Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 celulele stem pot vindeca autismul?

In jos 
+5
ani
iulia
nico_g
gabi.b
violeta
9 participanți
AutorMesaj
violeta




Mesaje : 5
Data de inscriere : 27/06/2011

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeLun 27 Iun 2011 - 4:05

Buna ziua,
Sunt noua pe acest forum insa subiectul ma intereseaza in mod deosebit deoarece exista un caz in familiei. Doresc sa ridic aceasta intrebare, poate are cineva mai multe pareri sau informatii: credeti ca celulele stem (recoltate la nastere) poti fi o sursa in vindecarea autismului sau intelegerea lui in mod real?
Va intreb asta deoarece am gasit un articol care vorbeste despre posibile vanturi medicale pe aceasta tema: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ce parere aveti?
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeLun 27 Iun 2011 - 9:56

Personal nu cred..am auzit incercari , dar sunt neomologate . Singurul lucru care ajuta cu adevarat e TERAPIA inceputa cat mai devreme si cat mai serios cu putinta...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMar 28 Iun 2011 - 2:33

acum câţiva ani se vorbea foarte mult de acest ransplant de celule stem pentru autism şi era vorba de nişte clinici din China. Ulterior am mai citit că specialiştii chinezi începuseră de fapt cercetările în SUA, dar pentru că eficienţa nu putea fi demonstrată şi, în plus mai erau şi riscurile vitale, americanii au renunţat, iar chinezii au continuat la ei acasă. Eu una nu ştiu de vreun caz rezolvat, nici de autism nici de alte afecţiuni neurologice (s-a mai încercat pentru paralizii cerebrale, tetrapareze spastice...). Acum văd că americanii reiau ideea cu celulele stem. O fi aceeaşi sau au ceva nou?! Sau nu au abandonat-o niciodată? Problema e că, indiferent dacă tratează sau nu autismul, transplantul de celule stem e o chestie foarte riscantă (ca orice transplant!) şi te gândeşti dacă merită să rişti viaţa copilului în situaţia în care nu ai garanţia că apoi va fi vindecat. În plus nici tratamentul posttransplant nu e o fericire...
Sus In jos
violeta




Mesaje : 5
Data de inscriere : 27/06/2011

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeJoi 7 Iul 2011 - 23:56

Asa am inteles... deci deocamdata este la nivel de cercetare insa exista totusi o speranta, nu-i asa? Spun asta deoarece eu sunt insarcinata in 3 luni si imi pun aceasta problema a recoltarii de celule stem. Cazul despe care vorbeam mai sus este al surorii mele si de aceea, daca exista, fie si doar o speranta, as dori sa fac aceasta recoltare la nastere. Stiu ca este doar un moment unic pentru a o face - din sangele cordonului ombilical si daca o ratez acum iar cercetarile vor avansa in cativa ani si vor exista dovezi clare as fi foarte trista.
Nu stiu.. credeti-ma ca ma gandesc la orice varianta posibila. In plus am gasit afectiunile pentru care se considera ca sunt utile aceste celule stem: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeVin 8 Iul 2011 - 1:42

Eu am contactat acum un an jumatate Institutul National de Sanatate din SUA (avea laboratoare de cercetare cu Celule Stem), si i-am intrebat exact acest lucru : daca aceste implanturi ar fi folositoare pentru autism, daca au testat, etc.....
Raspunsul a fost foarte clar : NU la aceea ora se pare ca nu era eficient pentru autism, (cica incecasera), dar erau inca in faza de studii si era foarte greu de prevazut asa ceva ....mi-au spus ca aceasta meroda este eficienta doar in paralizii, leucemii etc....
Mi-au recomandat politicos alte cai si mi-au dat mai multe linkuri.....

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]., [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], etc....
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeVin 8 Iul 2011 - 1:44

Scuze pentru greselile de scriere..... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMier 13 Iul 2011 - 10:44

Am cunoscut o mamica cu copil autist care chiar a facut implant cu celule stem copilului.Pe langa autism avusese paralizie cerebrala la nastere,mamica sustinea ca-i facuse bine implantul si pe partea cu autism,dar eu nu stiu cum sa ma pronunt,pt ca ei faceau si terapie in paralel.Ea insa era ferm convinsa ca il ajutase.
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeJoi 14 Iul 2011 - 3:14

Ani scumpa, ar fi fantastic sa se gaseasca o formula magica pentru copii astia, indiferent cat ar costa am sari multi parinti.
In cazul prezentat , eu cred ca rezolvand de fapt "paralizia cerebrala" i s-a "modificat" autismul. Autismul o fi fost un efect al paraliziei......si atunci logic se regleaza unul din celalat....deci nu stiu ce sa zic......inca nu e dovedita eficienta acestei interventii in cazuri de autism - fara alte probleme gen paralizii.....
Sus In jos
violeta




Mesaje : 5
Data de inscriere : 27/06/2011

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeVin 15 Iul 2011 - 3:19

Fetelor, am gasit un articol care vorbeste despre Hranirea cu biberonul duce la autism... deja nu stiu ce sa mai spun despre asta. Cica s-au facut niste studii si (citez din articol) :

Hranirea cu biberonul duce la autism!?

Un grup de cercetatori din New York condus de Gordon Gallup au publicat in journalul Medical Hypotheses rezultatele unor studii ample care au fost facute pana in ianuarie 2011 si care au implicat peste 650.000 de familii.

Se pare ca cei mai preidispusi la autism sunt copiii nascuti imediat dupa un frate, la o diferenta de mai putin de un an, cercetatorul sustinand ca o cauza importanta pentru autism ar fi lipsa alaptarii la san si folosirea atat a biberonului (asociata cu lipsa afectiunii pe care micutul o simte), cat si folosirea laptelui artificial (care nu poate inlocui laptele matern atat cat sa suplineasca hormonii si substantele care “leaga” mamica de copil).

Se pare ca folosirea biberonului in lipsa alaptarii sau dupa o alaptare scurta ar creste considerabil incidenta autismului la copii. Pe de alta parte, un alt studiu mai vechi releva faptul ca un copil alaptat indelungat, pana la varsta de 3-4 ani, este mai inteligent, mai echilibrat, mai sanatos decat acei copii care nu au mai fost alaptati de la varste mai mici, pana la un an.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Voi ce parere aveti despre asta? Oare sa fie adevarat?
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeVin 15 Iul 2011 - 4:11

O prostie...Andreea a supt pana la 1 an si 3 luni , de biberon nici nu poate fi vorba , nici suzeta nu a vrut-o ...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeVin 15 Iul 2011 - 4:19

Cai verzi pe pereti, asa articole pot scrie si eu.....lipsa sau carenta Vit K duce la autism, uitatul la TV duce la autism....etc, etc, etc, TAMPENII mari, scuzati-ma !!

Mai degraba problemele mamei de sinteza metalelor grele ..care poate trece la fat, sau mutatii genetice spontane in timpul sarcinii, sau tratamentele chimice facute de mama inainte de sarcina ( chiar sa ramana insarcinata - v. Tinus Smits), candida in timpul sarcinii , diverse tratamente chimice cu hormoni sintetici......pe care vin vaccinurile si decalnseaza starea definitiva......PAREREA MEA personala dupa tot ce am studiat , auzit de la medici mai seriosi ,si vazut.........
Sus In jos
violeta




Mesaje : 5
Data de inscriere : 27/06/2011

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMar 26 Iul 2011 - 0:38

Draga iulia, asa cred si eu. Presa informeaza uneori insa dezinformeaza si mult de tot.
Sus In jos
elee




Mesaje : 236
Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 47

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMar 26 Iul 2011 - 21:12

O mare porcarie, al meu a supt pana la un an jumate!
Sus In jos
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMier 23 Noi 2011 - 6:10

oare chiar nu poate ajuta transplantul de celule stem pentru copii cu autism?
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMier 23 Noi 2011 - 6:21

nu, nu s-a descoperit gena. INCA. poate ii lumineaza Dumnezeu cuiva mintea si o descopera....

Ati incercat homeopatele ? Dr. Soescu din Constanta si Naghiu- Bucuresti
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMier 23 Noi 2011 - 6:45

Va rog sa vorbiti la subiect , aici e vorba despre...celule stem . Imi pare rau dar daca amestecam totul , va fi greu de gasit informatia corecta la topicul potrivit.
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
lydy




Mesaje : 38
Data nasterii : 29/08/1971
Data de inscriere : 28/11/2011
Varsta : 52
Localizare : paris

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMar 29 Noi 2011 - 14:22

da si eu am gasit un sait in care aceea clinica spunea k vindeca autismul prin transplant d celule,dc il mai gasesc ,desi stiam k l_am salvat,o sa_l postez...acolo dadea chiar exemple cu un copil care s_a vindecat..si la un post d tv din romania am vazut ceva reclama cu aceea clinica din china...c am inteles eu celulele s extrang din maduva osoasa..caut si va trimit
Sus In jos
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMier 30 Noi 2011 - 0:41

lydy dar nu e periculos transplantul? la ce clinica? ma intereseaza foarte mult
Sus In jos
lydy




Mesaje : 38
Data nasterii : 29/08/1971
Data de inscriere : 28/11/2011
Varsta : 52
Localizare : paris

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMier 30 Noi 2011 - 4:17

.prostemcell.ro/detalii-centre-si-institutii/xcell-center.html....nu mai gasesc acel sait cu clinica din china...era tot genul asta dar dupa cate vad si aici s_a inchis clinica...curios..mai caut
Sus In jos
lydy




Mesaje : 38
Data nasterii : 29/08/1971
Data de inscriere : 28/11/2011
Varsta : 52
Localizare : paris

celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitimeMier 30 Noi 2011 - 7:27

tratamentcucelulestem.com/index.php/tratament/celulele-stem-adult.html..
Sus In jos
Continut sponsorizat





celulele stem pot vindeca autismul? Empty
MesajSubiect: Re: celulele stem pot vindeca autismul?   celulele stem pot vindeca autismul? I_icon_minitime

Sus In jos
 
celulele stem pot vindeca autismul?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: