Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? Empty
MesajSubiect: Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?   Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? I_icon_minitimeMier 16 Feb 2011 - 2:11

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cine se pricepe sa-mi explice si mie:sunt obligatorii sau nu vaccinurile?Eu stiam ca nu dar la cum este exprimat in aceasta lege ''

Art. I. - Se aproba Ordonanta Guvernului [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] din 30 ianuarie 2000 privind obligativitatea raportarii bolilor si a efectuarii vaccinarilor,'',imi pare ca ne obliga.
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?   Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? I_icon_minitimeMier 16 Feb 2011 - 2:44

Exista o serie de vaccinuri oblgatorii:





DTPa = vaccin
diftero-tetano-pertussis acelular


VPI = vaccin polio inactivat


Hep B = vaccin hepatitic B


DTPa-VPI-Hib = vaccin
diftero-tetano-pertussis acelular-poliomielitic-Haemophilus B


RRO = vaccin rujeolic-rubeolic-oreion


BCG = vaccin de tip Calmette Guerrin

Chestia e ca, desi obligatorii, sunt multi care nu isi vaccineaza copiii pentru ca... nu exista legislatie pentru sanctionarea in vreun fel a celor care nu isi vaccineaza copiii! Problemele apar in momentul cand ai nevoie de dovada de vaccinari. Medicul iti da "dovada" pe care figureaza vaccinurile facute, adica toate, cateva sau nimic. Acum, ce sa zic?! Conteaza daca institutia care iti cere dovada vrea doar hartia indiferent ce si cate vaccinuri sunt scrise sau cineva chiar se uita ce vaccinuri sunt acolo...
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?   Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? I_icon_minitimeMier 16 Feb 2011 - 5:41

trebuie sa-i fac fetei dtp rapel 2 si nu prea as fi vrut.Dar n-o mai primesc la gradi fara el.
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?   Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? I_icon_minitimeMier 16 Feb 2011 - 7:45

la crina se face vaccinul ROR...dupa multe umblaturi intr-un final am ajuns la sanipid si de acolo mi sa spus ca singura solutie e sa fac declaratie pe propria raspundere si sa semnez la medicul care apartine de scoala ....deocamdata inca nu sa facut vaccinul mi sa spus ca se mai discuta situatia mea (crina este intr-o perioada buna fara agitatii negative si nu vreau sa ajung iar la mai rau, ptr ca am indurat ani grei de chin din cauza medicamentelor)...dar eu sunt hotarata sa nu se atinga nimeni de copilul meu, pe mine nimeni nu ma clinteste atat cat nu se discuta cu mine, e copilul meu asa cum ceilalti copii sunt feriti de epidemie de rujeola asa eu am dreptul de ami apara copilul de a nu mil imbolnavi mai tare, eu imi cunosc copilul cel mai bine....din ce am auzit in scoala a mai fost parinti care au refuzat vaccinul si au reusit sa nu il faca...ba chiar un tatic a spus ca pazeste copilul cu pusca daca nu se intelege optiunea lui si in cazul lui sa rezolvat.... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
rodicac

rodicac


Mesaje : 68
Data nasterii : 19/03/1971
Data de inscriere : 02/08/2010
Varsta : 53
Localizare : Cugir

Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?   Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? I_icon_minitimeMier 16 Feb 2011 - 8:19

Noi in clasa 1 nu am facut nici un vaccin normal trebuia facut la 7 ani dar nimeni nu ma intrebat nimic nici macar discutie nu a fost de asa ceva imi aduc aminte ca o rugasem pe invatatore ca in cazu in care vine cineva sai vaccineze lui RAUL sa nui faca fara acordu meu dar se pare ca na fost nevoie a venit totul de la sine. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?   Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? I_icon_minitimeMier 16 Feb 2011 - 22:32

Eu tin minte ca pt Gabita,cand era bebe a trebuit sa duc medicului de familie acordul scris al medicului de la recuperare,pt a putea sa-l vaccineze.
Acum sunt presata de gradinita sa-i fac Cristinei DTP-ul.Asistenta si doctora spun ca fiind rapel 2,nu are cum sa faca reactii advese. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Niciunul din copii mei nu au avut reactii gen temperatura,varsaturi sau altfel,cand i-am vaccinat.Pana la urma ma vad nevoita sa i-l fac. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?   Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? I_icon_minitimeMier 16 Feb 2011 - 22:47

Ani aplica schema homeopata....pentru a fii linistita ca nu face nici o reactie negativa...
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?   Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? I_icon_minitimeVin 16 Mar 2012 - 1:58

Fetelor, aici găsiţi ceva bază legislativă pentru a evita vaccinarea, dacă aşa doriţi:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

În acelaşi timp nimeni nu poate intezice accesul copilului la educaţie, un drept al copilului, pentru un motiv de natură medicală (lipsa vaccinării). În momentul în care intră în colectivitate un copil nevaccinat, riscul nu e pentru colectivitate (cei vaccinaţi nu riscă NIMIC), ci pentru însuşi copilul nevaccinat care poate "lua" o boală contagioasă de la cei vaccinaţi care pot purta agentul patogen pentru o scurtă perioadă fără a face boala, deci de ce i s-ar interzice accesul?! În plus, din moment ce sunt acceptaţi (şi e firesc să fie aşa!) copii HIV pozitivi sau cu hepatită B,C, de ce nu ar fi primit şi un copil care riscă acum, sau peste 1 an sau 10 să facă rujeolă, având în vedere că ceilalţi, fiind vaccinaţi, nu vor face? Apoi, dacă e "obligatoriu", care sunt sancţiunile în caz că refuzi? Chestia cu dovada de vaccinări obligatorie la înscrierea în colectivitate este "inventată". Dovada de vaccinări este obligatorie doar ca document, nu ca şi conţinut. Mai scriam undeva că e doar o evidenţă a vaccinurilor făcute de copil, pentru a nu fi dublate sau "sărit" vreunul în situaţia în care majoritatea părinţilor vor schema completă. Pe dovada de vaccinări pot figura toate vaccinurile sau niciunul. Deci doar hârtia e obligatorie, nu şi conţinutul. Sunt copii care au contraindicaţii chiar din partea medicului şi atunci ce faci, nu îl mai dai la şcoală? Medicul de familie şi apoi medicul şcolar când preia copilul la clasa întâi au obligaţia de a informa părintele ce vaccinuri îi lipsesc pentru a "recupera" schema, dar nu le pot face fără acordul acestuia. Eu am semnat că nu sunt de acord şi am fost chemată să dau o declaraţie, asistentele fiind foarte mirate că nimeni nu mai refuzase, că niciodată nu au avut probleme cu copiii (normal, se refereau la reacţiile strict postvaccinale, adică leşin, şoc etc, nu la cele de care ne temem noi). Am întrebat dacă îşi asumă răspunderea pentru eventualele reacţii secundare imediate sau tardive. Nu am avut emoţii că ştiam răspunsul. În fişa de acord / dezacord erau scrise şi reacţiile secundare (e adevărat, doar o parte), deci dacă semnam că sunt de acord mi le asumam eu, că eram considerată "pacient informat". Astfel că am dat şi declaraţia. Am ales să decidă Dumnezeu soarta copilului, dacă va face rubeolă sau nu, decât să îi fac un potenţial rău cu propria mea semnătură.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? Empty
MesajSubiect: Re: Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?   Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Legea 649/2001,vaccinurile.....obligatorii sau nu?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Legea nr. 200/2013
» Legea voluntariatului
» Legea 448 republicata/3.01.2008
» A fost adoptata LEGEA ASISTENTEI SOCIALE
» Cum se poate merge in tabara gratuit?Legea 448

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii. :: Intrebari legi-
Mergi direct la: