Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
alessya




Mesaje : 64
Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? Empty
MesajSubiect: Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?   Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? I_icon_minitimeSam 19 Noi 2011 - 4:51

Buna
Am o rugaminte,
Are cineva lista cu jucarii pentru copii cu autism?
Am tot auzit de ea, dar nu o gasesc.
VA multumesc
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? Empty
MesajSubiect: Re: Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?   Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? I_icon_minitimeSam 19 Noi 2011 - 7:26

ce varsta are copilul e baiat e fata?
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? Empty
MesajSubiect: Re: Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?   Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? I_icon_minitimeSam 19 Noi 2011 - 12:26

momentan nu gasesc linkul unde era postata lista respectiva...daca vorbim de aceeasi lista (?!), care era la un moment dat postata pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

sa stii ca ea continea multe jucarii care nu se gasesc la noi (le gasesti pe amazon sau alte siteuri din strainatate)..dar nu asta ar fi problema..ci din punctul meu de vedere era usor "depasita"=uzata moral sa zic asa...caci au aparut de atunci multe alte tipuri de jocuri si jucarii mult mai utile pt programele de terapie ale copilului

oricum fiecare isi face lista de materiale in functie de nivelul la care e copilul, de programele in lucru

eu personal am obieceiul sa iau mereu in avans jocuri pt programe care stiu ca vor urma..asa ca nu m-a prins nepregatita niciun program care a trebuit introdus in terapie la copii

in plus jocurile pot fi folosite la mai multe programe...de exemplu un simplu joc cu cartonase de potriviri (gen LOTTO)...poti sa le folosesti pt potriviri...apoi poti sa le folosesti pt expresiv, copilul sa denumeasca ce vede..poti sa le folosesti pt atentie: ai cateva pe masa, "furi" un cartonas si copilul sa spuna ce a disparut..poti sa le folosesti ca memo: se pun 4-6-8-..12 cartonase cu fata in jos si copilul intoarce tot cate 2 cartonase si cand nimereste o pereche o lasa cu fata in sus, cand nu nimereste retine ce a intors si pe viitor va incerca sa-si faca perechi cu alte cartonase intoarse (sigur cunosti acest joc, nu prea pot eu sa-l descriu exact in cuvinte)...

jocul potato man..de exemplu..il folosesti pt a motricitate fina, copilul potriveste elementele pe fata/corpul omului de plastic..il folosesti pt localizarea partilor pe corp/fata....il folosesti pt discriminare parti corp: copilul trebuie sa aleaga (dintre elementele ce i le pui in fata) si sa potriveasca acea parte de corp ce-i ceri...pt expresiv:sa numeasca elementul ce-l potriveste

daca te ajuta cu ceva..iti pot da un link unde am eu incarcate o parte din jocurile ce le am la copii..

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
vezi in partea dreapta categoriile/albumele..acolo sunt jucariile incarcate
Sus In jos
alessya




Mesaje : 64
Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? Empty
MesajSubiect: Re: Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?   Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? I_icon_minitimeDum 20 Noi 2011 - 10:35

Buna
Multumesc pentru raspuns.
Baiatul meu are 4 ani si 6 luni, din pacate noi nu ne permitem terapie in particular. Facem ceva sacrificii si il ducem la un centru , 1 ora pe saptamana. Mai mult nu ne permitem. Am reusit sa cumparam, sau sa primim, o parte din jucariile necesare. Gen lego, pe care il folosim si la culori, fructe, legume, o serie de cartonase pecs, incastre de lemn, cercuri si forme, borcanase de ales si potrivit. Stiu ca sunt foarte multe jucarii, Am cautat patato man , dar in Ploiesti nu se gaseste. De pe amazon nu imi permit sa comand, incerc sa inventez eu materiale de ex cartonase cu litere, cifre culori...
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? Empty
MesajSubiect: Re: Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?   Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? I_icon_minitimeDum 20 Noi 2011 - 11:48

si noi cumparam jucariile 80% second hand...eu am o sursa locala, dar cumpar multe de pe siteul julia-toys..am tot dat eu link spre el..mai sunt si puncte de vanzare Caritas la noi in oras, dar in ultima vreme am gasit doar puzzle cu piese foarte multe...mai este si piata de vechituri duminica la noi in oras

cauta si tu surse de acest gen la voi in oras
nu conteaza daca cutiile sunt un pic tocite sau degradate, piesele din interior sa fie ok

eu le dezinfectez toate cu vata cu spirt si care stiu ca ajung si la gura le dezinfectez si cu o solutie speciala ce omoara bacteriile

asta ziceam sa faci..ce vad ca faci deja..sa cauti functionalitati multiple la fiecare joc..sa-l poti folosi la mai multe programe

nici eu nu iau de pe amazon..ziceam doar ca jucariile ce erau in lista ce o cauti tu doar pe amazon si siteuri asemanataore gasesti..pt simplul fapt ca lista era una preluata din strainatate si deci si jocurile erau "specifice" acelor tari

eu potato man am luat acum 2 sapt cu 10 ron de la un magazin cu jucarii second hand din oras de la noi...de aceea ziceam sa cauti astfel de surse si la voi in oras...caci materiale de calitate in terapie il ajuta pe copil sa fie mai motivat, sa inteleaga mai bine notiunile...daca ai mai multe si diverse ajuta la o buna generalizare a notiunilor etc

eu fise de lucru am trimis la multi parinti..daca ai unde le lista si crezi ca ti-ar fi utile, lasa-mi pe privat adresa ta de email sa-ti pot trimite fise
Sus In jos
alessya




Mesaje : 64
Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? Empty
MesajSubiect: Re: Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?   Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? I_icon_minitimeLun 21 Noi 2011 - 0:18

Buna
Camel ai primit mesajul de la mine? sunt noua pe acest site si nu prea stiu sa-l utilizez
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? Empty
MesajSubiect: Re: Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?   Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? I_icon_minitimeLun 21 Noi 2011 - 11:28

am primit mesajul tau..atat prin mesageria privata, cat si direct pe email...am reusit si sa-ti trimit ce ti-am promis, sa va fie de folos!
Sus In jos
alessya




Mesaje : 64
Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? Empty
MesajSubiect: Re: Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?   Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? I_icon_minitimeVin 25 Noi 2011 - 10:01

Buna Camel
Iti multumesc pentru materiale , sunt interesante si utile , o sa-mi fie de ajutor. Noi suntem la inceput si avem mult de munca.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? Empty
MesajSubiect: Re: Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?   Care este lista de jucarii pentru copii cu autism? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Care este lista de jucarii pentru copii cu autism?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Servicii pentru familiile care sufera de autism
» Grupuri de socializare pentru copii cu autism
» Grupuri de socializare pentru copii
» Zece lucruri pe care orice copil cu autism vrea sa le stii...
» bani pentru hrana zilnica, rechizite si cazarmament copii cu CES

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii-
Mergi direct la: