Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 ASISTENT PERSONAL

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
goanga

goanga


Mesaje : 53
Data nasterii : 01/08/1979
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : alba

ASISTENT PERSONAL Empty
MesajSubiect: ASISTENT PERSONAL   ASISTENT PERSONAL I_icon_minitimeMier 18 Mai 2011 - 12:15

Odata cu chestia cu taberele m am lovit iar de primaria de la saciori si de doamnele de la asistenta sociala d unde mi ar fi trebuit o adeverinta pe care pana la urma mi a explicat angela de unde sa o iau.In fine ,sa va spun ce ma deranjeaza pe mine si care sunteti mai cu experienta poate ma luminati si pe mine .Eu cu David am fost la doctor si iam facut certificat gradul accentuat cand avea 2 ani si 4 luni,bun,.Eu pana la 2 ani am fost in concediu de crestere alui david apoi am renuntat sa merg la lucru pentru ca aveam 2 copii mici pe care nu avam cu cine sa i las.la 2 ani si 4 luni mi sa reluat indemnizatia pentru crestera copiluli cu handicap pana la 3 ani iar apoi am primit gradul grav si eu am optat pt asistent personal.si aici incepe dilema mea .Doamnele astea de aici de la primarie m au inbolnavit de nervi.ca nu mai aveau posturi de asistent personal le inteleg si nu prea .no,spuneti voi,eu personal cunosc un caz cu o fetita mai mare ca david care are gradul usor si mama ei este asistent personal al ei si fetita respectiva [are o problema la un ochisor] care vb,merge la gradi ,in rest este perfect sanatoasa iar eu ca lupt zi si noapte si tot timpul il dedc aproximativ lui david nu am acest dreptCorect ar fi cand se face sedinta aia de consiliu sa se reevalueze dosarele si sa vada care sunt cele care intadevar au nevoe de asistent personal.stau si ma intreb pe astia de la primarie nu i verifica nimeni [doar traim in Romania]
Sus In jos
goanga

goanga


Mesaje : 53
Data nasterii : 01/08/1979
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : alba

ASISTENT PERSONAL Empty
MesajSubiect: Re: ASISTENT PERSONAL   ASISTENT PERSONAL I_icon_minitimeMier 18 Mai 2011 - 12:22

si asta fiind una din putinele chestii care aici nu sunt asa cum trebuie ca m am mai contrazis cu ele pe diverse situatii.
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

ASISTENT PERSONAL Empty
MesajSubiect: Re: ASISTENT PERSONAL   ASISTENT PERSONAL I_icon_minitimeMier 18 Mai 2011 - 22:25

Stai linistita ca nu-i doar la voi asa,eu sunt in Bucuresti si de trei ani tot zic sa fiu asistent personal si ma prostesc pe fata.Ca sa-mi 'mearga' cartea de munca am lucrat de noapte apoi am gasit part-time numai ca sa am asigurarile platite si undeva candva in viata asta sa iau o pensie si eu.
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

ASISTENT PERSONAL Empty
MesajSubiect: Re: ASISTENT PERSONAL   ASISTENT PERSONAL I_icon_minitimeMier 18 Mai 2011 - 22:34

nimic nou
majoritatea ne confruntam cu diferite situatii cu care nu suntem de acord sau mai rau - AVEM DREPTATE SI NU NE ASCULTA NIMENI
sau mai rau - avem legea de partea noastra de multe ori si noi nu stim
Sus In jos
Lili




Mesaje : 102
Data nasterii : 27/05/1980
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Suceava

ASISTENT PERSONAL Empty
MesajSubiect: Re: ASISTENT PERSONAL   ASISTENT PERSONAL I_icon_minitimeJoi 19 Mai 2011 - 5:08

Si la noi e aceeasi problema,are drept de asistent personal,m-a prostit ca mai bine iau eu banii si sa lucrez(imi permit sa lucrez pt.ca lipsesc 4-5 ore 4 zile pe sapt.) si iau indemnizatie,sau ce-o fi pt.ea de 510 si alocatia dubla.Acum,fiind insarcinata,s-au schimbat legile,astia 510 intra in venitul meu anual pt.a mi se calcula cat iau pt.postnatal?Stiu ca avem pe aici contabili si nah,poate stie cineva.Va pup.
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

ASISTENT PERSONAL Empty
MesajSubiect: Re: ASISTENT PERSONAL   ASISTENT PERSONAL I_icon_minitimeJoi 19 Mai 2011 - 7:08

lili...daca nu ai carte de munca la primarie nu iti afecteaza cu nimic postanatalul...indemnizatia e un drept al copilului cu handicap...
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
Lili




Mesaje : 102
Data nasterii : 27/05/1980
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Suceava

ASISTENT PERSONAL Empty
MesajSubiect: Re: ASISTENT PERSONAL   ASISTENT PERSONAL I_icon_minitimeJoi 19 Mai 2011 - 13:17

ok,ms.Nu era vb.ca afecteaza,dimpotriva ,e mai mare plata concediului,e in functie de venit...dar ce-o fi.sa dea Domnu sa fie copilul sanatos..
Sus In jos
Continut sponsorizat





ASISTENT PERSONAL Empty
MesajSubiect: Re: ASISTENT PERSONAL   ASISTENT PERSONAL I_icon_minitime

Sus In jos
 
ASISTENT PERSONAL
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii. :: Intrebari legi-
Mergi direct la: