Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 autism infantil

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
diana55




Mesaje : 3
Data de inscriere : 07/02/2014

autism infantil Empty
MesajSubiect: autism infantil   autism infantil I_icon_minitimeVin 7 Feb 2014 - 4:59

Buna ziua. Sunt noua pe forum, am intrat in speranta de a mai cauta informatii, raspunsuri si tot ce tine de autism infantil. De 2 ani terapeutul lucreaza cu baiatul prin terapia ABA, dar tot ce pot spune e ca se vad foarte putine semne de recuperare.As vrea sa mai aud si alte pareri , nu stiu ce sa fac sa mai continui sau sa incercam si altceva.Astept cu nerabdare parerile voastre. Va multumesc !
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

autism infantil Empty
MesajSubiect: Re: autism infantil   autism infantil I_icon_minitimeSam 8 Feb 2014 - 2:35

Poate ar fi bine sa descrii exact ce te nemultumeste , astfel alti parinti te-ar putea sprijini , legat de terapia ABA  ..
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
diana55




Mesaje : 3
Data de inscriere : 07/02/2014

autism infantil Empty
MesajSubiect: Re: autism infantil   autism infantil I_icon_minitimeMar 18 Feb 2014 - 6:59

Mai exact de 2ani jumate facem ABA si nu prea da niciun randament. Si nu stiu ce sa facem sa mai continuam cu aceasta terapie sau alta metoda,
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

autism infantil Empty
MesajSubiect: Re: autism infantil   autism infantil I_icon_minitimeMar 18 Feb 2014 - 21:59

in acest timp,copilul a lucrat cu acelasi terapeut?
Sus In jos
diana55




Mesaje : 3
Data de inscriere : 07/02/2014

autism infantil Empty
MesajSubiect: Re: autism infantil   autism infantil I_icon_minitimeMier 19 Feb 2014 - 9:31

Da.
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

autism infantil Empty
MesajSubiect: Re: autism infantil   autism infantil I_icon_minitimeJoi 20 Feb 2014 - 5:16

Atunci ori schimbi terapeutul,ori mai aduci un terapeut.Terapia asta functioneaza daca sti s-o aplici corect,nu haotic.E imposibil sa nu progreseze deloc.Tu ai participat la ore?Se lucreaza cu adevarat cu copilul?Eu am nimerit o terapeuta excelenta iar copilul meu declarat irecuperabil a facut progrese mari.Hai s-o luam pe rand sa vedem ce nu functioneaza.Incearca si un alt terapeut pt inceput.Daca nu functioneaza ne gandim la altceva.
Sus In jos
Maria_sofia




Mesaje : 1
Data de inscriere : 31/01/2018

autism infantil Empty
MesajSubiect: Re: autism infantil   autism infantil I_icon_minitimeMier 31 Ian 2018 - 11:28

Buna ziua!!pentru ca am primit multe mesaje de la părinți disperați ca și mine care nu știu ce sa facă sa își ajute copii,nepoții de diferite afecțiuni ca alergi in special autism,vreau sa scriu despre experiența mea de acum 2 ani cu fetița care are acum aproape 5 ani are TSA și este hiperactivă totodata vreau sa ajut părinții sa fie atenți la cine apelează când caută ajutorul.Sunt mulți cei care vin doctori,terapeuți,coordonatori de terapie care va pot face mai mult rău decât bine și va lasă cu contul gol așa cum am pățit și noi din disperarea de a ajuta-o pe fetița noastră.
Totul sa întâmplat acum 2 ani in mai eram intr-o alta țara când fiica mea Maria de 3 ani a primit diagnostic Risk ușor-moderat de autism cu sfatul ca ar putea sa o ajute o dieta fără gluten-cazeina.Speriata am căutat ajutorul acolo am sunat părinți,centre,terapeuți dar acolo merge foarte greu ,norocul meu a fost ca am găsit-o pe Dna Daniela Man care mi-a făcut repede un meniu fără gluten-cazeina cu alimente bio sfătuindu-ma sa încep acesta dieta și meniu imediat și rezultate excepționale or sa apara.Prin internet (email) am primit meniul care a costat 50 euro,va Imaginați ca nu ma interesa prețul tot ce vroiam era sa o ajut pe Maria care devenea mult mai absenta, încet autismul începe sa își arate coltii.Brusc și cu încredere am început aceasta dieta fără sa-i mai dau fetei pufuleți preferați,iaurtul ,lăpticul care îl iubea și multe altele.Dupa o perioada scurta sa îngălbenit toată avea pielea portocalie ,stomacul umflat și crizele de nervi (țipete și lovituri la cap)au început sa apara.Nu pot da vina pe aceasta doamna sigur ca unor copii acest regim le priește,tot ce imi pare rău este ca m-am grăbit ca trebuia sa urmez o alimentație naturală și treptat sa renunț și la gluten-cazeina.Fara sa găsesc pe cineva care sa ma ajute cu fetița am revenit in România cu speranța ca aici voi găsi ajutorul care nu a întârziat sa apara.Obosita și disperata după o luna fără rezolvare in Orasul meu natal am decis sa ne mutam in Bucuresti acolo aveam sa caut un nutriționist,doctori și coordonator sa ma ajute cu terapia Mariei in special cu problema loviturilor la cap dar și cu Alimentația care era tot mai săracă doar proteina și legume.Maria atunci avea cam 20 de crize de țipete și lovituri pe zi tot ce făcea era sa tipe și sa se lovească se liniștea doar in mașina unde și adormea,oameni din jur ma trimiteau la Biserica ca poate are ceva făcut imi ziceau ei.Rapid ne-am găsit cazare in Bucuresti am dat de o mămica care a insistat foarte mult sa iau ca și coordonator de Dna Alexandra Comarniceanu acreditata BCBA cu 9 ani experiența spunea mămica și uitându-ne pe net am găsit părinți care o recomandau.Plina de speranța am sunat-o și ulterior a venit acasa pentru a ma ajuta sa formam o echipa de terapeuti și terapia sa se desfășoare acasa in mediul ei natural.Dna Alexandra a acceptat sa fie Coordonatorul Mariei doar cu condiția ca înainte de toate sa imi facă un training de 1 -2 sau 3 zile și am acceptat cu bucurie 3 zile a câte 6 ore chiar citisem undeva cum un expert din UK a venit la cererea unei familii care avea un băiat cu autism și acest coordonator a stat 3 zile in casa lor mai exact in spatele mamei și a învățat-o tot ce trebuie sa facă și cum sa procedeze cu Baiatul ei.Am crezut ca așa va fi și cu mine și Dna Alexandra.In disperarea mea nu am văzut oameni profitori care încercau sa profite de situația disperata in care eram.Sa va zic mai pe scurt Trainingul făcut de aceasta Dna Alexandra Comarniceanu a fost doar o pura teorie adică eu și ea intr-o camera cu USA închisă imi zicea cartea pe de rost al lui Robert Schramm-motivatie și recompensa (așa se numeste)bine-nțeles ca eu nu știam atunci de aceasta carte și când întrebam ce ma interesează pe mine adică loviturile Mariei și cum sa ma comport cu ea etc ma tot amâna zicându-i-mi maine vom sta cu Maria și tot așa in timp ce Maria era trimisa la plimbare cu sora mea cu mașina ea imi ținea teorie in camera ,va dați seama cât înțelegeam eu atunci când gândul imi era numai la Maria care știam ca vine și eu nu am găsit nicio rezolvare la problemele noastre.Ultima zi de training și eu nu găseam rezolvare, tocmai bine ca Dna Alexandra a venit la noi când Maria era intr-o mare supărare și tipa și se incorda abia o Țineam când am văzut-o pe Dna am zis in sfârșit voi vedea cum se procedează și ca un șoc pentru toată familia Dna Alexandra ma lăsat singura cu fata și sa dus in camera alăturată fără sa intervină și a așteptat liniștita acolo pana când Maria sa liniștit și criza a trecut.O sa ziceți ca sunt nebuna cum am acceptat așa ceva cum de i-am mai și plătit și cum am mai ținut-o încă 3 luni ca și coordonator dar numai cine trece prin așa ceva înțelege ca disperare nu te mai face sa vezi clar oamenii care profita de situatie ma incredeam in acei părinți care imi ziceau ca copii lor au fost recuperați cu aceasta doamna și sa nu ma răzgândesc sa am răbdare.Cand am văzut ca ma punea sa caut terapeuti fără experiența, fete abia ieșite din facultate care nu înțelegeau teoria ei fiind prea comoda sa se ridice de pe scaun ,fetele renunțau și ramaneam singure .Dupa 3 luni eram cu portofelul tot mai gol și fara nicio rezolvare tot ne zicea nu putem face nimic fara Cascuta “doar cascuta ne poate ajuta ,nu pot implementa niciun program de terapie fără sa avem cascuta” vorbele dânsei .Cu greu am primit de la o Dna drăguța din UK doua cascute dar cum era de așteptat nu ele erau soluția Pt ca Maria nu le accepta și nu o puteam forța sa le țină pe cap și tot așa.Cu greu ne-am desprins de aceasta Dna Alexandra care ma usurat de 60 milioane dar am pierdut 3 luni grele din timpul Mariei care era prețios.Tot ce am primit bun de la aceasta Dna a fost acea carte a lui Robert Schramm care după ce am citit-o de nenumărate ori am început sa o ajut pe Maria si sa o înțeleg bineînțeles ca ma ajutat enorm Dl Balan un domn săritor care sa speriat când a văzut-o pe Maria și El mi-a făcut un meniu și a ajutat-o pe Maria sa se liniștească sa fie mai docilă și crizele sau mai rărit.Maria tot nu vorbea doar ma împingea când vroia ceva.Dupa lungi căutări pe net am găsit-o pe Elena Modoran un terapeut cu experiența care ne-a ajutat enorm cu Maria și ulterior sa alăturat și Dna Monica Berceanu pe care o recomand ca și coordonator.Rezultatele lor au început sa se vadă după numai o luna a început Maria sa vorbească și am scăpat de crizele cu loviturile la cap și acum stau cu frica sa nu fac ceva greșit sa nu înceapă din nou sa se lovească. Au mai fost fete care ne-au ajutat la fel si vecina din Bucuresti Andreea un super terapeut care putea sa lucreze ca și coordonator așa bine lucra si Dna Adriana Balsanu care am avut-o ca și coordonator foarte puțin timp din cauza mutări înapoi in orașul natal dar dornica sa ne ajute.Recomand aceste cărți pentru părinți ,m-au ajutat enorm și ele împreuna cu Dna Monica și Restul fetelor m-au ajutat sa fiu o altfel de mama și terapeut al fiicei mele!!!
1.ROBERT SCRAMM-motivatie si recompensa
2.Terapia axata pe comportamentele verbale a lui Mary Lynch Barbera
3 Intervenția timpurie la copilul cu autism
Dl Nutritonist Dumitru Balan
Dna Coordonator Monica Berceanu
Terapeuta Elena Modoran
Cărțile și acești 3 oameni au fost salvarea noastră și a Mariei bine-nțeles ca mai sunt și alți oameni și terapeuti cu care și acum lucrează care o ajuta și au răbdare neîncetat cu ea dar am vrut sa scriu aceste rânduri doar pentru ca mulți parinti
Mi-au pus întrebări de Dna Alexandra Comarniceanu de Dl
Balan și cum au ajutat acești oameni .Am mai spus si înainte incă urmam protocolul Dl Balan cu alimente sănătoase,sucuri din verdeața și cu lactate capra dar fără gluten și acest protocol o ajuta pe Maria sa fie atenta sa fie aici sa nu fie departe și cum mai are câte o scăpare cu coloranți se observa imediat.Cu Protocolul Dl Balan și terapie speram ca intr-o buna zi și Maria sa fie un copil recuperat ca mulți alți.Va Multumesc ca ați avut răbdare sa citit aceasta confesiune făcută de mine o mama cu multe griji și speranța,naiva de fel care dorește sa va ajute pe toți părinții care caută disperați salvarea pentru copii lor!!!!
Va rog distribuiti sa vadă mai mulți parinti!!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





autism infantil Empty
MesajSubiect: Re: autism infantil   autism infantil I_icon_minitime

Sus In jos
 
autism infantil
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» AUTISM INFANTIL
» Help autism
» are sau nu are autism?
» Tipuri de autism
» LEGE AUTISM

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: