Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri

In jos 
+18
nico_g
ada
alinutza
monica1968
nico_30
ani
angela
gabi.b
claudia.s
mihaela
ela
rodicac
manai
anasperanta
albertina
iulia
Day Lily
camel
22 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeMier 18 Aug 2010 - 1:16

am vazut ca e o problema pt parinti sa gaseasca jucarii pentru lucrul cu copilul si pentru recompensele pentru sarcinile indeplinite
eu am gasit o persoana care aduce in mod constant spre vanzare jucarii si jocuri de marca, de provenienta germania si austria la preturi rezonabile..unele sunt noi, dar majoritatea folosite, dar in stare buna..pana la urma conteaza informatia ce o ofera jocul respectiv, nu faptul ca mai are sau nu cutia originala, nu? se pot dezinfecta la o adica...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

pentru contact adresa de e-mail [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .Acelasi ID e valabil si pentru mess.

colaboram de peste 2 ani, mereu a fost corecta, mi-a trimis jucarii de calitate, mi-a raspuns detaliat la intrebari daca nu imi dadeam seama din fotografiile postate in album exact care este marimea, materialul din care e confectionat jocul, regulile etc.


Ultima editare efectuata de catre camel in Joi 26 Apr 2012 - 11:23, editata de 3 ori
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeMier 18 Aug 2010 - 1:19

pt colorat se poate construi un contur, intai mai gros, apoi tot mai subtire si apoi se scoate
conturul se poate face din cauciuc (pt izolat geam), se gaseste la magazinele de profil gen "otelul" sau la raionul de uz casnic din supermarket..intre 4 si 6 lei/m
este gros cam de un deget si are pe spate adeziv..eu il tai in 4-6 fasii mai subtiri, ca sa-mi ajunga la mai multe desene si oricum asa cum e el inital e prea gros...noi am inceput cu forme simple (patrat, mar, para etc)..mi se pare ca si-a imbunatatit coloratul in sensul respectarii conturului
facem si pe foi simple sa coloreze cu creioane si pe foi laminate sa coloreze cu carioci (pe acestea le sterg apoi cu un servetel umed si le refolosesc)
stiu ca se poate face contur si cu capse, dar e mai greu de capsat pe contur neregulat, in plus tudor trecea peste ele oricum

pt deprinderea scrisului sunt fise pe cateva linkuri (se intra pe fiecare imagine, caci in spatele unor imagini se ascunde de fapt intreaga categorie din acea tematica):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

pt desen
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Day Lily




Mesaje : 14
Data de inscriere : 23/09/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeMier 29 Sept 2010 - 13:59

Recomand un site cu jocuri atractive pentru copii si cu grafica placuta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeMier 29 Sept 2010 - 22:17

De pe strada piticilor am lucrat mult cu Andrei si inca mai folosesc fise de pe acolo e super, numai ca aum se poate doar cu abonament 4Eu pe luna.
Siteu cu jocuri e tare simpatic...m-am distrat d euna singur sargand baloane si sticle :lol:
Sus In jos
albertina




Mesaje : 19
Data de inscriere : 01/10/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeVin 1 Oct 2010 - 23:44

aici eu am gasit cateva materiale interesante pe care si parinti le pot folosi :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

aici e un site pe care il puteti folosi alaturi de copil:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si altele foarte interesante:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

toate cuprind activitati, flashcard-uri, jocuri pe care le puteti incerca free
Sus In jos
albertina




Mesaje : 19
Data de inscriere : 01/10/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeVin 1 Oct 2010 - 23:55

va recomand si aceste materiale utile, la fel gratuite:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
albertina




Mesaje : 19
Data de inscriere : 01/10/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 0:03

am o intrebare?cum as putea sa atasez un document pe forum?
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 3:05

Site-uri de upload fisiere

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - [30MB]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - [60MB]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - [70MB]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - [100MB]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - [100MB]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - [250MB]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - [10 GB]

am pus cateva adrese...puteti uploada materialul pe unul din aceste adrese ,apoi codul rezultat il postati aici la mesaj...
forumul acesta e deschis de putin timp si ne familiarizam impreuna caci suntem la inceput...deci orice incercare nu e cu deranj.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
albertina




Mesaje : 19
Data de inscriere : 01/10/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 6:46



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] folositi in terapia ABA si jocuri.docx

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] limbaj si comunicare copii autism.doc

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] limbaj si comunicare copii autism.doc


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de observare a comportament agresiv ab-d41.pdf

unele au ca extensie docx. asta inseamna ca pot fi deschise doar cu word 2007, o versiune mai veche nu le va deschide
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 9:17

albertina ca sa pot downloada imi cere o parola...scrie-ne si parola.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
albertina




Mesaje : 19
Data de inscriere : 01/10/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 9:56

parola este "autism".nu am crezut ca va cere parola
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 10:36

si totusi acum nu imi mai da acces la nimic...mai astept pana maine poate serverul este suprasolicitat...cine stie.
daca cineva mai incearca sa downloadeze...sa spuna daca a reusit.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
albertina




Mesaje : 19
Data de inscriere : 01/10/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 10:40

am observat ca nu merge, nu stiu de ce.o sa mai incerc zilele acestea sa uplodez pe alt site.imi cer scuze
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 11:09

da trebuie incercat alta varianta...cand ai timp albertina,bine ca avem mai multe variante.
pe celalt forum aveam o varianta setata direct din optiunea forumului...aici nu avem acea optiune,asa ca recurgem la varianta asta cu adresele de mai sus.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
albertina




Mesaje : 19
Data de inscriere : 01/10/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 23:28

azi observ ca merge, eu am reusit sa deschid, introduci parola, apesi regular download, apoi introduci cod-ul lor pentru reactivate passport si apoi poti sa dai download. daca nu va merge nici azi, o sa incerc pe alt site.
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeSam 2 Oct 2010 - 23:32

da albertina ,azi merge ...multumesc frumos.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
Day Lily




Mesaje : 14
Data de inscriere : 23/09/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeLun 4 Oct 2010 - 2:02

Daca in timpul rularii unui joc, film etc vrei sa faci poze la ecranul calculatorului poti folosi programul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , dupa descarcare si dezarhivare trebuie dublu clic pe el pentru activare program, pozele se fac apasand tasta PrtScr si se pun una dupa una pe desktop. Cand dai clik pe linkul de megaupload apare o ferestra si clik inca o data pe acelasi link scris in partea de jos a ferestrei.
Sus In jos
manai




Mesaje : 3
Data de inscriere : 02/08/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeMar 5 Oct 2010 - 4:29

In caz ca nu stiati deja de el uite inca un site super

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Day Lily




Mesaje : 14
Data de inscriere : 23/09/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeDum 24 Oct 2010 - 8:53

Logopedie: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Fise si desene: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeLun 25 Oct 2010 - 4:12

Foarte faine..
Multumim gagici. :D
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeJoi 28 Oct 2010 - 0:39

Superfaine ultimele doua siteuri....tot descarc!
Sus In jos
rodicac

rodicac


Mesaje : 68
Data nasterii : 19/03/1971
Data de inscriere : 02/08/2010
Varsta : 53
Localizare : Cugir

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeJoi 11 Noi 2010 - 0:00

Jucari foarte utile ptru terapie animale gen pazal fructe si legume toate din lemn


--------------------------------------------------------------------------------

am gasit acest sait cu jucari gen pazal din lemn foarte utile in terapie
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
Sus In jos
ela




Mesaje : 58
Data nasterii : 26/05/1978
Data de inscriere : 03/09/2010
Varsta : 45
Localizare : Rm. Sarat

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeDum 14 Noi 2010 - 4:59

pentru imagini diverse, necesare in terapie, mai exista si site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
eu folosesc imagini de aici.
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeDum 14 Noi 2010 - 9:22

fisele de pe linkul dat de ela, le am scrise in limba romana cuvintele sub ele
celor interesati le pot oferi
Sus In jos
mihaela

mihaela


Mesaje : 11
Data de inscriere : 14/08/2010

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitimeMar 16 Noi 2010 - 11:01

camel a scris:
fisele de pe linkul dat de ela, le am scrise in limba romana cuvintele sub ele
celor interesati le pot oferi
Eu le vroiam in limba romana ....cum le pot obtine?.... :flower:
Sus In jos
Continut sponsorizat





materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri Empty
MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri I_icon_minitime

Sus In jos
 
materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri
Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Top 10 al celor mai populare jocuri simbolice
» Idei practice
» Idei de a lucra cu copii in cadrul Asociatiei.
» materiale de lucru
» TERAPIE CU CAI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii :: Schimb de experienta.-
Mergi direct la: