Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 investigatii mai complexe.

In jos 
+2
iulia
maria
6 participanți
AutorMesaj
maria

maria


Mesaje : 252
Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 53
Localizare : TG NEAMT

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeMier 11 Mai 2011 - 21:06

multumesc din suflet pt link sper sa citeasca dna mesajul meu sunt deschisa la orice sfat cred d zeu va scos in viata mea si nu intamplator va ms
nu mi a raspuns nimeni recomandati o clinica undeva in tara pt investigatii mai coplexe .nu i am facut lui Edutu niciodata encefalograma sau rmn ms
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeJoi 12 Mai 2011 - 4:32

Maria, eu am facut foarte multe investigatii ( RMN, analiza tuturor aminoacizilor din singa, X fragil, metale grele, homocitesina...etc...) si NIMIC nu este in anormal inafara de metalele grele!Metalele grele e complicat sa le elimini ( ai nevoie de DOCTOR care sa aiba habar si de LABORATOARE serioase.Si aici sunt mai multe metode in eliminiarea metalelor grele: chimic, naturist(prin homeopatie nu se pot elimina se plimba doar in corp, din acest motiv se foloseste ZINCUL!)
Electroencefalograma ar fi indicata doar in cazul in care baiatul tau prezinta semne de epilepsie (crize, sau privit in gol fara a fi influentat de stimulii din jur, este un tip de epilepsie...), in acest caz e bine s-o faci ca lumea, se poate si la Bucuresti, si la Cluj sau daca vrei in strainatate, asa cum a procedat si Angela...dar in rest, crede-ma nu se merita efortul si banii cheltuiti.....
Linistirea copilului se poate face cu muuuuuuulte metode si tratamente, daca vei citi pe aici pe forum vei gasi suficienta informatie despre asa ceva.
In cazul copiilor cu autism cel mai important factor ai evolutiilor lor sunt TERAPIILE!
Cu riscul ca ma repet in fata multora...iti spun si tie aici ca, Rugaciunea, impartasaniile, slujbele de dezlegari, si maslu....sunt FOARTE binevenite, vor ajuta ca toate celelalte lucruri pe care le faci pentru copilul tau sa se realizeze in mod BUN (cred ca stii la ce ma refer).
Eu atat te pot sfatui. investigatii mai complexe. 800181
Sus In jos
goanga

goanga


Mesaje : 53
Data nasterii : 01/08/1979
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : alba

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: analize medicale   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeSam 3 Sept 2011 - 13:24

fetelor,eu am mare nelamurire asa ca poate ma ajutati voi.Nu de mult am vazut pe investigation discovery ,un post de televiziune,un documentar.Era despre un baiat de vreo 11 ani care fusese diagnosticat cu sindromul tourette[sper ca am scris bine]datorita simptomelor care le avea.Fusese la mai multi doctori si toti i au dat acel diagnostic.Se comporta ciudat,vedea linii imaginare peste care incerca sa treaca ,avea crize .dar mama lui simtea ca ceva nu era in regula si la dus la un doctor care i a facut niste analize mai amanuntite din care a reiesit ca suferea de sindromul pandas,o infectie virala care ii ataca anticorpii ,ceva de genu acesta.Daca cititi pe google gasiti explicatia exacta.dupa 2 saptamani de tratament cu antibiotice copilul si a revenit.Astazi am citit depre ce a postat gabi b.pe forum despre bolile genetice.eu lui david nu i am facut niciodata niste analize mai amanuntite.Desi ,tot timpul am stat si m am gandit ,de ce autism,poate o fi alceva care a dus aici.Mi amintesc ca am citit jurnalul lui nico g.parca si spunea ca atunci cand era mic razvan manca numai prin somn pentru ca vomita si simtea ca era ceva neurologic.Eu tot timpul incerc sa mi aduc aminte de david cand era mic.si el vomita cand era mic toate mesele asta pana pe la vreo 10 luni cand a inceput sa manance mancare mai solida .La doctor mi a spus tot asa de reflux gasro esofagian.nu puteam sa l asez in fundulet pe la 7 8 luni ca vomita tot .ApoI multe mamici spun ca copii lor au avut o dezvoltare normala si pe la 1 an si ceva si au piedut achizitiile si contactul vizual.David insa a avut o evolutie constanta in sensul ca eu nu am vazut niste achizitii pe care le a pierdut.El nu le a avut.Astazi citind depre ce a postat gabi ,desi nu eprima data cand citesc despre bolile genetice am gasit unele caracteristici si la david.Faptul ca vomita cand era mic.era foarte irascibil.,a si avea o forta musculara puternica ma duce cu gandul la fenilcetonuria.Apoi cand era mic ii spuneam'coiosul'din cauza ca avea testiculele poate un pic ca mari,avea urechile departate si cam mari,ma duce cu gandul la sindromul x fragil.Poate sunt eu paranoica dar cum nu iam facut niciodata niste analize mai amanutite ,ma intreb mereu de ce autism?voi ati fost?unde?cum?eu atat i am facut lui david :exudat faringian si coprocultura.
Sus In jos
goanga

goanga


Mesaje : 53
Data nasterii : 01/08/1979
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : alba

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeSam 3 Sept 2011 - 14:02

si inca ceva.Davidut cand era mic a baut tone de lapte.si am citit undeva ca sunt subtipuri de copii autisti care au alergie la lapte si ca proteinele din lapte[cazeina]se descompun in peptide care afecteaza sistemul nervos.din pacate eu lui davidut i am dat lapte pana la 2 ani si zece luni.cred ca afost foarte mult si el era alergic la lapte de l vomita cand era mic.AM O MIE SI UNA DE GANDURI.
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeSam 3 Sept 2011 - 23:27

despre ce analize ar trebui sa-i faci consultate cu medicul lui david
la fel am facut si eu
ai unul la dispozitie cu care poti discuta orice, ori cand soseste , ori intrebandul pe net
nu iti fie jena ,te va ajuta si indruma
trebuie doar sa indraznesti si sa ai bani pt ca toate aceste analize nu ti le deconteaza nimeni si nu sunt chiar ieftine.
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeDum 4 Sept 2011 - 22:50

"Goanga" scumpa, probleme copiilor cu autism sunt foarte complexe si complicate in acelasi timp.Exista copii care se comporta ca si un autist dar NU SUNT cu adevarat.Si prin reglarea unor dezechilibre impreuna cu terapiile speicifice isi revin "specatculos" intr-un timp record (max. un an).Dar din nefericire este foarte greu de depistat exact problema, tocmai datorita faptului ca ariile afectate sunt multe.
Am sa insir pe scurt probleme lor...
- Metalele grele in corp , care nu se elimina de la sine, si care ii afecteaza profund , ele se depun pe organele moi gen creier , ficat, stomac, rinichi...Aceste metale raman in tesuturi si produce mai ales pe creier procese ireversibile ( legaturile neuronale sunt intrerupte pe diferite arii...)- de aceea terapiile ii ajuta cel mai mult, pentru ca prin antrenamentul creierului se produc noi legaturi neuronale, cele afectate NU se mai refac niciodata.
Metallele grele se pot elimina prn mai multe cai - cauta la tratamente
Metalele grele pot ajuge la copil de la mama ( plombe cu mercur), folosire de vase de aluminiu, VACCINURI !!!

- Intestin permeabil - in mod sigur ai auzit si de aceasta problema -
http://www.mithos.ro/AMT/Stresul_oxidativ.htm

http://naturasanat.ro/554-sindrom-de-intestin-permeabill - ai aici citeva produse care pot ajuta

- perceptiile senzoriale - se produc tocmai datorita dereglarii generale ale organismului - aici cel mai de folos raman tot terapiile

- intolarante la cazeina si gluten - in acest caz ( daca il depistezi prin analize) se trece pe dieta !!!

- orice tratament chimic facut de mama, inainte de sarcina si in timpul sarcinii, inclusiv anestezii

- cauze genetice ( aici poate fi si X fragil - dar in majoritatea cazurilor nu este - eu am facut aceasta analiza si e OK )

In conlcuzie...FA ce analizele pe care crezi tu ca le poti face ( am postat la Laboratoare mai multe siteruri) poti sa faci X fragil, Aminoacizii din sange ( care e f. scump si se face in strainatate), poti sa faci intolerantele atat la alimente cat si la gluten si cazeina, poti sa faci un RMN 9 numai daca vrei sa te linsitesti - dar nu cred ca vei gasi ceva - este indicat DOAR daca il suspectezi de hidroenecefalie - si metale grele ( in strainate)......
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeDum 4 Sept 2011 - 22:56

PS : Asta din ce cunosc eu ..........
Scuze pentru greselie de scriere...si RMN 9 ( m-am grabit sa scriu) investigatii mai complexe. 680827
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeJoi 6 Oct 2011 - 1:59

multumesc frumos.

poate imi scrie si mie ce analize a facut exact. Metalele grele le poate face si la Synevo. si eu astept niste rezultate sapt viitoare de la o clinica din Germania pe care am dat o caruta de bani sa vad ce "descopar". Pinaz acum ca test rapid af facut unul din urina si a reiesit doar mercur
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeJoi 6 Oct 2011 - 5:45

ti-am raspuns la mesajul privat pe care mi l-ai trimis
am detaliat din nou totul
in prima sapt din luna noiembrie voi fii din nou acolo pt absolut toate rezultatele
medicul de curand mi-a cerut sa refacem analiza de urina spunand urmatoarele" nu imi place ce a iesit la analiza de urina o refacem in conditiile in care timp de o sapt intrerupeti orice fel de tratament al fetitei"
asta fac acum - suntem in pauza de o sapt iar in sapt urmatoare colectez urina dianei intr-o eprubeta special trimisa de la spital cu care se va intoarce mama mea la budapesta iar eu merg peste o luna
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeJoi 6 Oct 2011 - 5:49

analiza metalelor grele eu o fac anual de vreo2 ani in coace , acesta ar fii al 3 lea la un laborator din statele unite unde se face pe toate metalele grele in total 16 la nr si nu doar pe 5-6 cate sa fac in tara sau in europa
prima analiza am facut-o si eu in tara la bucuresti dar erau cuprinse doar 6 metale grele iar la fetita ia iestit doar un singur metal greu iar la laboratorul din statele unite ia mai iesit in 5 .
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeJoi 6 Oct 2011 - 19:37

angela a scris:
analiza metalelor grele eu o fac anual de vreo2 ani in coace , acesta ar fii al 3 lea la un laborator din statele unite unde se face pe toate metalele grele in total 16 la nr si nu doar pe 5-6 cate sa fac in tara sau in europa
prima analiza am facut-o si eu in tara la bucuresti dar erau cuprinse doar 6 metale grele iar la fetita ia iestit doar un singur metal greu iar la laboratorul din statele unite ia mai iesit in 5 .

Angela, banuiesc ca e vorba de Great Plain Laboratories din SUA. Cum trimiti proba de urina draga mea, ca eu i-am contactat deja iar FEDEX -ul nu trimite nici o mostra de material bilologic in afara . NUMAi laboratoarele au voie cu aprobari speciale. Ai gasit vreo casa de expeditie din Romania care sa trimita urina in STATE? sau in alte tari UE? te rog frumos sa- mi spui si mie caci incerc disperata de o luna sa gasesc pe cineva si toti imi spun ca se trimite doar mostra de singe uscat pe lamela. nimic altceva. D-aia am apelat la World clinic pt niste analize dar n-au poutut sa trimita probele nici macar la Paris pt ca nu au aprobarea respectiva

Aaaa, ca trimiti cu un curier( mama) im mod neoficial este cu totul altceva. Bine ca ajunge in timp util. Toate cele bune
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeJoi 6 Oct 2011 - 23:19

nu folosec curierate!!!!!!
folosesc PRIETENI
vin in fiecare vara in tarasi cand pleaca le dau paruldianei intr-un plic oarecare
iei cand ajung pe teritoriul americi trimit mai departe la laborator cu datele dianei
tot iei scriu un e-mail laboratorului sau suna la telefon si anunta ca va sosi parul plin plic al unei persoane din europa si ca tot iei vor face plata cu cardul lor de sanatate
deci plata este pe card de persoana asigurata din statele unite si parul este al unei peroane din europa
deja cei de la laborator (exact acela care l-ai mentionat) cunosc situatia si rezultatele le trimit pe adresa mea de e-mail si prin plic pe adresa din romania
plata daca se face cu cardde asigurat este doar o sutasicevadedolari iar dacaesti neasigurat se plateste vreo 400 de dolari ( nu stiu cu exactitate)
concluzia - folositiva de neamuri,prieteni,cunostinte.......
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeVin 7 Oct 2011 - 0:24

Si...,Monica , aici ma poate corecta Angela daca nu e asa...eu parca asa stiu ca Angela a faut doar analiza firului de par ..deci fara test de urina investigatii mai complexe. 260424, daca nu stiu bine . Ma gandesc ca tu ai solicitat ce au ei pe site-ul laboratorului , adica acea analiza completa , poate ti-ar folosi si tie niste cunostinte ..
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeVin 7 Oct 2011 - 0:35

noi testul de urina pt metale grele il facem si in budapesta
sincer atatea testari au facut acolo, ca de aceea este necesar sa ma duc din nou pana acolo sa le adun pe toate
i-au facut dianei un intreg dosar unde aduna toate rezultatele si care probabil o sa mi-l inmane si mie o copie sau poate originalul
habar nu am,voi vedea cand vo fii "face to face" cu medicul
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Analize metale grele   investigatii mai complexe. I_icon_minitimeVin 7 Oct 2011 - 0:49

gabi.b a scris:
Si...,Monica , aici ma poate corecta Angela daca nu e asa...eu parca asa stiu ca Angela a faut doar analiza firului de par ..deci fara test de urina investigatii mai complexe. 260424, daca nu stiu bine . Ma gandesc ca tu ai solicitat ce au ei pe site-ul laboratorului , adica acea analiza completa , poate ti-ar folosi si tie niste cunostinte ..

Da, asa este analizele din urina stiu care sunt( cele de la Paris) sunt pe site-ul lor. Dar nu le pot trimite acolo. Incerc sa fac ceva la World Clinic dar nu e tot ce fac cei din Paris.

In Sua sunt analize brevetate (Organic Acid Test )dar n-ai cum sa trimiti probele acolo. aM LUAT LEGATURA CU EI MI-AU TRIMIS SI COSTURILE DAR ... NU SE POATE.

Analiza tisulara se face si la Policlinca Vitan. si in alte centre de "recoltare" se trimit in Italia.investigatii mai complexe. 510348 Tot cele de singe raman valabile in privinta metalelor. asta e parerea mea.investigatii mai complexe. 260424

Costa 105 euro. eU AM FACUT UN TEST OSUMEX SI A IESIT MERCURUL ACUM INCEP TRATAMENTUL LUI NAGHIU.investigatii mai complexe. 344447

M.
Sus In jos
Continut sponsorizat





investigatii mai complexe. Empty
MesajSubiect: Re: investigatii mai complexe.   investigatii mai complexe. I_icon_minitime

Sus In jos
 
investigatii mai complexe.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: