta vindeca durerea acestor copii(spuneti numele copiilor). Alunga de la ei toata boala si toata neputinta. Tu care esti doctorul trupurilor si sufletelor, arata si acum puterea milostivirii Tale. Vindeca-i pe ei, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru.

O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pentru copii acestia(numele copiilor, stinge-le focul ce i-a cuprins, inceteaza-le boala, ridica-i din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel care vindeci toate neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin.
Acatistul Maicii Domnului Pantanassa


Ultima editare efectuata de catre clementina77 in Vin 21 Ian 2011 - 15:04, editata de 19 ori
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 5:53

fetita - Crina
mama - Anisoara
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 6:01

Dragele mele fete,

M-am gandit sa deschid acest subiect sa ne ajutam copii impreuna sa le dea Dumnezeu sanatate prin recuperare completa, cred ca vom reusi impreuna.
Eu sunt de religie ortodoxa am doi baietei gemeni pe care ii iubesc foarte mult sunt speciali din luna martie dar cu ajutorul credintei s-au schimbat mult in bine.
Dumnezeu este cel mai bun doctor pentru noi ,numai sa-i cerem ajutorul si o sa-l primim.
M-am tot gandit ca daca deschid acest subiect ne ajutam unii pe altii prin rugaciune. Unde se roaga mai multi oameni in acelas timp puterea rugaciunii e mult mai mare, chiar face minuni.
Uite, cum am zis sa facem sa-mi ziceti numele copiilor vostri de botez si ale voastre si va adaug in lista-pomelnic pe care doriti si ne rugam un pentru alta in fiecare zi nu conteaza cand sa avem timp, numai o data pe saptamana, sambata, la ora 23,30 am eu timp sa ne rugam toate odata.
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 6:15

Cand ne rugam sa aprindem lumanari de la biserica de ceara de albine ca ele sunt pure, aprinse una pentru copii fiecaruia pentru noi, una pentru sufletul nostru, una pentru toti copii dupa forum, pentru toate mamele si una pentru terapeutii copiilor nostri.Cred ca am explicat bine,daca nu se intelege ceva puteti sa ma intrebati.
Cand nu ne rugam colectiv(impreuna) in acelas timp faceti asa sau nu ramane la alegerea voastra, aceste lumanari dupa ce terminam rugaciunea sa le lasam sa arda complet sa primim lumina de la ele pentru sufletul nostru.
Maine vreau sa merg la Catedrala sa dau acatist cu toata listuta-pomelnic care se strange pana la 2 la noapte pentru 40 de zile, la Maslu vreau sa o dau si la Molitfele Sfantlui Vasile(dezlegari se mai numesc). O sa ma rog maine la Catedrala si pentru copii si voi si o sa aprind si lumanari. Asa ne ajutam unele pe altele pentru vindecarea puiutilor nostri. Iisus a zis sa ne iubim aproapele asa cum ne iubim pe noi si sa ne ajutam la nevoie unii pe altii, toti suntem unul asa trebuie sa gandim.
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 6:18

Eu ma rog zilnic pentru copii, i-am impartasit de mai multe ori la biserica, ar fi bine saptamanal, le dau cu mir pe frunte pe fiecare seara inainte de culcare, le fac cruce de 3 ori inainte de culcare decand i-am botezat sa fie protejati noapte de rele, tamai casa saptamanal sa se curate energiile negative dar si cand sunt copii mai agitati, vreau sa fac sfintirea casei(sfestanie se mai zice) acesta sfintire a casei se face de catre preot la fel ajuta foarte mult purifica tot ce nu e bine prin casa.
Maine vreau sa merg asa cum v-am zis la Maslu cu hainute deale lor,cu ulei, le mai dau si cu ulei de la Maslu uneori, pun in mancare, fac si Molitfele Sf. Vasile si vreau sa dau si acatist pentru noi toate, o sa duc lista si la Maslu si Molitfe.
Dumnezeu ne va ajuta mult prin aceasta rugaciune colectiva o sa vedeti ca veti observa schimbari cu copii vostri dar si cu voi.
Eu sunt foarte bucuroasa ca o sa fim deacum inainte impreuna la rugaciune.


Ultima editare efectuata de catre clementina77 in Joi 9 Dec 2010 - 6:40, editata de 1 ori
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 6:23

speranta(Anisoara), bun venit la rugaciune, Dumnezeu sa va dea multa sanatate si vindecare miraculoasa fetitei tale iubite Crina, sa va protejeze si sa va iubeasca! Trebuie sa reusiti,Dumnezeu e cel mai bun doctor de suflete.Doamne ajuta!
Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 204648
Sus In jos
rodicac

rodicac


Mesaje : 68
Data nasterii : 19/03/1971
Data de inscriere : 02/08/2010
Varsta : 53
Localizare : Cugir

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 6:50

copilul
RAUL-COSMIN
mama
Rodica-Cristina
dd sa primeasca rugaciunile nostre.
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 6:53

Parerea mea dimineata este bine sa zicem rugaciunile postate cred ca de speranta, cea a Parintelui Arsenie Boca, e ajutatoare, eu le zic demult si ma ajuta mult.

Rugaciune de dimineata scrisa de Parintele Arsenie Boca
Manastirea Prislop din Hunedoara


Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine.

Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca rugaciunea Preasfantului Tau nume sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, caci iata pacatuiesc in tot ceasul.

Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant.

Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant. Caci Duhul Sfant se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea raman neputincioase.

Doamne, Cel ce vii in taina, ai mila de noi, caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre.

Ci lumineaza lumina Ta peste noi, ca sa vedem lumina prin ochii Tai, sa traim in veci prin viata Ta. Lumina si Bucuria noastra, slava Tie! Amin.

Dar putem si pe cealalta sa o zicem cea a staretilor de la Optina


Rugaciunea ultimilor stareti de la manastirea Optina


Doamne, daruieste-mi sa primesc cu liniste sufleteasca tot ce-mi va aduce ziua de azi. Invredniceste-ma sa ma dau intru totul Sfintei Voiei Tale. In tot ceasul astazi, povatuieste-ma si in toate ma sprijineste.
Oricare vor fi vestile pe care le voi primi in timpul zilei, invata-ma sa le primesc cu sufletul linistit si intarit in credinta ca peste toate este Sfanta Voia Ta.
In toate faptele si cuvintele mele,Tu calauzeste-mi simtirile. In toate intamplarile neasteptate, nu ma lasa sa uit ca totul vine de la Tine. Invata-ma sa fiu deschis si intelept cu fiecare din madularele familie mele duhovnicesti, pe nimenea amarand, pe nimenea intristand.
Doamne, da-mi putere sa port osteneala zilei de astazi si toate intamplarile din vremea ei. Calauzeste-mi voia si invata-ma sa ma rog, sa nadajduiesc, sa cred, sa iubesc, sa rabd si sa iert.
Amin
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 7:19

Cand ne rugam colectiv dar si singure sa zicem rugaciunea postata mai jos, dar in primul rand sa zicem mai bine rugaciunile incepatoare care se zic de obicei la acatiste.

Rugaciune pentru copii

In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin.
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi! (de 3 ori)
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.
Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.

Te rugam Doamne, cu puterea Ta vindeca durerea acestor copii(spuneti numele copiilor). Alunga de la ei toata boala si toata neputinta. Tu care esti doctorul trupurilor si sufletelor, arata si acum puterea milostivirii Tale. Vindeca-i pe ei, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru.

O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pentru copii acestia(numele copiilor, stinge-le focul ce i-a cuprins, inceteaza-le boala, ridica-i din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel care vindeci toate neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin.


Ultima editare efectuata de catre clementina77 in Vin 10 Dec 2010 - 14:12, editata de 1 ori
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 7:27

Rodica, bine ai venit la rugaciunea noastra colectiva, v-am trecut in listuta, sa-i dea Dumnezeu multa sanatate copilului tau drag si vindecare grabnica!Dumnezeu sa va aiba in grija Lui si tie sa-ti dea multa sanatate si rabdare! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 318105
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 8:33

Dragele mele, astept si alte pareri la ce v-am propus eu, poate aveti alte propuneri mai bune.
speranta, te rog sa-mi zici daca iti mai amintesti care dintre fete au dorit sa le trec in listuta cand am vorbit pe chat, eu nu mai tin minte si nu vreau sa gresesc. Astept sa-mi scri sa le pot trece la pomelnic pentru cand merg maine la biserica. Cine mai vrea sa se adauge in lista pana la ora 2:00 la noapte se poate, pana atunci o sa mai stau pe internet, dimineata la 7,30 plec la biserica si nu mai intru pe internet sa ma uit.
Dumnezeu sa ne lumineze mintea si sufletul! Doamne ajuta!
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 14:30

speranta, iti multumesc ca mi-ai amintit care fete cu copii lor mi-au zis pe chat ca vor sa se adauge la listuta de rugaciune! Dumnezeu sa-ti binecuvanteze fetita cu multa sanatate si bucurie!Doamne ajuta! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 649327

gabi, bun venit la rugaciune, ti-am adaugat fetita ta iubita si pe tine la listuta-pomelnic, cu gandul ca veti reusi sa aveti multe reusite. Dumnezeu sa va dea multa sanatate si numai fericire! Doamne ajuta! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 413623
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeJoi 9 Dec 2010 - 23:42

Clementina...

Tot ce ai scris e pe "limba mea".Si eu fac ceea ce faci tu, acum cu pauze recunosc ( au trecut niste ani....) plus ceea ce ti-am spus deja....Este foarte buna initiativa ta si binevenita. As participa in persoana la Masluri...dar aici se fac cand eu nu pot ( dimineata....) am fost la muuulte slujbe de dezlegari, dar am sa pun si eu pomelnice cu totii copii si aici. Rugaciunile propuse sunt ok, as adauga doar una pentru bolnavi .....care vreti voi.
Sunt patru pasi importanti in orice munca "spirituala" (dupa parerea mea si a altora....) : 1. Rugaciuni de iertari....
2. Rugaciuni de indepartare a celui rau ....
3. Rugaciuni pentru protectie ( vezi Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului )
4. Cererea efectiva - cu cuvintele fiecaruia.....
Ei nu este obligatorie aceasta ordine.....principalul e sa ne rugam TOATE odata, asa cum spuneai are o forta mare...citeodata chiar miraculoasa.Am intilnit cazuri de vindecari, cand mai multa lume a facut acest gest.Chiar asta e ideea in general, cand exista o problema si se roaga mai multi se rezolva frumos si citeodata repede!! De aceea este de asemenea indicat sa trimiteti (voi personal), pomelnice la mai multe MANATSIRI ( 7 sau 9 ), care sa se roage in acelasi timp...veti vedea ce inseamna si asa ceva.
Bineinteles ...in tot ESTE voia DOMNULUI, indiferent de ce facem sau nu ( El se poate Milostivii si de cei necredinciosi care chiar nu fac NIMIC!).
SA ne ajute DOMNUL in ceea ce vrem sa facem pentru copii nostrii sa ne primeasca rugile!
Va pup pe toate si hai la " lucru "!!
De fapt suntem ca o mare familie care are ceva probleme de rezolvat... Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 86719
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 3:09

Multumim , Clementina , Doamne ajuta...

Andreea-Renata ,e fetita mea
Gabriela Teodora , sunt eu Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 976418
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Lili




Mesaje : 102
Data nasterii : 27/05/1980
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Suceava

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 5:47

Rugati-va si pentru noi :Denisa -Ioana(fetita ) Liliana ,mama.Multumim ! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 86719
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 7:11

lili,ideea este sa participi si tu la rugaciunea colectiva care se face sambata seara la 23.30
te asteptam sa ni te alaturi
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 7:16

apropo de rugaciune
in sambata asta va fii prima rugaciune colectiva
care din ele o vom rosti?
ca ati postat atatea.....

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 225870
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 8:57

as vrea sa particip si eu la rugaciunea vostra colectiva de sambata seara
Vlad-Ionut - baietelul
Alina-Maria -mama
Multumesc si sa ne ajute D-zeu!!!
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 10:34

clementina77 a scris:
Cand ne rugam colectiv dar si singure sa zicem rugaciunea postata mai jos, dar in primul rand sa zicem mai bine rugaciunile incepatoare care se zic de obicei la acatiste.

Rugaciune pentru copii

In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin.
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi! (de 3 ori)
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.
Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.

Te rugam Doamne, cu puterea Ta vindeca durerea acestor copii(spuneti numele copiilor). Alunga de la ei toata boala si toata neputinta. Tu care esti doctorul trupurilor si sufletelor, arata si acum puterea milostivirii Tale. Vindeca-i pe ei, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru.

O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pentru copii acestia(numele copiilor, stinge-le focul ce i-a cuprins, inceteaza-le boala, ridica-i din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel care vindeci toate neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin.

angela aceasta e rugaciinea care ne-a recomandat-o clementina.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
simo z.

simo z.


Mesaje : 149
Data nasterii : 17/09/1973
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 50
Localizare : oradea

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 11:01

Rugati-va si pentru noi:Laura-Bianca(fetita)Simona,mama. Multumim!
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 15:23

Dragele mele,

Am fost asa cum v-am promis, azi la Catedrala si am dat Acatist cu numele copiilor nostri si ale voastre adaugate ieri in listuta-pomelnic, am fost la Sf. Maslu si aici v-am dat listuta cu voi. M-am simtit foarte bine la biserica, m-am rugat pentru toti copii de aici de pe forum si mamele lor, am aprins lumanari pentru copii si voi. Maslu a fost facut de sapte preoti, am simtit la un moment dat ca-mi vine sa plang dar mi-a trecut, mi-a facut foarte bine acest Sf. Maslu m-a tamaduit la suflet, am avut hainute de la copii cu mine si ulei, o sa-mi ajute copilasii mult, deja au fost mult mai linistiti azi si mai veseli, contactul vizual imbunatatit cu mult. Saptamana viitoare o sa merg sa fac Molitfele Sf. Vasile ca azi nu am mai avut timp si atunci o sa dau un pomelnic personal nu e de joaca cu aceste dezlegari, m-am informat mai bine si nu se poate decat personal puteti sa le faceti si voi dar cu post si rugaciune multa. Dar pot sa mai dau Acatist cu cele care v-ati alaturat noua azi si care se mai inscriu pe listuta pana luni seara, asta pot sa fac. M-am hotarat sa dau Acatistul la 40 de zile, sa-l inoiesc, Maslu la cam 2 saptamani, e foarte important pentru copii Maslu, o sa-i ajute o sa vedeti mult. Cine vrea sa dea Acatist si la Maslu listuta-pomelnic a noastra sa-i rasplateasca Dumnezeu si Maicuta Domnului inzecit. Dumnezeu sa va binecuvanteze copii cu multa sanatate, liniste sufleteasca si bucurii, iar voua pe langa toate acestea sa aveti rabdare multa! Dumnezeu sa ne ajute! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 86719
Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 565161
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 15:55

M-am rugat dupa ora 23,30 pentru voi cu mare bucurie ca pot sa ajut la sanatatea copiilor nostri dar m-am rugat si pentru noi toate, m-am simtit asa plina de iubire si linistita. Dumnezeu o sa ne auda rugaciunile noastre si vom reusi sa ne vedem copii vindecati, daca cerem ni se va da, chiar daca Domnul ne iubeste pe toti la fel e important sa cerem zilnic si ni se va da hrana pentru sufletele noastre, este asa cum mancam zilnic sa traim asa si cu hrana pentru suflet daca nu-l hranim zilnic degeaba inflamanzeste si apar ispitele si bolile. Maine va astept sa ne intalnim pe calea rugaciunii colective la 23,30. Sfanta Treime si Maicuta Domnului o sa ne auda rugaciunile si o sa ne ajute copii si pe noi, sigur.Doamne ajuta! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 204648

Iulia, ma bucur ca ne-ai scris si-ti multumim pentru sfaturi ai dreptate ce ai scris, la rugaciunea colectiva de fiecare sambata parerea mea sa zicem impreuna numai rugaciunea postata de mine ca e mai scurta si in restul zilelor putem sa zicem dimineata Rugaciunea Parintelui Arsenie Boca iar dupa aceea asa cum ai zis tu
1. Rugaciuni de iertari....
2. Rugaciuni de indepartare a celui rau ....
3. Rugaciuni pentru protectie ( vezi Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului )
4. Cererea efectiva - cu cuvintele fiecaruia.....
Dar ar fi bine zilnic personal sa zicem si rugaciunea copiilor cu numele lor ca asta e cel mai important sa ne rugam unele pentru altele chiar daca nu avem timp in cursul saptamanii, dar ne rugam si colectiv sambata la ora 23,30.
Te mai asteptam sa ne scri si alte pareri, trairi de la rugaciune si schimbari in bine cu baietelul tau iubit. Maicuta Domnului sa te acopere atat pe tine cat si pe copilasul tau cu Sf. ei Acoperamant! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 73159
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 16:22

Lili, bun venit la rugacinea noastra colectiva, te-am adaugat in listuta cu gandul ca o sa te bucuri cat de repede de vindecarea fetitei tale dragi. Dumnezeu sa fie cu voi si sa va ajute neincetat! Sper sa ne intalnim maine seara la rugaciunea colectiva...
Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 318105
alinutza, bine ai venit la rugaciune, te-am adaugat si pe tine in listuta noastra, sa ne anunti cat de repede de schimbarile bune ale copilului tau iubit. Dumnezeu sa va binecuvanteze cu sanatate miraculoasa!Doamne ajuta! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 413623

Simo, bine ai venit la noi in grupuletul de rugaciune! Fetita ta iubita sa o aiba Dumnezeu in paza si sa te bucuri de sanatatea ei cat de grabnic! Dumnezeu te va ajuta, numai sa crezi, sa te lasi in voia Lui! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 649327

speranta, multumesc ca i-ai scris Angelei despre rugaciune! Dumnezeu sa te rasplateasca! Maicuta Domnului sa va aiba sub protectie clipa de clipa atat pe tine cat si pe fetita ta draga! Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 537262
Sus In jos
clementina77

clementina77


Mesaje : 33
Data de inscriere : 06/08/2010
Localizare : Timisoara

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeVin 10 Dec 2010 - 16:38

Rugăciunea colectivă, o nouă dimensiune

De foarte multe ori, creştinii sînt chemaţi la rugăciuni colective, în biserici, la Sfînta Liturghie şi chiar în aer liber, la slujbele Sfîntului Maslu. Chiar şi momentele de reculegere sînt o formă de rugăciune colectivă. "Cultul creştin are o dimensiune comunitară fiinţială. Slujba cea mai importantă este Sfînta Liturghie. Rugăciunile de la această slujbă sînt comunitare, pentru toţi oamenii. Dincolo de limitele acestea geografice, de diferenţele de rasă, convingeri religioase şi toate celelalte care ne despart, în momente deosebite noi creştinii găsim o putere extraordinară, izvorîtă din rugăciunea colectivă, pentru a fi de folos semenilor noştri", ne-a spus preotul Nicolae Dascălu, consilier cultural al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei. Acesta este convins că, deşi avem la dispoziţie reţele de comunicaţii prin care ne putem exprima direct compasiunea faţă de cei aflaţi în suferinţă, totuşi, atunci cînd dorim să-i ajutăm în plan spiritual, puterea cea mai mare o are rugăciunea colectivă: "Nu avem nevoie de aparate sofisticate, pentru că rugăciunea străbate cerurile. •Acolo unde sînt doi, sau trei adunaţi în numele meu, acolo sînt şi eu în mijlocul lor+, spune Mîntuitorul. Prin urmare, rugăciunea colectivă are o vibraţie spirituală mai mare şi mai multă putere de a aduce harul lui Dumnezeu în mijlocul nostru. Numai rugîndu-ne împreună putem ajunge la o comuniune de nivel superior".

Părintele Dascălu spune că, "prin durerea împărtăşită, oamenii reuşesc să se apropie unii de alţii şi, împreună, să se apropie de Dumnezeu". Părerea sa este că momentele de reculegere în memoria celor dispăruţi dintre noi marchează mereu o coeziune socială foarte puternică în rîndul creştinilor, iar acest efect este doar partea vizibilă a rugăciunii colective. Cea invizibilă, profundă, ar fi că prin sensibilitatea la durerile celorlalţi evoluăm sufleteşte noi înşine. "Cel mai mare duşman al omului nu este în exterior, ci tocmai în interiorul său, prin faptul că se închide în el pentru a-şi vedea doar de propriile interese, fără a mai avea timp pentru ceilalţi. Or, atunci cînd spargem acea carapace a egoismului din noi şi cînd găsim puterea de a ne ruga pentru ceilalţi, lucrăm de fapt şi la propria noastră evoluţie spirituală", ne-a spus părintele Dascălu.
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitimeLun 13 Dec 2010 - 23:28

Clementina

Se pot adauga pe lista si PAUL ( Asperger) si mama DELIA?
V-as fi recunoscatoare daca ii adaugati si pe ei.
Va multumesc.
Iulia Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri 565161
Sus In jos
Continut sponsorizat





Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri Empty
MesajSubiect: Re: Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri   Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri I_icon_minitime

Sus In jos
 
Rugaciune colectiva pentru sanatatea copiilor nostri
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» O ruga ...o poezie.
» RUGACIUNE-CALUGARUL ILARION ARGATU - M-REA CERNICA
» Curs gratuit la Sibiu, pentru parintii copiilor cu autism
» Grup de intalnire, de joaca si de suport pentru fratii copiilor cu autism
» Rugaciune...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul unui parinte. :: Diverse. :: Credinta.-
Mergi direct la: