Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????

In jos 
+14
craciun2011
iulia
nico_g
cocochannel
lorybr
anasperanta
camel
alessya
cristinaever1972
angela
maria
ani
gabi.b
alinutza
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeDum 25 Sept 2011 - 10:53

Dragele mele,
Stiu ca multe dintre voi sunteti informate in ceea ce priveste legislatia, etc...sincer eu nu mi-am batut capul pana acum prea mult cu astea fiindca nu am avut timp. As vrea sa va intreb concret de ce facilitati poate beneficia un copil incadrat in grad de handicap grav? Poate aceasta informatie va fi de folos si altor mame.
Multumesc.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeDum 25 Sept 2011 - 22:48

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asta e legea care de cativa ani reglementeaza drepturile si obligatiile. Dar in curand in cateva luni am auzit ca se va schimba asta daca trece de parlament noua lege . Acum, o sa sintetizez cateva:
- dreptul la asistent personal , platit sau indemnizatie (optiunea familiei , mai nou din cauza crizei nu se fac angajari ci se da doar acea indemnizatie .
- dreptul la alocatie dubla plus buget complementar, in total sunt trei sume 450 de ron +84 ron+91 Ron
-dreptul la profesor de sprojin, daca il cere prin comisie, desi vine cam rar acest profesor e un sprijin cateodata
- dreptul la tabara gratuita, impreuna cu asistentul personal o data pe an,
-dreptul de a calatori gratuit pe mijloace de transport in comun, acest drept il primeste si asistentul sau insotitorul
-primesc niste bilete de transport, se poate opta intre bilet de tren sau autobus, se poate circula gratuit la clasa a doua sau cu autobusul intre localitatile tarii
- dreptul de a intra gratuit la anumite manifestari (asta depinde de organizatori)
-se zice ca au dreptul la medicatie gratuita...depinde...
-uneori in centrele de educatie speciala se cere acest certificat
-dreptul ca asistentul personal care poseda masina sa aiba rovigneta gratuita si drept de parcare gratuita

mie nu mai imi vin in cap acum, dar eu cred ca sumele de bani nu sunt de neglijat , mai ales atunci cand stai prost cu banii de terapie...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeLun 26 Sept 2011 - 6:21

Multumesc Gabi, tare mult as vrea sa iau de la stat tot ce se poate fiindca sotul meu plateste impozite la restaurant de ordinul sutelor de milioane , asa ca de ce sa ne jupoaie doar statul pe noi? Si-asa sumele pe care ni le dau sunt de rasul...plansul!!!!
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeMier 28 Sept 2011 - 1:40

Gabi, cum adica 3 sume de 450 Ron ca noi primim doar 2? Una pe numele meu ca insotitor si una pe numele sotului, a treia de unde vine ca noua nu ni s-a spus nimic?
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeMier 28 Sept 2011 - 2:36

Alina....sunt:
indemnizatie=450 lei
buget complementar=91 lei
alocatie dubla=84 lei

Asta e tot ce primesti pt copil, nu sunt trei sume de 450.(ar fi fost super!)
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeMier 28 Sept 2011 - 5:05

ok, am inteles eu gresit!
Sus In jos
maria

maria


Mesaje : 252
Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 53
Localizare : TG NEAMT

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeMier 28 Sept 2011 - 10:28

Fetelor ,indemnizatia, tot primaria o da ? caci Edi primeste doar alocatia dubla si bugetul complementar.?nimic altceva ,caci nu sunt fonduri.
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeMier 28 Sept 2011 - 21:57

da,maria,tot primaria o da.Nu inteleg de ce nu o primesti pt ca actele le depui odata cu cele pt bugetul complementar si alocatii.Fa un drum la primarie,fi un pic mai intepata cu ei,ca altfel.....
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeJoi 29 Sept 2011 - 1:22

Eu de ex primesc o suma de 450 pe numele meu si 516 Ron pe numele sotului dar nu stiu ce acte a depus sotul meu ptr asta( tot la primarie oricum), oricum el nu figureaza cu carte de munca deci probabil de asta.
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeJoi 29 Sept 2011 - 4:45

516-este salar de asistent
450-indemnizatie
dar in mod normal nu ar trebui sa le primiti pe amandoua
sigur este o greseala si cand isi vor da seama sa nu trebuiasca sa returnatii ceva sume
amandoua nu aveti cum sa le primiti
ori ati optat pt indemniatie ori pt asistent personal dar amandoua nu se poate
intreaba sotul , chiar sunt curioasa cum a facut pt ca la cazuri sociale sigur nu v-au trecut ......sau mai sti.

Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeJoi 29 Sept 2011 - 4:49

516 nu exista in legislatie , nu are nici o legatura cu vlady. Deci in total sunt:

1. 450 indemnizatia sau angajarea asistentului personal ( ori una ori alta nu ambele deodata) , daca e angajat asistent personal acesta musai are carte de munca la Primarie si are vechimea adaugata la salariul minim , de ex eu iau 520 , o alta mamica ia 480 , ca asistent personal . indemnizatia e o suma fixa!!!Ambele sunt platite de primarii si sunt drepturi ale persoanei cu handicap , dar in cazul in care parintele nu vrea sa renunte la serviciu si sa devina asistent personal statul plateste aceasta indemnizatie . Repet e ori indemnizatie ori salar!!! Acestea sunt valabile doar pentru gradul intai -grav

2. 91 de Ron e buget complementar(vine prin posta )

3 84 de Ron e alocatia dubla (tot prin posta)

Acestea sunt toate drepturi banesti ce se acorda in cazul grav , puteti consulta legea 448 care exista aici pe forum cititi la DREPTURI !!!
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeJoi 29 Sept 2011 - 4:51

Inca ceva daca optezi pentru indemnizatie trebuie data o declaratie notariala ca refuzi asistentul personal !!!Deci indemnizatia se exclude cu asistentul nu se pot amandoua deodata!!
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
cristinaever1972




Mesaje : 65
Data nasterii : 07/12/1972
Data de inscriere : 07/05/2011
Varsta : 51
Localizare : oradea

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeJoi 29 Sept 2011 - 5:01

pentru acelasi copil ambi parinti nu pot primi in acelasi timp vreun venit de la primarie,nu stiu de asa ceva
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeJoi 29 Sept 2011 - 7:59

in concluzie intereseaza-te sa nu se fii strecurat o greseala din partea lor ca mai tarziu vei fii buna de plata
CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? 283548
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeJoi 29 Sept 2011 - 23:49

Tu chiar crezi ca le mai dau eu vreun ban inapoi? Au gresit sa le fie de bine, daca de mai bine de 1 an nu s-au sesizat sa le fie de bine.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeVin 30 Sept 2011 - 0:33

Alinutza acea suma de 514 a sotului , seamana cu un salar al asistentului personal , in concluzie sotul ar treb sa fie angajat al Primariei cu carte de munca , si in fiecare an la innoirea certificatului se innoieste si contractul de munca . Deci eu nu cred ca acei bani au legatura cu Vlady , ca acelasi birou care intocmeste acte de indemnizatie face si acte de angajare deci in acelasi loc le faci si esti intrebat daca optezi pentru una sau alta nu are cum sa fie amandoua . Daca sumele ar fi eliberate sau platite de doua institutii diferite ar putea fi o eroare dar asa nu cred , deci nu e salar tu iei doar indemnizatia si atat , suma de 514 e altceva!
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alessya




Mesaje : 64
Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeVin 2 Mar 2012 - 11:54

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Astazi am luat pentru prima data foile pentru transport gratuit cu trenul si legitimatia de transport urban. Intrebarea este urmatoarea: De transportul urban, gratuit, beneficiez si daca nu insotesc copilul? sau doar cand isunt cu el ? la fel si la tren? Doamnele de la birou mi-au zis ca pot sa merg si singura , dar pe legitimatia de transport in comun scrie "insotitor persoana cu handicap grav, in prezenta acesteia". si o alta intrebare ar fi: Transport urban gratuit doar in orasul unde avem domiciliu, sau de exmplu cand ma duc cu el la Bucuresti am si acolo?
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeSam 3 Mar 2012 - 0:22

Deci DACA ESTI ASISTENT PERSONAL (si ai abonament separat al tau personal pe numele tau ) AI DREPTUL SA CALATORESTI FARA COPIL IN ORASUL TAU ! Daca esti INSOTITOR ( si nu ai abonament personal , decat al copilului ) atunci nu ai dreptul de a calatori , nu stiu cum e in orasul vostru dar la noi se fac legitimatii separate pentru asistentii personali . In legatura cu biletul de tren , ai dreptul sa circuli doar in prezenta copilului daca esti INSOTITOR , daca esti ASISTENT PERSONAL mergi si singura , mereu sa ai la tine certificat si legitimatie ! In alte orase nu stiu daca poti circula cu abonamentul urban gratuit , in mod normal ar trebui pe mijloacele de transport ( ale statului ) .
Acum eu ti-am spus cum scrie in LEGEA 448 , ce scrie mai sus e exact ce scrie in lege , s-ar parea ca doamnele nu o cunosc prea bine daca nu te pot lamuri .



Iti pun mai jos citatul din lege , citeste-l
Art. 23. - (1) Persoanele cu handicap grav ºi accentuat beneficiazã
de gratuitate pe toate liniile la transportul urban cu mijloace de
transport în comun de suprafaþã ºi cu metroul.

(2) Beneficiazã de prevederile alin. (1) ºi urmãtoarele persoane:

a) însoþitorii persoanelor cu handicap grav, în prezenþa acestora;

b) însoþitorii copiilor cu handicap accentuat, în prezenþa acestora;

c) însoþitorii adulþilor cu handicap auditiv ºi mintal accentuat, în
prezenþa acestora, pe baza anchetei sociale realizate de cãtre
asistentul social din cadrul compartimentului specializat al primãriei
în a cãrei razã teritorialã îºi are domiciliul sau reºedinþa persoana cu
handicap;

d) asistenþii personali ai persoanelor cu handicap grav;

e) asistenþii personali profesioniºti ai persoanelor cu handicap grav sau accentuat.

(3) Legitimaþia pentru transportul urban cu mijloace de transport în
comun de suprafaþã este valabilã pe întregul teritoriu al þãrii, fiind
recunoscutã de toate regiile de transport local, ºi este eliberatã de
direcþiile generale de asistenþã socialã ºi protecþia copilului
judeþene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucureºti,
costurile fiind suportate din bugetele judeþelor, respectiv ale
sectoarelor municipiului Bucureºti.


Ultima editare efectuata de catre gabi.b in Sam 3 Mar 2012 - 0:32, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alessya




Mesaje : 64
Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeSam 3 Mar 2012 - 0:32

Multumesc pentru raspuns.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeSam 3 Mar 2012 - 0:33

Aici e pentru tren

Art. 24. - (1) Persoanele cu handicap grav beneficiazã de gratuitatea
transportului interurban, la alegere, cu orice tip de tren, în limita
costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele sau cu
navele pentru transport fluvial, pentru 12 cãlãtorii dus-întors pe an
calendaristic.

(2) Beneficiazã de prevederile alin. (1) ºi urmãtoarele persoane:

a) însoþitorii persoanelor cu handicap grav, numai în prezenþa acestora;

b) asistenþii personali ai persoanelor cu handicap grav.

(3) Persoanele cu handicap accentuat beneficiazã de gratuitatea
transportului interurban, la alegere, cu orice tip de tren, în limita
costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele sau cu
navele pentru transport fluvial, pentru 6 cãlãtorii dus-întors pe an
calendaristic.

(4) Beneficiazã de prevederile alin. (3) ºi însoþitorii copiilor cu handicap accentuat, numai în prezenþa acestora.
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeSam 3 Mar 2012 - 3:24

ce bine ca ai scris gabi...uite eu nici nu am stiut ca asistentiii personali primesc legitimatie de transport urban separata ca sa poata circula si singuri...e adevarat ca nici nu m-am informat in mod deosebit, dar nici nu mi-au spus niciodata la ghiseu de 4 ani, desi stiu ca-s asistent personal la copil

noi suntem nevoiti sa circulam cu masina din pv timp/distanta si mai mult numai pt copii aveam nevoie de legitimatii de transport urban, cand merg ei la generalizari cu terapeutele..si acolo ma interesa sa aiba gratuit ei si insotitorul...o singura data am mers eu singura pe tramvai cu legitimatia antoniei si fara ea=copil si eram foarte stresata ca la fel ca alessya vazusem ca scrie pe legitimatia de transport a copilului ca e valabil si pt "insotitor persoana cu handicap grav, in prezenta acesteia".....eram buna de plata daca era control


la tren s-a si schimbat de anul acesta felul cum arata legitimatiile ...eu anul trecut am primit 12 bilete si o singura legitimatie emisa pe numele copilului, iar numele meu era undeva pe verso...si erau pozele noastre lipite in dreptul numelui...anul acesta am primit 2 legitimatii separate..una pe numele fetei (PERSOANA CU HANDICAP-COPIL), una pe numele meu (ASISTENT PERSONAL pentru numele copilului si CNP-ul ei)...nu mai au poza lipita si la fiecare legitimatie a alaturat cate 6 bilete...m-a intrebat de la inceput la ghiseu daca asa vreau (si eu si fata bilete de tren...sau toate numai pentru fetita)
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeSam 3 Mar 2012 - 4:54

dragele mele...eu ca asistent personal angajat circul in interiorul orasului cu autobuzul caci acesta e traseul in care putem ajunge la scoala... la intoarcere ma intorc fara crina si prezint controlorului doar legitimatia mea,nu a fost niciodata nici o problema.
la fel mi sa intamplat sa circul in afara orasului cu crina pana la o anumita destinatie cu trenul sau autobuzul ,dupa care am lasat pe crina la tara si m-am intors singura fara crina pentru anumite treburi tot necesare crinei....am prezentat legitimatia si nu a fost probleme.
eu stiu asa ca un asistent personal poate circula cu persoana cu handicap sau fara ea... doar asistentul care nu e angajat ca asistent personal poate circula doar in prezenta persoanei cu handicap...
mie mi-au dat 3 feluri de bilete stampilate:pentru asistent ,pentru asistent personal (acesta are si legitimatie deci poate circula si fara persoana cu handicap) si bilete pentr persoana cu handicap.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeSam 3 Mar 2012 - 5:32

in afara orasului noua ni s-a dat sa alegem: TREN sau AUTOBUZE INTERURBANE...nu s-a putut ambele


legat de folosirea legitimatiei pentru transport urban in alta localitate decat cea de domiciliu nu stiu exact cum e legea...dar imi amintesc ca atunci cand am mers la mare, am intrebat la ghiseele de bilete ale autobuzelor "de stat", care apartin de municipalitatea Constanta si nu se tinea cont daca aveai certificatul de handicap al copilului sa aiba gratuitate el si insotitorul...oricum acolo noi am beneficiat de alta prevedere legala pe plan local: copiii pana la 7 ani circulau gratuit, asa ca ai mei se incadrau, doar noi adultii insotitori am cumparat bilete


Ultima editare efectuata de catre camel in Sam 3 Mar 2012 - 5:42, editata de 1 ori
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeSam 3 Mar 2012 - 5:35

Trebuie sa aveti grija cand circulati in afara orasului , sunt si microbuze-autocare , care efectueaza transport pe diferite rute. Acestia s-ar putea sa nu va accepte abonamentul gratuit si sa va puna sa platiti bilet . E dreptul lor deoarece noua statul ne deconteaza aceste transporturi , iar persoanele private nu sunt obligate sa accepte aceasta gratuitate . Am intalnit insa in Constanta autocare private care acceptau gratuitatea pe baza abonamentului emis in Oradea , deci daca e privat poate sau nu sa accepte .

In concluzie , DOAR ASISTENTUL PERSONAL care e angajat al primariei si primeste salariu , are dreptul de a circula si singur , cu propriul abonament pe mijloacele de transport in comun , iar cu trenul e la fel , doar ASISTENTUL PERSONAL angajat , are dreptul sa circule singur fara persoana cu handicap , dar sa aiba la ea si legitimatia . PERSOANLE CARE PRIMESC INDEMNIZATIE , care nu sunt angajate ale primariei , se numesc INSOTITORI (poate sa insoteasca bolnavul si tata sau bunica , care la randul lor in prezenta bolnavului circula gratuit ) si nu au dreptul sa circule fara persoana cu handicap , pe mijloacele de transport , in comun , sau trenuri .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
maria

maria


Mesaje : 252
Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 53
Localizare : TG NEAMT

CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitimeSam 8 Sept 2012 - 6:06

Buna fetelor am mai intrebat ieri dar nu unde trebuia ,cred, deci va rog spuneti mi ma voi angaja ca insotitor lui Edutu ,caci ,a primit primaria fonduri ,dar mi s-a spus caci nu mai am dreptul sa lucrez nicaieri nici macar 3 ore ,art 35 din codul muncii spune altceva ,poate sunteti mai in tema CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? 138414
Sus In jos
Continut sponsorizat





CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? Empty
MesajSubiect: Re: CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????   CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII?????? I_icon_minitime

Sus In jos
 
CERTIFICAT DE HANDICAP - BENEFICII??????
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» cum obtin certificatul de handicap?
» ORDIN DE INCADRARE IN GRAD DE HANDICAP
» Noile criterii de incadrare in grad de handicap!
» ACTE NECESARE PTR. OBTINEREA CERTIFICATULUI DE HANDICAP
» reducere taxe facultate pentru studentii cu handicap

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii. :: Intrebari legi-
Mergi direct la: