Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" Empty
MesajSubiect: Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"   Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" I_icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 0:17

cine doreste sa ajute cu un vot care sa ajute proiectul sa castige finantarea necesarea punerii in practica, va rog intrati pe acest link [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] alegeti din categoria Servicii sociale proiectul intitulat "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism", puneti bifa in cercul din fata denumirii proiectului, apoi mai jos dati clic pe Voteaza. Aici o scrisoare cu detalii privind proiectul:" Votati proiectul pentru tineri 'Cafeneaua Spectrum'! Ajutati-ne sa Reusim. Ajutati-ne sa ajutam! Daca si numai 1 din 10 membri ai cauzei noastre voteaza proiectul nostru de integrare a tinerilor cu autism, reusim.

De citeva zile incerc sa transmit mesajul "Votati un proiect pentru integrarea tinerilor cu autism, inclusiv aici, pe siteul cauzei noastre, unde avem peste 21 000 de sustinatori. Din nefericire, nu am reusit sa va convinge sa votati, desi proiectul este rezultatul unor nevoi uriase si reale ale accestor tineri si ale familiilor lor. Probabil nu am reusit sa va arata cit de afectate sunt familiile tinerilor cu autism, de aceea putini dintre dumneavoasta ati si votat proiectul. In acest mesaj vreau sa va spun citeva detalii care, poate va vor face sa decideti sa votati acest proiect: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Fiica mea are 18 ani. Nu mai este copil. Cind sint copii, lucrurile sint mai simple, sperantele mai multe, ne gindim ca va fi bine, ca virsta adulta e departe, ca pina atunci vor reusi noi sa schimbam lucrurile sau ca copilul va depasi dificultatile si va putea fi pe picioarele sale ca tinar si adult. Realiatatea ne arata ca lucrurile nu stau chiar asa, cu atit mai putin in Romania, desi exista si povesti de succes, prin efortul exclusiv al familiilor. Dupa doi ani cit, teoretic, va mai merge la scoala, unde nu va invata nimic, ca si in anii anteriori, fata mea va sta in permanenta acasa, cum stau acum toti tinerii cu autism, indifernt de coeficientul de inteligenta si de abilitati-potential. Caci nu exista servicii de sprijin pentru ei. Nu stiu daca cineva isi poate imagina cum este sa fii parintele ( cu atributii de terapeut, educator, animator, coach, ingrijitor, prieten..) unui tinar sau adult care nu are abilitati de autoorganizare, planificare, sau ele sint slab dezvoltate, care nu-si poate organiza si petrece singur si eficient timpul, care are tot felul de sensibilitati si comportamente dificil de administrat, care este intr-o masura mai mica sau mai mare dependent de parinti/ adulti, care este izolat total daca nu are norocul sa aiba parinti inca in putere cu care sa iasa in parc sau la piata. Nu stiu daca cineva poate imagina la ce presiune sint supusi parintii, nu mai vorbesc de cei fara resurse financiare sau/si familiile monoparentale, care 24 h din 24 poarte singuri toata incarcatura tuturor problemelor.. Credeti-ma, parintii persoanelor cu autism au mare nevoie de sprijin.

Daca ati fi in situatia unui parinte ca mine si ca multi altii ce sfat mi-ati da in aceasta situatie? Cum sa fac ca macar 1 din 10 sustinatori ai cauzei noastre sa voteze proiectul de care avem atita nevoie?
Va multumesc.

Liuba Iacoblev
presedinte AUTISM ROMANIA
mama Alexandrei, 18 ani, autism "
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" Empty
MesajSubiect: Re: Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"   Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" I_icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 0:18

eu am votat. sper ca si multi dintre voi. mai sunt doar cateva zile in care se poate vota. chiar daca nu suntem implicati direct, fiind un proiect la nivel de Bucuresti doar, stiu ca intr-adevar acei copii ajunsi acum adulti au nevoie de un loc unde sa fie integrati...este primul proiect din Romania, pentru adultii cu autism, in vederea integrarii in munca...si e bine sa se creeze acest prim precedent...caci intotdeauna primul pas e mai greu...
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" Empty
MesajSubiect: Re: Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"   Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" I_icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 1:37

Si eu am votat , desi procedura de vot de la Reifeisen mi se pare greoaie...E un proiect bun, sper sa castige.Din pacate si dupa 18 ani tot parintii trebuie sa gandeasca sa faca ceva pentru copiii lor ... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" Empty
MesajSubiect: Re: Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"   Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" I_icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 1:57

spune ca adresa de e-mail mai este folosita.... Ce sa fac? Sa-mi fac alta adresa de mail?!?!??? Ca numai una am! Ma gandesc ca e imposibil sa aiba si altcineva aceeasi adresa!? Am gresit ceva???[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" Empty
MesajSubiect: Re: Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"   Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" I_icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 2:53

inseamna ca vreodata ti-ai mai creat cont pe siteul lor si ai uitat userul si parola probabil...asa ca sa poti sa-ti faci alt user va trebui intai sa-ti creezi alta adresa de email...las ca nu-i asa rau cu mai multe adrese de email...eventual asta noua o folosesti numai pt inscrieri pe diferite siteuri si asa macar ai acolo stocati toti userii si parolele...ca si eu le pierd frecvent...si nu am rabdarea necesara sa navighez prin sute de mesaje in inboxul meu sa le gasesc
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" Empty
MesajSubiect: Re: Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"   Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" I_icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 4:02

am reusit!!!!![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] da` greeeeeuuuuu!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
AITA

AITA


Mesaje : 45
Data de inscriere : 14/10/2010
Localizare : BUCURESTI

Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" Empty
MesajSubiect: Re: Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"   Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" I_icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 5:02

Buna ziua. Probabil ati creat contul anul trecut cand a fost prima editie a acestui program de granturi. Tot ce trebuie facut este sa ii cereti sa va reaminteasca parola. Evident ca este buna si solutia cu alta adresa de e-mail.
O zi buna.
Sus In jos
http://www.autism-aita.ro
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" Empty
MesajSubiect: Re: Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"   Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" I_icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 10:30

si eu am votat
Sus In jos
Continut sponsorizat





Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" Empty
MesajSubiect: Re: Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"   Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism" I_icon_minitime

Sus In jos
 
Votati proiect- "Cafeneaua Spectrum-Sansa de integrarea prin munca a tinerilor cu autism"
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Curs - Integrarea copilului cu dizabilitati (autism, sindrom down) in invatamintul de masa
» Proiect Ordonanta de Urgenta a Guvernului
» curs terapie prin povesti-SIBIU
» integrarea copiilor cu deficiente diferite in invatamantul public
» Proiect de succes

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii.-
Mergi direct la: