Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Carti despre autism

In jos 
+4
alinutza
monica1968
AITA
gabi.b
8 participanți
AutorMesaj
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeSam 20 Noi 2010 - 0:13

LANSARE DE CARTE

Editura Aramis vă invită la lansarea cărţii "Să înţelegem autismul", care va avea loc duminică, 21 Noiembrie 2010, la ora 17:30, la Ceainăria din cadrul Târgului de carte "Gaudeamus".
Invitaţi: actriţa Manuela Hărăbor, psiholog terapeut Anca Dumitrescu

Pentru mai multe informaţii, vă rugăm să vizitaţi site-ul Editurii Aramis: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

„Să înţelegem autismul” reprezintă mărturia impresionantă a unei mame al carei copil suferă de autism. Cartea este o sursă de informare în ceea ce priveşte autismul sau cel puţin un ghid scris pe înţelesul tuturor, care conţine informaţii uşor accesibile.
„Să înţelegem autismul” de Karen Siff Exkorn face parte din colecţia „Tu şi copilul tău” (Editura Aramis).
Lucrarea oferă răspunsuri la o serie de întrebări, printre care:
• Ce este autismul?
• De ce suferă copilul meu de autism?
• Care sunt persoanele abilitate să-i pună diagnosticul copilului meu?
• Ce metode de tratament există şi care sunt cele mai eficiente?
• La ce rezultate să ne aşteptăm în urma aplicării tratamentului?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
AITA

AITA


Mesaje : 45
Data de inscriere : 14/10/2010
Localizare : BUCURESTI

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Carti pe care le recomandam   Carti despre autism I_icon_minitimeSam 19 Feb 2011 - 4:09


1. Autism
. Cartea pentru parinti, Daniela Cucuruz (Martinescu), editura Licentia Publishing, Bucuresti, 2004;

2. Creierul Social. Autism, Neurostiinte, Terapie, dr. Otilia Secara, editura Artpress, Timisoara, 2007;
3. Autismul Infantil, Structuri Psihopatologice si Terapie Complexa. Autor: lector dr. Cristina Muresan, editura Presa Universitara Clujeana, 2004;
4. Aspecte generale ale patologiei autiste, Oana Muraru, editura Universitatii Suceava, 2005;
5. Educatia copilului meu in 25 de tehnici (care nu dau gres), Meg F. Schneider, editura Humanitas, Bucuresti, 2006;
6. The Autism book, answers to your most pressing questions, S. Jhoanna Robledo, Dawn Ham-Kucharski, Avery, New York, USA 2005;
7. Autism and Asperger syndrome edited by Uta Frith, Cambridge University Press, 2006;
8. Children with Autism, A Parent’s Guide, edited by Michael D. Powers, Woodbine House, 2000;
9. Cum sa devenim parinti mai buni, Ghid practic, Stanley Shapiro, Karen Skinulis, editura Humanitas, 2005;
10. Terapia tulburarilor de limbaj, Interventii logopedice, Ecaterina Vrasmas si Cornelia Stanica, Editura Didactica si Pedagogica, R.A., Bucuresti, 1997;
11. O intamplare ciudata cu un caine la miezul noptii, Mark Haddon, editura Trei, 2005;
12. Portretul lui M, Matei Calinescu, editura Polirom, Iasi, 2003;
13. Jocuri pentru copii de la o zi la sase ani, Anne Bacus, editura Teora, 2005;
14. Copilul de la 1 an la 3 ani, cei mai importanti doi ani din viata copilului, Anne Bacus, editura Teora, 2006;
15. Copilul de la 3 ani la 6 ani, dezvoltarea fizica, psihica, afectiva, intelectuala si sociala, Anne Bacus, editura Teora, 2006;
16. Educatia copiilor si tinerilor cu autism, Jordan Rita, UNESCO, 1997;
17. Manual indrumator pentru profesorii de la clasele cu copii autisti, Institutul pentru ocrotirea mamei si copilului, colectivul de cercetare privind recuperarea copiilor handicapati; Programul pentru autisti, Bucuresti – 1983 (traducere din limba engleza a lucrarii ” Teaching makes a difference”;
18. Teaching developmentally disabled children: The Me Book by Ivar Lovaas, 1981;
19. Let me hear your voice: A Family’s Triumph over Autism by Catherine Maurice, 1999;
20. Behavioral intervention for young children with Autism: A Manual for Parents and Professionals, by Catherine MAurice (editor), Gina Green (Editor), Stephen C. Luce (Editor), 1996;
21. A work in progress: Behavior Management Strategies & A Curriculum for Intensive Behavioral Treatment of Autism by Ron Leaf, John McEachin, Jaisom D. Harsh, 1999.
22. Sa invatam cu… placere, fise de exercitii logopedice in comunicarea orala si scrisa, Ecaterina Vrasmas (coordonator), Supliment al revistei Invatamantul Prescolar, Coresi, Bucuresti, 2007
23. Descifrarea comportamentului uman, Hans Eysenck, Michael Eysenck, editura Teora, Bucuresti, 1998
24. Copilul neacultator, agitat si neatent, dr. Iuliana Dobrescu, editura Info Medica, Bucuresti, 2005
25. Copilul hiperactiv si incapatanat, Ghid de interventie pentru copiii cu tulburari hiperchinetice si opozitionale, Manfred Dopfner, Stephanie Schurmann, Gerd Lehmkuhl, editura ASCR, Cluj-Napoca, 2004

26. Making a Difference-Behavioral Intervention for Autism; edited by Catherine Maurice, Gina Green, Richard M. Foxx, 2001;

27. Engaging Autism, Stanley I. Greenspan, M.D., Serena Wieder,PH.D.,2006;

28. Vaincre l’autisme, Barbara Donville, 2006;

29. AUTISM. Teaching DOES Make a Difference, Brenda Scheuermann, Jo Webber, Wadsworth, Canada, 2002;

30. Facing Autism, Lynn M. Hamilton, WaterBrook, Colorado, 2000.

31. The Pyramid Approach to Education in autism, Andy S. Bondy, Beth Sulzer-Azaroff, Pyramid Educational Products, 2002

32. The Carolina Curriculum for Infants and toddlers whit Special Needs, Third edition, Nancy M. Johnson-Martin, Susan M. Attermeier, Bonnie j. Hacker, Paul H Brookes Publishing, 2004

33. The complete guide to Asperger Syndrome, Tonny Attwood, Jessica Kingsley Publishers, 2007

34. Applied Behavior Analysis, Second Edition, John O. Cooper, Timothy E. Heron, William L. Heward, Pearson Prentice Hall, 2007





[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autism-aita.ro
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeMar 28 Feb 2012 - 2:09

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeMar 28 Feb 2012 - 10:48

Scuze Monica daca o sa fac o observatie, am vrut s-o fac mai demult , daca tot vrei sa fii utila pe acest site eu zic sa incerci sa postezi linkuri in limba romana, nu stiu cate mame de aici stiu limba engleza ! Cat despre cartea pe care ne-o recomanzi, eu sincer nu mai am puterea necesara sa stau sa citesc si in limba engleza, cred ca sunt destul de obosita pentru a mai face si asta, iar pe deasupra am gasit multe carti in romaneste care mi-au fost de un real folos.
Inca o data sper sa nu te superi, dar hai sa facem ceva util pentru parintii care intra pe acest site!
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeMier 29 Feb 2012 - 0:12

daca stii unele in romana, spune-mi le si mie, eu le-am cautat dar nu le-am gasit.
multumesc.
nu m-am suparat deloc, astept sa-mi zici si mie de carti. Carti despre autism 643705
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeMier 29 Feb 2012 - 11:19

Editura Frontiera impreuna cu Centrul Horia Motoi va invita vineri, 2 martie, la lansarea cartii Educarea persoanelor cu intarzieri de dezvoltare. Tehnici de baza ale interventiei comportamentale de Ivar Lovaas.



Cartea reprezinta prima traducere profesionista in limba romana a manualului ABA, un text de baza pentru inceputul tratamentului comportamental.



Lansarea va avea loc pe 2 martie, ora 18, la Centrul Horia Motoi din str
Zambilelor nr 62-64, sector 1, Bucuresti. Vor fi prezenti Damian
Nedescu, (care a sprijinit aparitia cartii), Alina Bobarnac (consultant
de specialitate pt traducerea cartii) si Vali Grigore, directorul
Centrului Horia Motoi


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeMier 29 Feb 2012 - 13:23

Ce oamenim\ se gindesc numai la buzunarele lor. Dar niste carti medicale cu tratamente traduse n-ar scoate! O am si eu in format PDF ce ...or mai fi scos!
Sus In jos
lavilara

lavilara


Mesaje : 24
Data nasterii : 22/08/1975
Data de inscriere : 11/01/2011
Varsta : 48
Localizare : piatra neamt

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeJoi 1 Mar 2012 - 11:35

O alta carte interesanta!

Autismul – Sexualitate ciudata, controlabila


Autori: Tudor Mitasov si Inge Jose Smelik


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sexul — o realitate traita intens de copii, dar ignorata de parinti.

In stoc - 15 lei + taxe postale. ISBN 973-8961-18-1. Comenzi la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] mentionand numele si adresa. Se livreaza in maxim 10 zile de la primirea comenzii.

Dezvoltarea sexuala


Pubertatea nu apare de obicei cu intarziere la copiii cu tulburari autiste, chiar daca adesea si par mai tineri decat sunt. Interesul fata de aspectele sociale ale relatiilor sexuale solicita o mai mare dezvoltare a limbajului si mai multa intelegere a normelor sociale decat au majoritatea adolescentilor cu tulburari autiste, care vor ramane dependent toata viata lor. Unii dezvolta o curiozitate fata de corpul altora si pot incerca sa se uite sau sa atinga alti copii in moduri indecente sau chiar sa incerce sa-i dezbrace. Acest lucru trebuie oprit imediat, intr-o maniera neutra, dar foarte clara. Multi dintre ei, mai devreme sau mai tarziu, descopera cum sa se mansturbeze. Regula este ...

Cuprins



  • Sexul—o realitate traita intens de catre copii

    • Dezvoltarea sexuala
    • Educatia sexual la fete
    • Oglinda povesteste
    • Himenul vorbeste
    • Educatia sexuala la baieti
    • Igiena
    • Masturbarea
    • Dezvoltarea respectului de sine
    • Spatiul privat
    • Explicatia diferentei dintre barbat si femeie

  • Metode psiho-pedagogice de interventie

    • Capcane in care cad parintii

  • Rezultatele cercetarilor referitoare la specificul manifestarilor sexuale in cazul persoanelor fectate de autism

    • Specificul manifestarilor sexual in functie de nivelul de dezvoltare
    • Diferentele dintre sexe
    • Intelegerea sexualitatii la persoanele cu autism
    • Prieteni si relatii sexuale
    • Cum depistam o problema sexual nerezolvata

  • Interventia asupra adolescentilor si a tinerilor cu autism in probleme legate de manifestarile sexuale

    • Casatoria
    • Bibliografie


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
maria

maria


Mesaje : 252
Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 53
Localizare : TG NEAMT

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeSam 24 Mar 2012 - 12:27

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Paul Cojocaru




Mesaje : 1
Data de inscriere : 21/04/2012

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeSam 21 Apr 2012 - 20:25

In maxim doua saptamani Sportautism Romania va lansa pe piata un ghid practic de recuperare psihomotrica a copiilor cu autism. Acest ghid practic va fi insotit si de un dvd. Mai jos redau un fragment despre terapia 3C:


IDEEA
DE BAZA A TERAPIEI 3C



Primul lucru pe care l-am observat cand m-am aflat fata in
fata cu copiii autisti a fost acela ca, spre deosebire de copiii normali de
varsta lor, ei nu sunt constienti de propriul corp. ( Persoanele cu autism
inalt functional care si-au putut relata experientele au impartasit faptul ca
senzatiile si perceptiile referitoare la propriul corp sunt deficitare)...
dar...ei au un autism functional... Nu stim absolut deloc ce se intampla cu cei
care au autism nefunctional si pe care trebuie sa-i recuperam...


Autismul a fost
dealtfel definit la modul general ca o separare a individului de lume – de mediul inconjurator si de
ceilalti oameni, si o retragere in si catre sine. Toate celelalte abordari
terapeutice ale autismului incearca intr-un fel sau altul sa lupte cu aceasta
izolare, sa fisureze zidul care il desparte pe individul autist de lumea
celorlalti.


Eu cred ca in primul
rand copilul autist nu se afla in
contact cu el insusi
, si aici se afla originea problemei. Pentru a
restabili (sau construi) relatia autistului cu lumea, este necesar sa ii
restabilim (sau construim) in primul rand o relatie cu sine insusi, cu eul sau fizic in primul rand.


Concluzia fireasca este ca primul pas catre normalitate ar fi restabilirea
acestei conexiuni
..
Exact asta isi propune sa realizeze terapia
3C. Practic, ea consta intr-un program de exercitii fizice care urmaresc
constientizarea propriului corp si dobandirea unor abilitati psihomotrice de
baza.



Surpriza placuta pe care ne-a oferit-o aplicarea practica a
acestei idei a fost ca, odata realizata aceasta conexiune cu sinele , copilul autist extinde acest principiu realizand ulterior si un
contact mai bun cu lumea inconjuratoare
.
Odata procesul declansat si
aventura autocunoasterii inceputa, personajul principal, copilul, continua sa
mearga pe aceasta cale fascinat de experientele noi, de procesul de invatare,
de satisfactiile reusitei. Deprinderile psihomotorii invatate in cursul
terapiei sunt utilizate spontan de catre copil in viata reala, consecinta fiind
largirea accesului sau in lumea celor ”normali”.


Sunt practicant si antrenor de arte martiale. Ori, in artele
martiale, una din ideile fundamentale este tocmai autocunoasterea. Ne putem
atinge adevaratul potential pe masura ce invatam sa fim constienti de propria persoana, si la capatul
drumului spre desavarsire ne descoperim pe noi insine. Si frumusetea
experientei vine tocmai din parcurgerea in sine a drumului.


Oamenii sunt in adancul lor la fel. Cred ca emotiile sunt aceleasi la copiii normali si la copiii
autisti, au aceleasi nevoi, temeri si nazuinte – de a fi acceptati, de a fi
iubiti, de a fi alaturi de ceilalti. Ca antrenor de arte martiale conduc zilnic
copiii normali pe calea catre ei insisi, catre a descoperi ceea ce pot sa fie.
Prin terapia 3C fac acelasi lucru cu copiii autisti. Principiile sunt aceleasi.



Am elaborat si utilizat terapia 3C pentru a ajuta copii cu
autism, dar cred ca aplicabilitatea ei poate fi extinsa si la ameliorarea
diferitelor tipuri de retard psiho-motric asociat cu alte tulburari (am lucrat,
spre exemplu, si cu copii cu sindromul Down). Cum spuneam, principiile sunt
aceleasi. Aventura autocunoasterii este
la fel de captivanta pentru toti, si ofera suficienta motivatie pentru a duce
la progres.


mai multe detalii gasiti pe pagina noastra de facebook: Sportautism Romania sau pe site Sportautism.ro
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitimeMier 12 Feb 2014 - 14:50

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Scanteia. Povestea unei mame care a crescut un geniu
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Jacob Barnett, acum in varsta de 15 ani, este unul dintre cei mai promitatori cercetatori de la Waterloo's Perimeter Institute for Theoretical Physics. El a fost diagnosticat la varsta de 2 ani cu tulburare de spectru autist moderat-severa. Acum are un IQ de 170 si uluieste comunitatea stiintifica, care nu mai conteneste din a-l eticheta drept un geniu al fizicii.
Mai multe detalii
Pret 39,00 lei
Nr pagini 348
Anul aparitiei 2014
Sus In jos
Continut sponsorizat





Carti despre autism Empty
MesajSubiect: Re: Carti despre autism   Carti despre autism I_icon_minitime

Sus In jos
 
Carti despre autism
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Carti AUTISM
» Carti pentru terapie
» Citate despre autism.
» Un film nou si bun despre un copil cu autism
» Caravana " LECTII DESPRE AUTISM "

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Articole de presa,Anunturi.-
Mergi direct la: