Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 AJUTOR CAS

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

AJUTOR CAS Empty
MesajSubiect: AJUTOR CAS   AJUTOR CAS I_icon_minitimeVin 19 Aug 2011 - 7:54

Fetelor, va rog sa ma lamuriti si pe mine , este adevarat ca dupa noua lege a autismului CASA de SAnatate iti suporta o parte din costurile cu terapia? Atata timp cat terapia ABA nu este acreditata in Romania cum se poate asta? Eu una nu cred dar astept poate sunteti voi mai informate sa nu merg acolo degeaba sa intreb sa mai pierd si vremea.
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

AJUTOR CAS Empty
MesajSubiect: Re: AJUTOR CAS   AJUTOR CAS I_icon_minitimeMar 23 Aug 2011 - 3:18

nu m-am reinformat de ceva timp dar eu cand am intrebat asistentii sociali si cei care lucreaza in centrul unde e Gabi mi s-a zis ca se deconteaza terapiile facute in centre de stat,adica egal zero,ce se face acasa e tot pe banii nostri,pt ca si pana acum tot gratis era la centru,dar au mai consumat putina cerneala sa sublinieze ei treaba asta.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

AJUTOR CAS Empty
MesajSubiect: Re: AJUTOR CAS   AJUTOR CAS I_icon_minitimeMar 23 Aug 2011 - 3:31

Nu se deconteaza nimic , deocamdata , exista legea dar inca normele sunt neclare ..facute doar pentru copii mici la care li se deconteaza medicatia si screeningul , o porcarie...legea continea altceva si normele pur si simplu au ciopartit legea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

AJUTOR CAS Empty
MesajSubiect: Re: AJUTOR CAS   AJUTOR CAS I_icon_minitimeMier 24 Aug 2011 - 10:06

multumesc ma asteptam oricum . Ce merge bine in tara asta?
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

AJUTOR CAS Empty
MesajSubiect: Re: AJUTOR CAS   AJUTOR CAS I_icon_minitimeLun 5 Sept 2011 - 1:06

Chiar dacă se va deconta vreodată, problema e că acest lucru se întâmplă numai în cazul în care psihologul are contract cu casa de asigurări pe programul respectiv. În cazul spitalelor care oricum au contract cu casa, e mai simplu. Din păcate, contractul cu casa presupune o serie de condiţii pe care trebuie să le îndeplinească un cabinet, motiv pentru care cabinetele particulare nici nu se gandesc să încheie acest contract. În plus, decontarea se face către spitalul/ centrul/ cabinetul care are contract, nu se dau banii părinţilor să plătească pe cine vor. În acest fel, sunt excluşi din start terapeuţii care nu au studii de specialitate şi nu lucrează într-un cabinet "structurat". Un alt motiv pentru care cabinetele de psihologie nu au niciun interes să aibă contract cu casa, este faptul că aşa-zisul "decont" reprezintă o sumă extrem de mică (dacă îmi amintesc bine era vorba de 4000 lei pe copil pe an). Deci, ce echipă de psihologi (că trebuie să fie 2, teoretic, nu?!) face ABA cu 4000 lei pe an cu un copil?!
Sus In jos
Continut sponsorizat





AJUTOR CAS Empty
MesajSubiect: Re: AJUTOR CAS   AJUTOR CAS I_icon_minitime

Sus In jos
 
AJUTOR CAS
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» tratament ptr "vaccin"
» ajutor! Caut terapeut aba.
» Ajutor astept pareri.
» Ajutor!Cerem o parere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii. :: Intrebari legi-
Mergi direct la: