Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !

In jos 
+4
beddyz22
craciun2011
Dalya
nico_30
8 participanți
AutorMesaj
nico_30

nico_30


Mesaje : 272
Data nasterii : 29/10/1980
Data de inscriere : 21/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Galati

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeVin 28 Dec 2012 - 7:58

Buna tuturor,

Dupa cum probabil stiti deja, ultimele cercetari arata utilitatea folosirii tabletelor in terapia copiilor cu autism ...

Fiindca Mos Craciun i-a adus fetei noastre o astfel de tableta , am reusit sa fac o selectie a aplicatiilor folositoare in terapia lui Cosmin si am ramas efectiv uimita de utilitatea acestora ...Desi nu sunt un " as" in IT, eu las mai jos o lista cu ce am gasit eu si fiindca stiu ca exista deja parinti care folosesc o astfel de tableta, poate reusim sa ne impartasim experientele legate si de aceasta modalitate de invatare si venim fiecare cu ceva in plus...

Cerinte :Sistemul de operare al tabletei : Android, NEAPARAT conexiune la internet ( 3G )...

Programul de unde am downloadat aplicatiile : " Play Store" - se face un cont pe loc si majoritatea sunt gratuite - trebuie doar sa existe conexiunea la internet cat descarci aplicatia ( apoi o poti folosi pe tableta fara sa mai fii conectat la internet)

Dintre cele in limba romana am gasit de la KIDSOPIA :Abacul, Curtea Animalelor ( pentru ordonarea descrescatoare sau crescatoare ), Jocul formelor, Onomatopeia, Povestea lebedei, Petrecerea Culorilor, Punct cu Punct, etc

Apoi in limba engleza , am gasit o sumedenie la o simpla cautare " autism" sau " aba therapy"... sa speram insa ca vor fi disponibile cat de curand si in limba romana. Oricum , ele sunt extrem de utile chiar si asa, in engleza, avand in vedere ca majoritatea sunt special concepute pt copiii cu autism . Din ce am gasit , cele mai importante sunt:
- "Face Read" 1 si 2 - ( invatarea emotiilor)
- "Autism and PDD " ( aici sunt foarte multe aplicatii impartite pe programe ABA: categorii, opuse, intrebari, asocieri , concepte, Da si Nu etc )
- " Flowers -Lite", " Fruits- Lite" " Color find-Lite", "Number Sequence" etc - tot pentru programe ABA
- " AnimalSound", "KidsZoo"
- " Kids Basic PATTERN"
-" 123s ABCs Handwriting"
- " GameKids Lite" ( diverse activitati gen fise )
-" Kids Numbers and Math Lite" ( matematica simpla )
- "Alphabet"
- " Talking Tom" ( o pisicuta care imita cuvintele rostite de cel care foloseste tableta) etc

Cu siguranta, exista mult mai multe aplicatii utile, asadar asteptam sa aflam noutati cat mai multe...

Mult succes si numai bine...

Nicoleta L
Sus In jos
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti.blogspot.com/
Dalya




Mesaje : 13
Data de inscriere : 19/09/2012

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 8 Ian 2013 - 7:12

nico_30, imi poti spune, te rog, ce model de tableta aveti voi, daca nu e o problema? As vrea sa cumpar si eu una pentru baietelul meu, dar nu pot sa-mi dau seama care ar fi cea mai indicata. Adevarul este ca nu prea imi vine nici sa dau o avere pe ea, si ma intreb daca pe una mai ieftina, adica pana in 250 EUR ar functiona toate aplicatiile folosite in terapia ABA, mi-ar parea rau sa am surpriza sa vad ca unele poate nu ar functiona.

De asemenea, nu stii daca cumva aplicatiile folosite in terapia aba, traduse in romana vor fi disponibile in acest an, pentru ca am inteles ca deocamdata au acces la ele doar copiii de la centrul Marea Neagra?
Sus In jos
nico_30

nico_30


Mesaje : 272
Data nasterii : 29/10/1980
Data de inscriere : 21/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Galati

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 8 Ian 2013 - 8:02

Noi avem de la Alview, diagonala 9.7 ( deci ecran mai mare, pe care il recomand), e mai accesibila la pret si merge ff bine ( cel putin eu una sunt multumita),. La liber e in jur de 1000 ron, dar noi am gasit oferta la Orange, cu 65 de ron pe luna ( in care este inclus si internetul de care ai mare nevoie, ca sa fie intr-adevar utila) si am mai platit o diferenta de 160 de ron la achizitionare....Soft-uri in lb romana sunt in jur de 10 ( deocamdata, caci sigur vor aparea din ce in ce mai multe), dar sunt extrem de multe in engleza si le poti folosi cu succes si pe acestea, daca stii exact ce sa cauti , dar mai ales daca incepe sa ii placa piticului tau....Intre timp eu am mai gasit cateva utile, in plus de ce am scris mai sus, dar voi reveni cu o postare pe blog si filmuletete pt o si mai buna exemplificare....Despre cei de la Centrul Marea Neagra, in afara de reportajul tv si articol, nu stiu nimic in plus sau in ce stadiu sunt acum cu aplicatiile...Dar totusi tinand cont ca aceste tablete sunt accesibile abia de un an, cu siguranta ca segmentul sa va dezvoltaa ff mult si ff repede ...

Sper sa va fie utile informatiile si mult succes !
Sus In jos
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti.blogspot.com/
Dalya




Mesaje : 13
Data de inscriere : 19/09/2012

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 8 Ian 2013 - 10:16

Multumesc mult pentru toate aceste detalii, chiar imi sunt de un real folos si s-ar putea sa adopt si eu aceasta varianta, mi se pare destul de atractiva. O sa descarc si eu tot ce voi gasi interesant pe net, insa in mod special ma intereseaza materiale in romana, pentru ca baietelul meu nu prea vorbeste, si tableta chiar ar fi un foarte bun stimulent pentru el in aceasta privinta, mai ales ca el isi doreste foarte mult sa rosteasca sunete si cuvinte, deci interesul exista. Sa speram ca vor aparea cat mai repede aplicatii in romana, le astept cu mare nerabdare.

Mult succes si tie si multumesc inca o data pentru toate informatiile.
Sus In jos
craciun2011




Mesaje : 57
Data de inscriere : 13/12/2011

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeDum 17 Mar 2013 - 5:40

Eu i-am comandat aproape toate CDurile cu anotimpuri si Academia micilor politisti- care a fost bonus la pachetul de iarna :) de pe eduteca.ro
Sus In jos
beddyz22

beddyz22


Mesaje : 87
Data nasterii : 08/10/1984
Data de inscriere : 03/04/2012
Varsta : 39
Localizare : Oradea

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Aplicatii tablete.   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeLun 8 Apr 2013 - 22:05

Buna,am o intrebare cei care folosesc tableta in terapie nu puteti sa-mi scrietii unde se pot gasii niste aplicatii,care se poate folosii in terapie.
Am gasit deja cateva care sunt scrise mai sus,dar daca mai aveti vreo idee unde pot inca gasi?multumesc frumos
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 9 Apr 2013 - 1:29

depinde ce ai...daca ai IPAD atunci cauti pe itunes
daca ai tableta, atunci cauti pe Play Store

unele aplicatii sunt comune, dar altele le poti gasi numai pt una dintre variante

noi avem IPAD si descarcam de pe ITUNES si am reusit doar cu aplicatii FREE sa imi acopar multe programe, pana acum nu am cumparat niciunul
Sus In jos
beddyz22

beddyz22


Mesaje : 87
Data nasterii : 08/10/1984
Data de inscriere : 03/04/2012
Varsta : 39
Localizare : Oradea

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 9 Apr 2013 - 2:21

mersi frumos camel,tableta avem
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 9 Apr 2013 - 9:47

atunci nico30 iti spune mai multe, daca descopera aplicatii noi
Sus In jos
beddyz22

beddyz22


Mesaje : 87
Data nasterii : 08/10/1984
Data de inscriere : 03/04/2012
Varsta : 39
Localizare : Oradea

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 9 Apr 2013 - 19:52

multumesc,intre timp si eu am gasit un site de unde poate descarca gratis se numeste appszoom.com,sunt si niste programe doar pt copii cu autism,eu am cautat educatie;-face read si a aparut langa el inca multe jocuri educative pt terapie.Se pot descarca si pe tableta si pe ipod.
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 28 Oct 2014 - 1:10

are cineva o tableta Blackberry? Eu am primit-o cadou, din Canada, si din pacate nu stiusa descarc programe contra cost . Am descarcat felk de fel de jocuri gratuite  dar nu de terapie, jocuri normale de copii.. ce-I drept joaca la greu al meu angry birds si  spider man, dar as vre niste jocuri specific pentru ei, .. si habar n-am sa le gasesc cu tableta asta smechera Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! 605701
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 28 Oct 2014 - 6:27

Oare ce sistem de operare are ANDROID sau celalalt de IPAD, cred ca ITunes um ii zice, ca e in functie de asta ...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
oblio




Mesaje : 1
Data de inscriere : 04/04/2014

Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitimeMar 28 Oct 2014 - 11:33

gabi.b a scris:
Oare ce sistem de operare are ANDROID sau celalalt de IPAD, cred ca ITunes um ii zice, ca e in functie de asta ...
Blackberry are qnx. Din pacate n-am mail vazut o astfel de tablets de vreo 2 ani si atunci aveau putine aplicatii.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! Empty
MesajSubiect: Re: Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !   Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA ! I_icon_minitime

Sus In jos
 
Softuri pe tableta, utile in terapia copiilor cu TSA !
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» VIDEOCLIPURI UTILE
» Linkuri utile.
» linkuri utile- religie ortodoxa
» Linkuri utile pentru terapii
» LINKURI UTILE PENTRU MEDICATIE NATURISTA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii-
Mergi direct la: