Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Descoperiri medicale in domeniul autismului

In jos 
+13
monica1968
rodicac
ela
mmona
nico_g
anasperanta
vypi
Nina
ani
iulia
alinutza
angela
gabi.b
17 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeVin 7 Ian 2011 - 9:23

Atunci când aveam 10 ani, un văr m-a condus într-un tur al școlii sale de medicină. Și ca o favoare m-a dus în laboratorul de patologie și a luat un creier uman adevărat din borcan și mi l-a pus în mâini. Aveam sediul conștiinței umane, uzina corpului uman, în mâinile mele. În acea zi am știut că atunci când voi crește voi fi doctor neurolog, cercetător sau ceva similar.

Ani mai târziu, când în sfârșit am crescut, visul mi s-a îndeplinit. În timp ce studiam pentru doctorat cauzele neurologice ale dislexiei la copii am descoperit un fapt surprinzător pe care vreau să vi-l împărtășesc astăzi. Se estimează că unul din șase copii deci, unul din șase copii, suferă de o tulburare de dezvoltare. Aceasta este o tulburare care întârzie dezvoltarea mentală a copilului și cauzează deteriorări mentale permanente. Asta înseamnă că fiecare dintre voi cunoaște cel puțin un copil care suferă de o tulburare de dezvoltare.

Dar iată ce m-a uimit cu adevărat. În ciuda faptului că fiecare dintre aceste tulburări își au originea în creier, majoritatea acestor tulburări sunt diagnosticate doar pe baza comportamentului observabil. Dar diagnosticarea unei tulburări a creierului fără a te uita de fapt la creier este similar cu a trata un pacient care suferă de inimă pe baza simptomelor fizice, fără a face măcar o electrocardiogramă sau radiografie a pieptului pentru a investiga inima. Mi s-a părut atât de intuitiv. Pentru a diagnostica și trata cu precizie o tulburare a creierului, ar fi necesar să ne uităm direct la creier. Analizând doar comportamentul putem scăpa o piesă vitală a puzzle-lui și furniza o imagine incompletă sau chiar eronată, a problemei copilului. Cu toate acestea, în ciuda progreselor tehnologiei medicale, diagnosticarea tulburărilor creierului la unul din șase copii a rămas, în continuare, atât de limitată.

Apoi am întâlnit o echipă la Universitatea Harvard care a luat această tehnologie medicală avansată și, în sfârșit, a aplicat-o nu în cercetarea creierului, ci în diagnosticarea tulburărilor creierului la copii. Tehnologia lor de ultimă oră înregistrează encefalograma sau activitatea electrică a creierului în timp real, permițându-ne să urmărim creierul în timp ce operează diverse funcții și apoi să detectăm chiar și cele mai ușoare anomalii în fiecare din aceste funcții, vedere, atenție, limbaj, auz. Un program numit Brain Electrical Activity Mapping (Cartografierea Activității Electrice a Creierului) localizează apoi sursa acelei anomalii în creier. Și un alt program numit Statistical Probability Mapping (Cartografierea Probabilităților Statistice) face calcule matematice pentru a determina dacă aceste anomalii sunt semnificative din punct de vedere clinic, permițându-ne sa furnizăm cu mult mai multă precizie un diagnostic neurologic al simptomelor copilului. Astfel, am devenit directorul secției de neurofiziologie pentru componenta clinică a acestei echipe. În sfârșit, suntem capabili să utilizăm această tehnologie pentru a ajuta cu adevărat copiii cu tulburări ale creierului. Și sunt bucuroasă să spun că mă aflu în curs de a instala această tehnologie aici, în India.

Aș vrea să vă spun despre un astfel de copil, a cărui poveste a fost relatată și de ABC News. Justin Senigar, în vârstă de șapte ani, a venit la clinica noastră cu diagnosticul de autism foarte sever. Asemeni multor copii autiști mintea sa era închisă în corpul său. Erau momente în care el devenea absent secunde în șir. Iar doctorii le-au spus părinților săi că nu va putea niciodată să comunice sau să interacționeze social și că probabil nu va avea niciodată un vocabular normal.

Când am utilizat această tehnologie de ultimă oră în encefalografie pentru a examina creierul lui Justin, rezultatele au fost uimitoare. Am descoperit că aproape sigur Justin nu era autist. El suferea de atacuri cerebrale care erau imposibil de observat cu ochiul liber, dar care cauzau de fapt simptome similare cu cele ale autismului. După ce Justin a primit medicație împotriva atacurilor, schimbarea a fost uimitoare. În 60 de zile, vocabularul său a evoluat de la două, trei cuvinte la 300 de cuvinte. Iar comunicarea și interacțiunea socială s-au îmbunătățit atât de semnificativ încât a fost înscris la o școală normală și chiar a devenit un supercampion la karate.

Studiile arată că 50% dintre copii, aproape 50% dintre copiii diagnosticați cu autism suferă de fapt de atacuri cerebrale ascunse. Acestea sunt chipurile copiilor pe care i-am testat și au povești similare cu a lui Justin. Toți acești copii au venit la clinica noastră cu diagnosticul de autism, de tulburare cu deficit de atenție, retard mental, probleme de limbaj. În schimb, encefalogramele noastre au arătat probleme foarte specifice ascunse în creierul lor care nu ar fi putut fi detectate prin evaluări ale comportamentelor lor. Prin urmare, aceste encefalograme ne-au permis să le oferim acestor copii un diagnostic neurologic mult mai exact și tratament mult mai personalizat.

De prea multă vreme, copiii cu tulburări de dezvoltare au suferit din cauza diagnosticelor eronate în timp ce problemele lor reale au rămas nedescoperite și lăsate să se agraveze. Și, de prea multă vreme, acești copii și părinții lor au suferit frustrări excesive și disperare. Dar suntem acum într-o eră nouă a neuroștiinței, o eră în care în sfârșit ne putem uita direct la funcțiile creierului în timp real fără riscuri și efecte colaterale, fără a fi invazivi, și să găsim sursa reală a atât de multor handicapuri ale copiilor.

Dacă v-aș putea inspira măcar pe o parte dintre voi să împărtășiți această abordare de pionerat în diagnosticare cu măcar un părinte al cărui copil suferă de o tulburare de dezvoltare, atunci poate că încă un mister dintr-un alt creier va fi rezolvat. O altă minte va fi eliberată. Și încă un copil care a fost diagnosticat greșit sau chiar nediagnosticat de sistem își va conștientiza, în sfârșit, adevăratul potențial cât încă mai este timp pentru creierul său să se recupereze. Toate acestea pur și simplu prin urmărirea undelor cerebrale ale copilului.

Vă multumesc

Aditi Shankardass: O a doua opinie privind tulburările de învățare


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

wwwautism.ro
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Vizitato
Vizitator




Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeVin 7 Ian 2011 - 11:57

E O DESCOPERIRE FOARTE INTERESANTA Descoperiri medicale in domeniul autismului 16101 DE CAND AI AFLAT DE ASTA? CUNOSTI MAI MULTE DETALII DESPRE ACEASTA DESCOPERIRE? STII CUMVA EXISTA O STFEL DE CLINICA IN EUROPA UNDE SE POATE FACE O ASTFEL DE ENCEFALOGRAMA? ceea ce tu ai prezentat acum inseamna o schimbare radicala in ceea ce priveste copii nostrii ... Descoperiri medicale in domeniul autismului 565161
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeVin 7 Ian 2011 - 13:04

Dati clik pe linkul atasat articolului , e un articol , cu un filmulet , toatul se petrece in India , nu stiu sa existe asa ceva in alta parte a lumii Descoperiri medicale in domeniul autismului 435502
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeDum 9 Ian 2011 - 9:47

deci ,tipa
Aditi Shankardass

unde practica aceasta tehnologie
INDIA SAU STATELE UNITE?
eu am gasit ceva informatii despre ea pe google cum ca ar fii din statele unite mai exact din LOS ANGELES
TEMA DE LUCRUPT MAMICI
cautati informatii daca se afla un astfel de aparat si in europa
eu parca stiam dela cineva ca ar exista la budapesta
daca nu mergem in india sau state
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeDum 9 Ian 2011 - 12:15

povestia e din india , doctorita e din India ...Totul s-a petrecut acolo . e o tehnologie noua , daca gasesti linkuri e bine sa le pui aici . De aceea spuneam ca e important sa scriem totul aici si sa tragem apoi concluzii , sa nu ne pripim . Filmuletul e din iunie 2010 , totul e ,,proaspat,,.


Ps parerile sunt impartite in raspunsurile cititorilor mai jos . Se cheama QEEG...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeDum 9 Ian 2011 - 12:30

cautand am gasit pagina aceasta , adica unde s-au facut cercetari QEEG (sper sa nu gresesc )


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeLun 10 Ian 2011 - 0:08

sa inteleg ca in acest link este lista cu spitalele unde se face encefalograma respectiva(functiile creierului)?????
daca DA ,atunci este si pe ungaria(budapesta) si in luna mai merg in ungaria
pana atunci sa imi faca neamurile programare
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeLun 10 Ian 2011 - 5:31

Eu inteleg ca aici s-au facut cercetari..nu stiu ce inseamna , poate se uita cineva mai avizat . Poate sunt doar testari fara a se da tratament , ca inteleg ca trebuie tratament medicamentos dupa..daca se depisteaza ceva ...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Vizitato
Vizitator




Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeLun 10 Ian 2011 - 6:59

e foarte interesanta aceasta analiza ca sai zic asa, insa care ar fii pasii de exemplu unde ar trebuii sa-mi fac o programare si mai ales cat costa aceeasta encefalograma Descoperiri medicale in domeniul autismului 225870 ?
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeLun 10 Ian 2011 - 9:28

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

aici va puteti inscrie.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeLun 10 Ian 2011 - 9:47

Los Angeles......... Descoperiri medicale in domeniul autismului 10257
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeLun 10 Ian 2011 - 12:05

eu prefer sa ma interesez daca pe europa este vorba despre acelasi aparat
daca DA ,imi fac programare pe ungaria
pe statele unite este un pic mai greu de ajuns
numai cat trebuie sa umbli pt viza [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeLun 10 Ian 2011 - 23:02

Angela aceste descoperiri dupa cite citesc eu , sunt la nivel de STUDII , in Europa sunt mai multe tari in car se studiaza problema, cel mai aproape ar fi BUDAPESTA : Semmelweis Medical University, Budapest, Hungary
Daca ai neamuri acolo eventual se pot interesa la ce nivel sunt cu studiile (cercetarile)!
Eu nu stiu maghiara ca as fi luat contactul cu ei pentru simpla mea curiozitate, ca deocamdata acestea descoperiri sunt la nivel de STUDII.....dupa cite inteleg eu.
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeMar 11 Ian 2011 - 11:51

dar as putea sa fac testarea si rezultatul sa il trimit lui Aditi Shankardass sa il citeasca.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeMier 12 Ian 2011 - 10:45

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

am gasit asta pe net si am sa sun la acest centru de neurologie din cluj


Ultima editare efectuata de catre angela in Mier 12 Ian 2011 - 11:01, editata de 1 ori
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeMier 12 Ian 2011 - 10:52

iuia,
sa interesat mama mea si au trecut deja de faza de studii
fac testul QEEG si se face programare cam cu 3-4 luni inainte
am gasit clinica de mai sus de la cluj si am sa vorbesc si acolo
daca nu se face la iei testul acesta atunci in urmatoarea sapt fac programare la budapesta.
in acesta primavara i voi face acest test cu siguranta si de trebuie a merg pana in india.
doar ma sti, iuli [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeJoi 13 Ian 2011 - 23:01

Angeluca, testul poti sa-l faci nu-i problema....dar dupa ce faci??
Daca se gaseste ceva, atunci e nevoie de medicatie ( chimice ) probabil toata viata.( si poti sa uiti de homeopate probabil) ..oricum du-te, dar sa te gandesti si ce faci dupa.
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeVin 14 Ian 2011 - 5:31

se poate face si la bucuresti testul QEEG pt doritori
normal,iulia
dar dupa ale mele simturi nu-i va iesi nimic la dia
asa ca ce voi face dupa nici nu m-am gandit
vom vedea
oricum ,decizie de famiie
vom convoca consiliu de familie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] formata din doi membri
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeVin 14 Ian 2011 - 7:41

In Bucuresti unde anume,Angela?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeVin 14 Ian 2011 - 7:42

Descoperiri medicale in domeniul autismului 10257 Buna ANGELA ...as vrea sa stiu si eu unde exact se face acest test QEEG la bucuresti? si daca stii si cat costa cu aproximatie acest test...sunt curioasa sa-l fac si eu desigur pentru a vedea daca nu cumva este vorba de altceva si nu de AUTISM Descoperiri medicale in domeniul autismului 907124 Descoperiri medicale in domeniul autismului 565161
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeVin 14 Ian 2011 - 9:18

Pentru ca e o informatie care starneste interes , te rog Angela , sa dai toate amanuntele posibile , doar asa ne putem ajuta intre noi . Deci daca stii , unde si cine face in Bucuresti , te rog scrie aici , multumim. Descoperiri medicale in domeniul autismului 848392
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeVin 14 Ian 2011 - 9:41

am primit informatia de la naghiu
el mi-a spus
eu nu prea sunt interesata de bucuresti
pt noi cei din ardeal ar fii mai aproape budapesta
ca si drum este aceeasi distanta si drumuri putin mai bune
tot el mi-a si dat o explicatie mai pe intelesul tuturor a ceea ce a facut doamna
indianca si ce anume a tratat
am sa-l rog sa imi scrie un e-mail cu aceste explicatii sa pot sa il postez
poate are timp in acest weekend
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeDum 16 Ian 2011 - 4:55

am primit explicatiile dr. NAGHIU si am sa il pun si aici


"Incep prin a reproduce un fragment din ceea ce prezinta d-na doctor. Am
bolduit cuvintele cheie.


“Aș vrea să vă spun despre un astfel de copil, a cărui poveste a fost relatată și de ABC News. Justin Senigar, în vârstă de șapte ani, a venit la clinica noastră cu diagnosticul de autism foarte sever. Asemeni multor copii autiști mintea sa era
închisă în corpul său.
Erau momente în care el devenea absent secunde în șir. Iar doctorii
le-au spus
părinților săi că nu va putea niciodată să comunice
sau să interac
ționeze social și că probabil nu va avea niciodată un
vocabular normal.


Când am utilizat această tehnologie de ultimă oră în encefalografie pentru a
examina creierul lui Justin, rezultatele au fost uimitoare. Am descoperit că
aproape sigur Justin nu era autist.
El suferea de atacuri cerebrale care
erau imposibil de observat cu ochiul liber, dar care cauzau de fapt simptome
similare cu cele ale autismului. După ce Justin a primit medica
ție împotriva
atacurilor,
schimbarea a fost uimitoare. În 60 de zile, vocabularul
său a evoluat de la două, trei cuvinte la 300 de cuvinte. Iar comunicarea
și interacțiunea socială s-au îmbunătățit atât de semnificativ încât a fost înscris
la o
școală normală și chiar a devenit un supercampion la karate.”


Copilul cum chiar si d-na dr spune nu era autist ci avea epilepsie tip
absente. “erau momente in care el devenea aabsent secunde in sir”, adica avea o
stare total diferita de starea anterioara si starea ulterioara crizei
epileptice. Totusi un psihiatru de copii ar trebui sa faca diagnosticul
diferential intre autism/TSA si epilepsie tip absente.

Daca nu era autist, ci avea epilepsie de ce copilul nu a facut achizitii?
In epilepsie exista un grup de neuroni care produc descarcari electrice bruste,
excesive si dezorganizate, care duc la aparitia
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Convulsiile interfera temporar
cu controlul musculaturii, controlul defecatiei (eliminarea de fecale),
vorbirea, vederea si constienta bolnavului. Si intre doua crize epileptice
creierul este excitat in permanenta si copilul nu se poate concentra, nu poate
fi atent, nu poate invata. Primind tratament medicamentos antiepileptic, focarul
epileptic este stins si atunci creierul copilului are din nou o activitate
normala si copilul redevine prezent si poate sa invete conform nivelului sau de
inteligenta.


In prezentarea d-nei doctor din India dansa a prezentat un copil cu dg de
epilepsie tip absente (care probabil primise un diagnostic gresit de autism!?).

Medicamentele antiepileptice (depachine, convulex, carbamazepin, etc) sunt
folosite in psihiatrie ca si normotimizante (adica persoana sa aiba o
dispozitie afectiva normala, sa nu fie prea vesela sau prea trista). Multi
copii cu autism au primit antiepileptice, fara a avea epilepsie, folosindu-se
aceste medicamente pt functia lor normotimizanta, fara a se vedea progresele
spectaculoase la care se face referire in prezentare.



Pt linistea d-voastra ca parinti, va sfatuiesc sa mergeti cu copilul
d-voatra la un consult si un EEG la neurologul pediatru din orasul d-voastra
pentru a exclude diagnosticul de epilepsie. Daca EEG-ul clasic “nu este curat”
atunci discutati cu neurologul pediatru despre oportunitatea unui QEEG.


QEEG se face si in Bucuresti.


Pe site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
gasiti referinte despre medicamentele care se folosesc in autism. Acolo veti
gasi si medicamentele antiepileptice, dar nimeni nu spune ca aceste medicamente
fac minuni “În 60 de zile, vocabularul său a evoluat
de la două, trei cuvinte la 300 de cuvinte.”

cu respect,
dr. radu naghiu
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeDum 16 Ian 2011 - 6:23

Multumim de traducere , oricum intelesesem ca era vorba de ,,atacuri cerebrale,, . Problema pentru mine personal raman medicamentele si administrarea lor ...Deocamdata nu ma bag...I-am facut de nenumarate ori Andreei EEG ,si nu a iesit nimic ..Insa cine vrea poate cu siguranta sa faca acest QEEG , pentyru completarea analizelor copilului si apoi administrare de medicamente daca e cazul si se descopera altceva .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitimeDum 16 Ian 2011 - 9:29

eu nu i-am facut lui diana niciodata EEG clasic
am vorbit cu naghiu si ma sfatuieste sa-l fac pe cel clasic mai intai si daca este iese ceva care ne-ar ingrijora sa mergem mai departe
deci o luam in ordine , facem EEG si daca e cazul trecem la QEEG
asta in cazul nostru
poate altii/altele au facut deja EEG si pot trece la QEEG
SUCCES TUTUROR
Sus In jos
Continut sponsorizat





Descoperiri medicale in domeniul autismului Empty
MesajSubiect: Re: Descoperiri medicale in domeniul autismului   Descoperiri medicale in domeniul autismului I_icon_minitime

Sus In jos
 
Descoperiri medicale in domeniul autismului
Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» O descoperire fundamentala de ultima ora , in domeniul medicatiei!!!
» investigatii mai complexe.
» analize medicale
» Decontare servicii medicale psihologice
» posibile cauze ale autismului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Autism info.-
Mergi direct la: