Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
geo_georgiana




Mesaje : 1
Data de inscriere : 01/05/2014

TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? Empty
MesajSubiect: TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU?   TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? I_icon_minitimeMier 6 Aug 2014 - 6:08

Dragi parinti din experienta voastra ce imi puteti spune este mai bine sa facem terapia acasa sau la centru?  As dori si catev argumente .de ce da si de ce nu? Pt cei din bucuresti care lucrati cu coordonator pute-ti sa-mi da-ti cateva nume? Eu sunt la inceput si am mare nevoie de sfaturi ,si cum nimeni nu stie mai bine decat noi parintii....
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU?   TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? I_icon_minitimeVin 8 Aug 2014 - 4:19

Draga Georiana, acasa ai posibilitatea de a tine totul sub control, asta cred eu , eu as face acasa .La un centru duci copilul, il lasi acolo si depinde de deschiderea lor sa-ti comunice sau nu progresele, sau problemele intampinate .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU?   TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? I_icon_minitimeLun 11 Aug 2014 - 5:35

este muuul mai bine acasa. ai control asupra a ceea ce face terapeuta cu el. desi nu participi efectiv in camera poti sa filmezi totul . la centre se face terapie de grup socializare ( desi asta se face cel mai bine printre copii fara autism, normali, la gradinite cu insotitorul copilului, avand suportul, intelegerea educatoarei .. ) dar socializarea vine putin mai tarziu, depinde de copil.
 Sunt si aspect legate de deplasare, distante, oboseala copilul pe drum... avantaje sunt multe. Dar dezavantajul e ca trebuie sa-I asiguri materialele de lucru pe care , unele centre le au,.
Sus In jos
Ruthi

Ruthi


Mesaje : 85
Data nasterii : 22/02/1986
Data de inscriere : 24/08/2012
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU?   TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? I_icon_minitimeJoi 11 Sept 2014 - 13:23

Buna. Eu am experienta in ambele.... Am facut si acasa si la centru dar era mult mai bine acasa. Tu, fiind la inceput ar trebui sa faci acasa pentru Ca asa vei vedea ce inseamna terapia si cum il poti ajuta pe cel mic. La centru nu poti vedea ce lucreaza copilul, doar daca sunt permisivi si te lasa odata pe luna sa participi( ceea ce e mult). Cel mai bine te ocupi de el acasa. Sunt si avantaje dar si dezavantaje. Acasa e mai scump. Dublu chiar decat la centru, materialele pe care le cumperi. Iti intra in casa tot felul de fete unele dezordonate altele f ok. AAA si trebuie sa faci curat dupa ele :)))) trebuie sa ai grija cum iti alegi terapeutele. Unele au o nesimțire gravă in ele. Eu sunt patita!! La centru nu iti mai cauti terapeute, nu iti msi intra tot felul de persoane in casa, se ocupa personalul de materiale, este mai mereu coordonatorul acolo si le explica fetelor cum trebuie procedat, copilul lucreaza prin Rotație cu mai multe fete si in mai multe încăperi ceea ce il ajuta in generalizare. Deci sunt părți bune si mai putin bune de ambele părți. Mult succes cu cel mic!!!
Sus In jos
Ruthi

Ruthi


Mesaje : 85
Data nasterii : 22/02/1986
Data de inscriere : 24/08/2012
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU?   TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? I_icon_minitimeJoi 11 Sept 2014 - 13:27

Scuze daca nu am scris coerent, dar imi pica ochii in gura de somn la ora asta. Am dat search pe Google terapie acasa sau la centru sa citesc mai multe păreri( al meu e la centru de cateva luni) si asa am dat de aceasta postare si nu m-am putut abtine. Ca si coordonator ti-o recomand cu drag pe Anca Dumitrescu Neagu. Daca mai are locuri libere....
Sus In jos
Continut sponsorizat





TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU?   TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU? I_icon_minitime

Sus In jos
 
TERAPIE ACASA SAU LA CENTRU?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cate ore de terapie Aba?
» centru simeria veche
» Terapie TOMATIS
» TERAPIE CU CAI
» caut centru de recuperare. asociatie, chiar terapeut .

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii-
Mergi direct la: