Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 ati vazut strirea la tv?

In jos 
+12
anasperanta
maria
nico_g
claudia.s
cristinaever1972
camel
iulia
gabi.b
AITA
Nina
simo z.
ani
16 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeMar 8 Feb 2011 - 13:41

Fetele,nu stiu daca ati vazut stirea aceia de pe pro tv(scuze,nu vreau sa fac reclama),cu copii de la scoala Sf.Nicolae,copii de clasa a saptea care bateau si umileau un coleg de-al lor......M-a intristat caci Gabita e in cadrul gradinitei din aceasta scoala...... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ce ma revolta pe mine e ca directoarea a clasificat totul ca pe ''un act de teribilism si atat,nimic iesit din comun''.
Ma intreb daca ar fi dat acelasi raspuns daca era vorba de propiul ei copil....
Sus In jos
simo z.

simo z.


Mesaje : 149
Data nasterii : 17/09/1973
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 50
Localizare : oradea

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeMar 8 Feb 2011 - 23:47

Ai dreptate ani sa stii ca acesti oameni care sant la conducerea scolilor speciale sant fara suflet fata de acesti copii dupa parerea mea nu as mai lasao la conducerea scolii dupa acel raspuns care l-a dat la PRO TV la acel incident din scoala
Sus In jos
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeJoi 17 Feb 2011 - 12:07

Va atasez o adresa, e tot din media, dar nu e tv ci e Radio Romania si e vorba despre Radu, baiatul de 12 ani ai carui parinti au infiintat la Bucuresti centrul Horia Motoi:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]</SPAN>

Rog administratorii daca nu am postat unde trebuie sa corecteze.

Va imbratisam cu drag [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
AITA

AITA


Mesaje : 45
Data de inscriere : 14/10/2010
Localizare : BUCURESTI

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Autism – Baiatul caruia ii place sa alerge   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeVin 18 Feb 2011 - 9:26

Va invit sa ascultati o emisiune, care a fost difuzata la Radio Romania Actualitati cu si despre copiii cu autism
Radu, cel care vorbeste, are 12 ani, si a fost diagnosticat cu autism sever, avea IQ 35 si nu scotea nici un cuvant la varsta de 5 ani. Dupa doi ani de terapie intensiv (de la 8 dimineata pana la 6, 7 seara) Radu a recuperat fantastic de mult. Ii puteti asculta parerile in acest interviu.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


In partea a doua, emisiunea prezinta soarta persoanelor cu autism adulte, absenta serviciilor sociale sau educationale pentru persoanele cu autism si vorbeste despre legea autismului, care din pacate nu este foarte favorabila persoanelor cu autism prin continut si prin norme.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autism-aita.ro
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 5:25

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 8:34

.....si pe copilul asta a lui Adrian Sobaru care e un Asperger chiar ok, nu l-au primit in scoala de masa???????????
Atunci restul ce sanse au??? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In Bucuresti o ora de terapie e 100 ron????Au inebunit complet???
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 10:51

Se pare ca au inebunit,Iulia.
Eu am intrebat in mai multe locuri de logopedie,de ex.,evaluarea este intre 100-150 ron,apoi o ora intre 50 si 80 ron.
Si tot cam asa se cere si pt terapie.In conditiile in care in majoritatea familiilor lucreaza doar sotul e clar ca multi nu-si permit terapia.
Sus In jos
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 12:13

Doamne, cat mai poate rabda pamantul asemenea situatii? Ce mai trebuie sa patimeasca acesti copii si adolescenti si noi pe langa ei pana sa se indrepte cat de cat situatia?
De fapt, intrebarea e: Se va indrepta vreodata?
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeDum 13 Mar 2011 - 23:32

Fetelor.. la noi in Oradea si se pare ca nu numai, o ora de terapie ( indiferent ca e e logo sau psiho...) este intre 25 - 35 ron, si aia ceruti cu jena de fete!!!!
Asa totusi ne mai permitem sa facem una alta pentru ei....dar 100 ron / ora e absolut ABSURD ..si asa pentru ca nu e legiferat nimic...... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 0:01

hmmm..este 25-30 pe ora tocmai fiindca e la negru la majoritatea...in momentul cand trebuie platita o chirie pt spatiu, contributii la stat, daca logopedul-psihologul lucreaza legal..deja tariful ar ajunge la minim 40-50 ron/ora, tocmai fiindca trebuie sa-si recupereze si aceste costuri...din pacate solutia ramane doar intrarea in legalitate a terapeutilor, dar si decontarea macar partiala a terapiei, altfel intr-adevar nu ne vom descurca sa le oferim macar minimul de ore necesare recuperarii copiilor nostri
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 4:37

...cu riscul ca deviem...de la tema, Cami stiu ca ai dreptate, dar sunt convinsa ca aia 100 ron sunt tot la negru in Bucuresti.....fii sigura!
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeMar 31 Mai 2011 - 22:48

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeMar 31 Mai 2011 - 23:17

Din pacate nu e valabil pentru toata lumea !!!!!!!!!!!!Aceasta lege care a fost facuta la propunerea Asociatiilor de parinti a fost drastic schimbata prin normele de aplicare . Astfel se deconteaza doar DEPISTAREA AUTISMULUI , PENTRU COPII INTRE 1 SI 3 ANI, si TRATAMENTUL MEDICAMENTOS , ceea ce era si pana acum , noi am cerut DECONTAREA TERAPIILOR PENTRU TOATE PERSOANELE , INDIFERENT DE VARSTA, AFECTATE DE AUTISM!!!!!!!!!!!Am facut zeci de scrisori comune catre minister si ne-au raspuns ca oricum daca pana la 6 ani nu e vindecat numai are nici o sansa de recuperare [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .Toate asociatiile au facut scrisori comune e un protest fara precedent , acum din nou se face apel la Comisia Europeana , efectiv ne-au terminat . Dar nu ne lasam....
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeMier 1 Iun 2011 - 12:46

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] nici in alte tari nu e mai roz..peste tot sunt si "uscaturi in padure"
Sus In jos
cristinaever1972




Mesaje : 65
Data nasterii : 07/12/1972
Data de inscriere : 07/05/2011
Varsta : 51
Localizare : oradea

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeJoi 2 Iun 2011 - 4:07

sa stii ca pe mine m-a ingrozit ce am vazut,nu se poate asa ceva mai ales si intr-o tara unde se crede doar ca se respecta drepturile pers. cu dizab. Acel centru era si particular,ce credeu acei monstri care loveau ca nu vor fi prinsi asupra faptei.Dar asa cum ai scris si tu si in alte tari sant probleme,trebuie sa fii om sa putem constietiza ca trebuie sa avem grija de semeni nostri.
Sus In jos
claudia.s




Mesaje : 162
Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 45
Localizare : beius

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeJoi 2 Iun 2011 - 8:12

apropo de cat de rai sunt oameni.la noi in scoala este un copilas clasa a 4 a (autist)se descurca bine,merge singur la scoala.azi am fost cu antonio la scoala ca am ramas fara insotitoare si de acum voi merge eu.eram in pauza mare jos in curte,stateam la distanta de puiul meu si ma uitam prin jur la copi.la un moment dat il vad pe baiatul de care v-am spus mai sus,fugea si dupa el inca 5,l-au prins si unul dintre baieti il lovea cu pumnul in spate da de mai multe ori pana cand am ajuns la el si l-am prins de mana si i-am zis o gramada.imi venea sa-i dau si eu lui cateva.baiatul autist plangea de numa.am inebunit cand i-am vazut parca il vedeam pe antonio acolo.e tragic.azi am fost toata ziua socata cat de cruzi pot fii niste copii si culmea nimeni nu a intervenit.
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeJoi 2 Iun 2011 - 21:57

Din punctul ăsta de vedere şi eu mă tem pentru copilul meu, când va fi la şcoală... Mai ales că el nu ştie să riposteze, nu spune imediat ce s-a întâmplat, nu "pârăşte", nu ştie să se apere când alţii dau vina pe el pe nedrept... Despre atitudinea celor care ar trebui să aibă grijă de ei, ce să zic?! Nu-mi pun speranţe... Chiar acum vreo două săptămâni, l-am văzut că e cam abătut, tot amâna momentul când să plece la grădiniţă, când îl luam după-amiaza nu mai era vesel ca de obicei, îmi spunea că l-a durut burta, dar când îl întrebam ce s-a întâmplat, începea să numere, să mă întrebe cum se face r mic de mână, stereotipii ce-ale lui când vrea să evite un subiect şi să preia controlul discuţiei. Abia după câteva zile mi-a spus că un coleg, Cristi, i-a dat cu pumnul în burtă. Îl întreb când, el spune că arunci când l-a durut burta (nu prea ştie să exprime timpul). Soacra mea încearcă să afle ce s-a întâmplat şi răspunsul ei neaşteptat a fost "hm, i-o fi făcut şi el ceva!". Zic "neaşteptat" pentru că mi-am imaginat că o să îi cheme pe amândoi, să-i întrebe frumos ce s-a întâmplat, dacă razvan a făcut ceva să îi spună că e greşit şi să promită că nu mai face, celuilalt să îi spună că a reacţionat exagerat şi nu trebuie să îşi facă dreptate singur (că doar e un copil "normal" de 7 ani şi înţelege!), să îşi ceară scuze amândoi şi să-şi dea mâna... Îl întreb pe al meu ce a făcut de i-a dat cristi cu pumnul în burtă şi îmi spune "pentru că m-am jucat cu nicuşor". Ăsta da motiv! Să nu mai spun de câte ori a venit muşcat, învineţit, o dată cu pleoapa zgâriată "pentru că mi-a dat Ştefan cu piciorul când mi-am luat creionul de jos" (o fi fost din greşeală, nu sunt paranoică, dar putea să îi scoată ochiul). La şcoală mi-e groază, că sunt şi copii mai mari....
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeJoi 2 Iun 2011 - 21:59

PS să nu fie vreo confuzie, educatoarea a spus că o fi făcut si el ceva
Sus In jos
maria

maria


Mesaje : 252
Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 53
Localizare : TG NEAMT

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeVin 3 Iun 2011 - 12:03

copiii dvs vorbesc dar cand citesc ma apuca groaza pe la toamna Edi nu vorbeste corect si la orice emotie pisca ,la intamplare pe orsicine. Si chiar daca vine acasa vanat el nu mi spune ,d nele nici atat,imi dau seama ca ceva nu e ok ca refuza a doua ,.zi sa mearga la gradi .of of
Sus In jos
claudia.s




Mesaje : 162
Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 45
Localizare : beius

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeVin 3 Iun 2011 - 22:14

maria sa sti ca nici antonio nu zice daca cineva il loveste sau ii face ceva doar ca nu mai vrea sa-l vada o perioda dupa care ii trece.mai rau e ca nu stie sa se apere.noua ne-au spus cand am fost la timisoara la casa faenza sa-l invatam ca daca il loveste cineva inseamna ca face un lucru rau si sa fuga de langa el.dar teoria nu e ca practica si iti voi spune de ce.intr-o zi eram in parc cu antonio era acum vreo 2 ani si eu intodeauna l-am lasat departe de mine sa exploreze sa se joace cu copii,dar copii astia mai nou nu stiu numai jocuri cu batai si mai multi copii mai mici decat el se jucau de-a politisti si antonio era hotul ,el fugea de ei si ei dupa el nimic rau se jucau impreuna fiecare cu perceptia lui numai ca la un moment dat antonio s-a impiedicat si a cazut jos si copii au tabarat pe el si il loveau cu picioarele si el statea acolo si se radea nu intelegea ca asa nu ne jucam el credea ca se joaca chiar daca dupa aceea a fost tot vanat.ei nu inteleg.terbuie sa-i spui de foarte multe ori si sa-i explici desi o sa ti se para ca nu intelege ca nu e bine cand cineva te loveste si ca trebuie sa mergi de langa el.si vei vedea ca pana la urma o sa inteleaga.si noua ne-a trebiut foarte mult el nu fuge dar macar are reflexul sa se apere .va doresc succes si toate cele bune.si sa stii ca nici antonio nu e prea vorbaret si la scoala cu copii comunica mai mult prin gesturi decat prin cuvinte dar daca aveti noroc de o invatatoare buna si copiiintelegatori va vii bine .si la noi a fost greu la inceput dar doamna le-a spus copiilor despre antonio si incet l-au acceptat il iau cu ei ,vine la el.e foarte greu pentru ei in invatamantul de masa si eu imi ziceam ca stiu ca va fi greu dar cand esti acolo si intampini tot felul de probleme iti vine sa inebunesti sa plangi dar dupaia iti trece si trebuie sa fii increzatoare si totul va fii bine.eu nu am crezut mai demult ca antonio va sta inte atatia copii si atata galagie dar dumnezeu ne arata in fiecre zi cat e de bun si parca imi sopteste la ureche nu te da batuta,lupta si o sa vezi ca va fi bine.asta iti spun si eu nu te da batuta.
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeLun 21 Noi 2011 - 1:32

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeLun 5 Dec 2011 - 9:36

desi am pus aceasta stire si la AUTISM INFO , probabil ca a trecut neobservata , deci inca odata:



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeLun 5 Dec 2011 - 10:30

Astazi m-a sunat si pe mine o prietena sa-mi spuna " ai auzit s-a descoperit un medicament pentru autism?", eu citisem pe net informatia si stiam despre ce este vorba, sincer va spun n-am simtit nici o emotie fiindca nu prea mai cred in tratamente minune, este parerea mea. Doamne ajuta sa fie bine si sa auzim peste 4-5 ani asa cum spun ei ca a aparut medicamentul "minune"!
Sus In jos
maria

maria


Mesaje : 252
Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 53
Localizare : TG NEAMT

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeJoi 8 Dec 2011 - 9:50

EXCLUSIV EVZ. Experiența lui Radu, primul copil din România recuperat din autism - Exclusiv EVZ
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitimeJoi 8 Dec 2011 - 22:38

eu nu am gasit stirea ati vazut strirea la tv? 260424
ati vazut strirea la tv? 582335 posteaza linkul exact cu stirea
Sus In jos
Continut sponsorizat





ati vazut strirea la tv? Empty
MesajSubiect: Re: ati vazut strirea la tv?   ati vazut strirea la tv? I_icon_minitime

Sus In jos
 
ati vazut strirea la tv?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Articole de presa,Anunturi.-
Mergi direct la: