Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Bine v-am gasit...

In jos 
+2
anasperanta
nico_30
6 participanți
AutorMesaj
nico_30

nico_30


Mesaje : 272
Data nasterii : 29/10/1980
Data de inscriere : 21/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Galati

Bine v-am gasit...  Empty
MesajSubiect: Bine v-am gasit...    Bine v-am gasit...  I_icon_minitimeLun 29 Aug 2011 - 4:30

Buna ziua tuturor....si bine v-am gasit....De fapt " regasit", pentru ca intrasem pe acest forum cand inca mai cautam raspunsuri la intrebarile care nu-mi mai dadeau pace, cand simteam ca ceva nu este in regula cu baietelul meu , dar nu stiam inca ce nume poarta tot chinul prin care treceam ...Acum stiu : se numeste AUTISM si , indiferent de diagnosticul oficial , " Tulburari pervazive de dezvoltare " , TSA (" Tulburari din spectrul autist"), " Elemente autiste" etc, sunt perfect constienta ca viata noastra efectiv s-a impartit in doua: inaine si dupa aflarea acestui diagnostic...

Nu are rost sa va mai spun ca am trecut si eu, probabil ca si voi, prin aceleasi sentimente de negare, furie, disperare si in sfarsit resemnare...Acum sunt in stadiul in care SIMT si STIU ca pot sa fac ceva, pentru ca ciudat lucru , pentru mine confirmarea diagnosticului a venit ca un fel de USURARE....Usurare pentru ca stiam ce am de facut in continuare, fiindca eram satula de parerile doctorilor care-mi spuneau sa mai astept ( pana la 5 ani !!!...:( ..), care atunci cand le-am zis daca nu cumva poate fi vorba de "elemente autiste" m-au luat " de sus", cum ca eu nu stiu de fapt cum arata in realitate un copil autist....Sunt sigura ca peste vreo 10 ani astfel de pareri vor disparea si la noi, asa cum se intampla in tarile dezvoltate, unde se stie CLAR ca acest spectru al autistilor, cuprinde diferite grade de afectare si chiar daca un copil zambeste , e relativ sociabil, atasat de familie si are contact vizual bun ( cum e cazul lui Cosmin, baietelul meu) , totusi asta nu inseamna ca el nu are autism....

Noi suntem din Galati, facem ABA de 1 an de zile si de curand, dupa multa " chinuiala", aproape am finalizat procedurile pentru infiintarea unei asociatii pentru parintii si copii cu autism din Galati, asteptam doar ultimele hartii de la jurist, hotararea de la judecatorie eliberandu-se deja...Sper si am convingerea ca vom putea face astfel un pic mai mult pentru copiii nostri si nu numai, pentru ca se vede clar ca daca nu ar fi existat astfel de initiative din partea parintilor, probabil inca mai orbecaiam prin intunecata lipsa de informatie vis-a-vis de autism ,care din pacate s-a intins peste tara noastra...Nu am cuvinte sa le multumesc parintilor de dinaintea noastra care au raspandit informatia si pentru noi, cei care am " venit din urma" si cred ca in masura in care putem , la randul nostru suntem intr-un fel " datori" sa facem cat mai multa lumina , chiar si din prisma experientei noastre, pentru cei care din pacate ne vor urma pe acest drum anevoios, al luptei cu autismul...In aceasta lupta eu mi-am luat aliat optimismul, bineinteles alaturi de familie si credinta in D-zeu , iar speranta ca va fi bine este cea care imi dar puterea sa merg cat mai departe....

Asadar , daca mai sunt parinti din Galati pe acest forum , astept cu nerabdare un semn din partea voastra, iar pentru voi toti va spun inca o data " Bine v-am gasit"...

Oricum, voi scrie mai multe la cealalta sectiune , " Jurnalul copilului meu", iar pentru cei ce isi doresc sa afle mai multe despre povestea noastra pot intra si pe blog-ul lui Cosmin : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti.blogspot.com/
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

Bine v-am gasit...  Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit...    Bine v-am gasit...  I_icon_minitimeLun 29 Aug 2011 - 5:11

Bine ai venit nico !...la o asociatie ma gandisem si eu ...dar nu am avut puterea sa fac acest lucru ...daca sunt de ajutor oricand putem lua legatura caci sunt din galati.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Bine v-am gasit...  Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit...    Bine v-am gasit...  I_icon_minitimeLun 29 Aug 2011 - 10:09

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Bravo pentru curajul de a infiinta o asociatie..e un drum greu dar plin de satisfactii . Cat despre copil...poate e mai bine sa-i faci un JURNAL sa ni-l descrii, asa va fi mai simplu sa vorbim despre el. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Bine v-am gasit...  Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit...    Bine v-am gasit...  I_icon_minitimeLun 29 Aug 2011 - 22:22

Te felicit Nico, si iti doresc multa putere sa faci ce va propuneti, e BINE sa faci parte dintr-o asociatie, noi cei de aici de la ORADEA ne simtim ca intr-o familie mare......copii ne stiu se simt bine cu noi si facem diverse activitati pentru ei, cu ajutorul Domnului VOM face si mai MULT. Te felicit ca NU ai stat si ai inceput rapid terapia netinand seama de doctori care din nefericire la noi sunt extrem de slabi pregatiti.....
Succes si multa sustinere sa aveti si din partea autoritatilor locale. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

Bine v-am gasit...  Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit...    Bine v-am gasit...  I_icon_minitimeMier 7 Sept 2011 - 21:41

Bună, Nico!!!! Şi eu sunt din Galaţi. Pe copilul meu îl cheamă Răzvan, are aproape 7 ani şi începem şcoala. Deşi preferam să ne cunoaştem în parc, la şcoală sau în alte condiţii, mă bucur şi aşa, mai ales că adevăratele mele prietene, cu care pot vorbi orice, deschis despre copilul meu şi despre mine (fără să fiu judecată, evaluată, compătimită etc) şi de la care primesc cele mai bune sfaturi, le-am cunoscut aici, pe forum.
Sus In jos
yanissiab

yanissiab


Mesaje : 37
Data nasterii : 09/08/1981
Data de inscriere : 06/09/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Bine v-am gasit...  Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit...    Bine v-am gasit...  I_icon_minitimeJoi 8 Sept 2011 - 0:20

Buna nico,



Felicitari !!! esti un parinte / om minunat ...bafta in continuare

pupici
Sus In jos
nico_30

nico_30


Mesaje : 272
Data nasterii : 29/10/1980
Data de inscriere : 21/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Galati

Bine v-am gasit...  Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit...    Bine v-am gasit...  I_icon_minitimeJoi 8 Sept 2011 - 12:27

Multumesc din suflet pentru "primirea" voastra , atat de calduroasa....e minunat cum in" lumea "asta atat de mare , poti gasi un astfel de loc unde poti fi inteles, sfatuit , ajutat, ascultat....e mare, mare lucru si sper din suflet ca aceasta mare familie de pe forum sa fie mereu aici pentru mine si pentru oricine...

Nico_g, v-am citit povestea si m-a impresionat profund, la fel cum m-au miscat si celelalte povesti , iar acum, urmatorul pas firesc, zic eu, ar fi sa ne intalnim taote 4, cele din Galati ....si nu-ti spun cat de mult imi doresc acest lucru ...Acum, avand si asociatia, avem destule, desule de" povestit"....O sa va las nr-ul meu si poate mi le lasati si voi pe ale voastre si astfel sa concretizam ceva frumos...Si nu in ultimul rand, mult, mult succes la scoala, sunt convinsa ca va fi totul bine....pursisiplu nu are cum sa fie altfel...

Pupici tuturor:*[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Bine v-am gasit...  Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit...    Bine v-am gasit...  I_icon_minitime

Sus In jos
 
Bine v-am gasit...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bine v-am gasit!
» Bine v-am gasit
» Bună, bine v-am găsit!
» Buna! Bine ca v am gasit!
» bine v-am regasit , dragele mele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Sa facem cunostinta.-
Mergi direct la: