Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 program redus de munca 4 ore

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeDum 1 Sept 2013 - 2:09

Modificarea legii 448, art 13, pct c, referitor la posibilitatea reducerii programului de lucru la 4 ore pentru unul din parintii copilului cu handicap.

aici legea cu modificari: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


sunt anulate art 12, 13, 14

Sunt anulate in Legea pt prot pers cu handicap, dar sunt reintroduse in OUG 111/2010, vezi art. 31, 32 si urmatoarele.

Deci, programul redus la 4 ore este mentinut prin actul normativ anterior mentionat.
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeLun 3 Feb 2014 - 11:54

TITLUL II - Contractul individual de muncă
CAPITOLUL 1 - Încheierea contractului individual de muncă
Art. 35. [cumulul de functii]
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
Codul muncii art 35 alin. 1
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Cine este asistent personal si doreste sa lucreze si in alta parte pentru 2-4 ore (6 ore ar spune chiar o sursa) va incheia o conventie civila sau un contract de colaborare-comision pentru cele 2-4 ore, i se retine impozitul 16%, se poate opta pentru retinere la sursa- adica sa  plateasca angajatorul impozitul la stat. Daca in loc de asistent personal se  opteaza pentru indemnizatie de insotitor, atunci  se poate lucra cate ore doreste, dar in limita legii, cu contract de munca.
Sus In jos
iulia2014




Mesaje : 36
Data de inscriere : 05/12/2013
Localizare : oradea

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeVin 26 Sept 2014 - 0:45

m-am lovit acum de o alta chestie: copilul se apropie de 3 ani (29 sept) si pana acum eu am luat stimulentul de insertie de 500 lei. Ne-am dus la ASCO sa il punem pe sotul insotitor din septembrie pt. ca posturi de asistent nu au. Doamnele de acolo imi spun ca sotul nu poate fi insotitor numai mama. Eu insa nu as vrea sa renunt la job intrucat lucrez de multi ani aici si am un program foarte ok, adica imi permite sa petrec destul de mult timp cu copilul. A doua la mana, nici nu m-as putea descurca cu banii pe care mi-i ofera ei. Sotul a renuntat la job de un an si sta cu copilul, deci ar fi mai convenabil sa il puna pe el. E adevarat ca nu se poate, ca nu permite legea?
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeVin 26 Sept 2014 - 8:17

ba se poate sa fie tatal asistent personal..e tot parintele copilului cu aceleasi drepturi,se poate si bunicii...
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeSam 27 Sept 2014 - 6:13

Iulia, nu exista in lege vreo prevedere cum ca doar mama poate fi . Din cauza ca ei (ASCO) nu mai fac angajari , din lipsa de bani , pun conditia asta. Eu iti sugerez sa mergi in audienta la directoare poate gasesti intelegere . Le explici situatia , le spui ca baiatul are autism si ca terapiile nu se deconteaza , si ca ai nevoie de banii astia si de siguranta ca sotul sa fie angajat . Acum nu stiu ce o sa-ti zica, cert e ca la ASCO , au ramas doar mamicile asistenti personali, ei incearca sa ,,trieze "asiostentii , indemnindu-i sa opteze pentru indemnizatie daca mama nu poate . Incearca totusi ,legea e de partea ta .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
iulia2014




Mesaje : 36
Data de inscriere : 05/12/2013
Localizare : oradea

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeSam 27 Sept 2014 - 9:13

da, am inteles ca nu au posturi pentru asistent personal. Am renuntat la ideea asta. Eu ziceam de insotitor: cine poate fi insotitor al copilului?
In conditiile actuale copilul meu primeste:
- indemnizatia pentru cresterea copilului de 670 lei
- alocatia de stat de 80 lei
-bugetul complementar de 91 lei.
Vorbind cu alte mamici am inteles ca ele mai iau aprox. 400 lei indemnizatia de insotitor. Noi de asta nu beneficiem. E normal?
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeSam 27 Sept 2014 - 9:29

nu se da indemnizatie de insotitor  ...insotitor poate fi orice membru al familiei..e normal ca copilul sa fie insotit de persoane de incredere.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
iulia2014




Mesaje : 36
Data de inscriere : 05/12/2013
Localizare : oradea

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeSam 27 Sept 2014 - 9:32

deci insotitorul nu ia nici un ban? atunci ce reprezinta cei 400 lei pe care ii iau alte mamici?
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeSam 27 Sept 2014 - 9:37

chiar nu stiu ,poate e vorba despre copii care sunt luati in plasament..la ei sunt alte reguli pe langa cele care le avem noi .
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
iulia2014




Mesaje : 36
Data de inscriere : 05/12/2013
Localizare : oradea

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeSam 27 Sept 2014 - 9:41

nu, nu sunt luati in plasament. Asta stiu sigur.
Sus In jos
iulia2014




Mesaje : 36
Data de inscriere : 05/12/2013
Localizare : oradea

program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitimeSam 27 Sept 2014 - 11:11

tot citind pe aici mi-am dat seama ca este vorba de prelungirea concediului de crestere copil cu handicap de la 3-7 ani. Ma intreb acum: sotul nu ar putea intra in CCC in conditiile in care eu am reintrat in campul muncii inainte de 1 an (nestiind de afectiunea copilului) si am beneficiat de stimulentul de insertie timp de 1 an si apoi alte 3 lui (de cand am obtinut certificatul de handicap pana la implinirea varstei de 3 ani). Voi ce parere aveti?Chestiunile astea nu le gasesc in legislatie. Daca voi stiti ceva sau v-ati aflat in vreo situatie similara.....
Sus In jos
Continut sponsorizat





program redus de munca 4 ore Empty
MesajSubiect: Re: program redus de munca 4 ore   program redus de munca 4 ore I_icon_minitime

Sus In jos
 
program redus de munca 4 ore
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Program intensiv de terapie si socializare
» program de invatamant la domiciliu...stie cineva?
» PROGRAM DE DEZVOLTARE DE ABILITATI SOCIALE PENTRU PRESCOLARI SI SCOLARI MICI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii.-
Mergi direct la: