Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Bine v-am gasit!

In jos 
+2
iulia
ralu27
6 participanți
AutorMesaj
ralu27




Mesaje : 4
Data de inscriere : 05/09/2011

Bine v-am gasit! Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit!   Bine v-am gasit! I_icon_minitimeLun 5 Sept 2011 - 14:08

buna.e prima oara cand postez pe acest forum ptr ca doar azi am auzit de el de la neuro.baietelul meu are 2 ani si 9 luni.nu vorbeste(doar scoate cateva zgomote,mai spune va-va,da-da,dar fara inteles) si nu umbla singur,doar daca e tinut de o mana.nu are stabilitate si nu vrea sa stea singur.daca se sprijina de ceva,sta,dar foarte putin,si se intoarce,sa ma prinda de mana.nu raspunde cand e chemat,nu are contact cu noi si nu il intereseaza alte persoane,nici copiii,nici adultii.nici jucariile nu il intereseaza,are doar o singura jucarie preferata,pe care o tot intoarce in maini toata ziua.daca ii dau alta jucarie,o baga in gura,si o arunca,apoi se uita dupa ea.la tv ii place sa se uite doar la muzica,si are anumite videoclipuri preferate,pe care le urmareste foarte atent.iar cand se termina,incepe sa planga.nu mananca singur,si este foarte pretentios la mancare.stie sa ne pupe cand ii cerem,sau sa dea noroc.doctorita de la neuro mi-a spus ca ar fi vorba de autism.poate cineva sa ma ajute si pe mine?as vrea sa stiu unde ar trebui sa ma duc cu el,ce sa fac.va multumesc.
Sus In jos
ralu27




Mesaje : 4
Data de inscriere : 05/09/2011

Bine v-am gasit! Empty
MesajSubiect: Bine v-am gasit!   Bine v-am gasit! I_icon_minitimeLun 5 Sept 2011 - 14:09

am uitat sa spun ca are si anumite ticuri.adica ,isi leagana capul intr-o parte si in alta,il scutura sus-jos,se uita foarte atent la maini,la degete.
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Bine v-am gasit! Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit!   Bine v-am gasit! I_icon_minitimeLun 5 Sept 2011 - 22:08

Ralu 27, in primul rand din care parte a tarii esti? Daca vei cauta la Asociatii aici pe forum vei vedea citeva Asociatii din tara ca sa ii poti contacta daca vei dori si putea.In al doilea rand daca esti noua si inca nu stii prea multe despre acest sindrom, poti citi foarte multa informatie despre TERAPIILE care se fac cu ei si despre posibilele tratamente.Este singurul copil?
Pune-ne ce intrebari vrei si noi incercam sa iti raspundem dupa experientele pe care le-am avut fiecare mamica si dupa tipicul copilului. Poate stii ca ei nu sunt la fel, si au fiecare particularitatile lui mai aparte.Tot ce pot sa te sfatuiesc acum este sa te informezi si daca ai posibilitatea sa INCEPI terapiile specifice cu el, si tu acasa si cu ajutorul unui terapeut ( psiholog sau logoped, sau....), sa te inarmezi cu multa rabdare si sa FACI ce poti pentru puiul tau, IDEEA e sa iei masuri sa nu stai.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Bine v-am gasit! Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit!   Bine v-am gasit! I_icon_minitimeLun 5 Sept 2011 - 22:51

bine ai venit raluca
acelasi sfat ca si iulia ti l-as da
intereseaza-te daca ai asociatie la tine in oras sau daca esti din mediul rural atunci care este cel mai apropiat oras unde ai putea sa gasesti o asociatie
acesta ar fii primul pas pe urma sa iti cauti terapeuti,poate gasesti la asociatia respectiva si sa incepi sa lucrezi copilul
despre copii nostri poti citi la jurnalele lor
poti trece acum si tu la acest "topic"(subiect) si sa-i deschiziun jurnal baietelului tau
Bine v-am gasit! 207923
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Bine v-am gasit! Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit!   Bine v-am gasit! I_icon_minitimeLun 5 Sept 2011 - 23:32

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Buna Ralu ..care-i explicatia pentru care nu merge singur? Si fetita mea a fost la fel , nu mergea..insa aveam un diagnostic pentru asta , parapareza spastica (paralizia membrelor inferioare) . Sta in fund? Si de ce ai ajuns atat de tarziu la medic , ...ar fi bine sa stim orasul din care esti , poate te putem indruma undeva pentru un diagnostic , psihic si fizic.
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
yanissiab

yanissiab


Mesaje : 37
Data nasterii : 09/08/1981
Data de inscriere : 06/09/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Bine v-am gasit! Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit!   Bine v-am gasit! I_icon_minitimeMar 6 Sept 2011 - 1:03

Buna ,



SCOATE TELEVIZORUL DIN PRIZA !!!!

nu trebuie sa existe televizor in casa...este cea mai mare si tare arma impotriva recuperarii.....trebuie sa ii arati tu fiecare lucrusor care exista in jurul lui ...fa-l sa-l exploreze atragei atentia mirandu-te vorbind non stop ....oricum

incearca sa te interesezi ce poti face acasa pana te hotarasti sa mergi la un psihiatru pentru un diagnostic...vad ca ai internet ....ai sa gasesti multe daca introduci "autism "pe google....nu intarzia....este mai grav daca stai fara sa mergi acum la psihiatrii diferiti...mai bine vino in Bucuresti la Obreja Raluca Grozavescu este exceptionala....



BAFTA !!!
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Bine v-am gasit! Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit!   Bine v-am gasit! I_icon_minitimeMar 6 Sept 2011 - 1:05

Nu stim inca cine esti ,,yanissiab ,, daca ai vrea sa te prezinti....aici s-a prezentat Ralu [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

Bine v-am gasit! Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit!   Bine v-am gasit! I_icon_minitimeMier 7 Sept 2011 - 10:21

Da si eu consider ca televizorul este cel mai mare dusman al copiilor in general si mai ales al copiilor nostri. Scuze, nu vreau sa se simta nimeni jignit dar de multe ori pentru a avea mamele un pic de liniste ( de multe ori meritata) copiii sunt lasati in fata televizorului , iar in cazul copiilor nostri care au nevoie sa li se vb tot timpul asta e dezastru. Nici eu nu-l mai las pe Vlady la televizor, prefer sa-l scot afara la aer.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bine v-am gasit! Empty
MesajSubiect: Re: Bine v-am gasit!   Bine v-am gasit! I_icon_minitime

Sus In jos
 
Bine v-am gasit!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bine v-am gasit...
» Bine v-am gasit
» Bună, bine v-am găsit!
» Buna! Bine ca v am gasit!
» bine v-am regasit , dragele mele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Sa facem cunostinta.-
Mergi direct la: