Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cand ati inceput logopedia ?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Cand ati inceput logopedia ? Empty
MesajSubiect: Cand ati inceput logopedia ?   Cand ati inceput logopedia ? I_icon_minitimeMar 31 Aug 2010 - 11:07

Cu tudor am inceput logopedia la peste 3 ani jumatate...cu antonia la 2 ani si vreo 2 luni
nu stiam nici eu cand sa-i duc la logoped, ei fiind nonverbali (tudor spunea cateva cuvinte copiate de la reclame , foarte putine si neclare, antonia doar tipa) ...acum o vreme am pus si eu aceasta intrebare cuiva"cand trebuie sa incepem logopedia?"...familia respectiva mi-a spus ca lor logopeda le-a spus ca se incepe cand copilul spune A


noi cu antonia am inceput chiar inainte sa spuna A...ca luni de zile ne-am chinuit numai cu litera asta...foarte greu a trecut de la tacere profunda sau tipete la verbalizare
intr-adevar primele sesiuni de logopedie sunt axate mai mult pe exercitii de miogimnastica (suflat, mirosit, plescait etc) si pe desensibilizare..pe toate planurile..auditiv, tactil, vizual...copilul altfel se deschide si percepe informatia si se straduieste sa verbalizeze dupa ce se lucreaza si pe partea aceasta de desensibilizare

in plus limbajul are oricum parte receptiva (sa inteleaga cuvintele) si parte expresiva (sa le si spuna)..si in prima parte e ok si doar sa le inteleaga, sa fie atent la forma gurii logopedului cand spune un cuvant, sa incerce sa imite cu buzele litera-cuvantul respectiv..iar mai apoi vor apare si cuvinte spuse..cum ne dorim toti sa auzim de la copii nostri

noi facem ABA si avem oricum in programul curent itemi de verbalizare
dar deblocarea pe verbalizare a facut-o logopeda cu care lucreaza copiii..si apoi celor din echipa le-a fost mult mai usor sa continue si sa consolideze sunetele si cuvintele introduse la logopedie si mai apoi sa pastreze forma corecta acolo unde s-a intervenit pe corectie

chiar si acum in zilele cand au si ora de logopedie, in restul zilei verbalizeaza mult mai mult ca de obicei

oricum la copiii autisti nu se poate face logopedie clasica, ci e adaptata in functie de fiecare

exact cum scrie in articolul postat de gabi https://autism.forumgratuit.ro/logopedie-f16/logopedie-si-autism-t79.htm , logopedia in cazul copiilor cu autism are mai intai rol de demutizare, de introducere de noi cuvinte in vocabularul copilului si abia apoi de corectie

la toate evalurile pe partea de logopedie am auzit aceeasi parere unica: la inceput e foarte important sa inteleaga si sa spuna cuvinte
abia cand are in vocabular macar 50 de cuvinte se incepe corectia pe partea de pronuntie
caci daca de la primele cuvinte se insista sa le spuna si corect, copilul poate fi frustat si sa se blocheze din nou pe partea de verbalizare
aproape un an tudor a raspuns la intrebarea "cati ani are?" "atru"..abia acum spune clar "patru"..culmea, cand tocmai a schimbat cifra si trebuie sa raspunda "cinci"
acum la tudor insistam mult sa formeze propozitii de 2 cuvinte
nu mai acceptam la intrebarea "ce face fata?" sa raspunda doar "sufla'..trebuie sa raspunda "fata sufla"..caci intre timp a invatat separat ambele cuvinte
logopeda ne spunea ca deja cand are un bagaj de 30 cuvinte trebuie inceput sa vorbeasca in propozitii simple de 2 cuvinte...caci ei asa au fost invatati ca numai la diagnostic de "retard sever" se poate ramane la nivel de raspuns intr-un cuvant..in rest trebuie insistat cat mai repede sa formeze aceste propozitii....nu mai are voie sa salute numai cu "ceau!" si "pa!" ci trebuie sa personalizeze, sa spuna "ceau mama!", "pa antonia!", caci intre timp in programul de persoane a invatat numele persoanelor cu care interactioneaza

cu probleme de ecolalie ne-am confruntat cateva luni anul trecut la Tudor..intai repeta intrebarea si apoi dadea raspunsul..a trecut in cateva luni si prin exercitii repetate si i-am administrat si un remediu de la homeopat exact pt problema asta (sincer nu-mi dau seama in ce proportie a ajutat sau nu, dar am depasit faza si nu a mai reaparut)
acum la antonia am introdus intrebarea 'ce este?" la putinele notiuni pe care le stie si le poate pronunta inteligibil...initial ea imita intrebarea, nu intelegea ca acum am trecut la alta faza, dar motivata sa primeasca 'apa" si 'cioco' in cateva zile a invatat sa raspunda la intrebare corect, chiar daca initial repeta incet intrebarea "ce este?", apoi da raspunsul 'apa".....deci si ea va trece prin faza de ecolalie....la aceleasi evaluari de care pomeneam mai sus ni s-a spus ca ecolalia e o faza normala la copiii care incep sa vorbeasca mai tarziu si ingrijorator e doar daca depaseste ca durata 6 luni

eu personal nu regret ca am inceput asa repede logopedia cu fiecare copil

Sus In jos
craciun2011




Mesaje : 57
Data de inscriere : 13/12/2011

Cand ati inceput logopedia ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand ati inceput logopedia ?   Cand ati inceput logopedia ? I_icon_minitimeJoi 22 Dec 2011 - 15:58

Fiimea dupa cartonase nu vrea sa produca combinatii de doua cuvinte- e de-o seama cu Antonia..In schimb tot i spun eu de multe ori "deschide usa"- asa mi-a spus logopeda sa o implic in ff multe activitati stergand pur si simplu primul impuls de a le face eu pentru ea, asa ca ieri dimineata mi-a zis dragutza spontan "echi uasa"...e megalenesa la spus cuvinte din trei silabeee...omg..eventual masina dar aia pentru ca-i place cu masina( mie nu :p ). Usa l-am repetat de o mie de ori cu cartonase, cu poze, cu usi reale dar nu stiu de ce complica si pune a dupa u.
La ciocolata am lasat vreo luna cred cioco dar dup-aia m-am facut afurisita, nush daca am facut bine sau rau si am complicat povestea la ciocolata asa ca imi aud de o buna bucata de timp "cioata" de vreo 3 ori pe zi. Fain de voi ca vrea sa stea la gradinita. Cand ati inceput logopedia ? 800181
Sus In jos
rolyviu




Mesaje : 1
Data de inscriere : 23/11/2012

Cand ati inceput logopedia ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand ati inceput logopedia ?   Cand ati inceput logopedia ? I_icon_minitimeSam 24 Noi 2012 - 12:25

am si eu un baietel de 3 ani si 8 luni care repeta intrebarea pe care o pun eu si raspspunde dupa ce repeta mai intai intrebarea....sunt forte ingrijorat
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Cand ati inceput logopedia ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand ati inceput logopedia ?   Cand ati inceput logopedia ? I_icon_minitimeSam 24 Noi 2012 - 12:30

daca doar acest aspect al ecolaliei va ingrijoreaza, fara alte probleme pe alte arii, atunci nu trebuie sa existe suspiciunea de autism. ecolalia este intalnita si la copiii normali, ar trebui in maxim 6 luni sa dispara. puteti totusi merge la un logoped pentru o evaluare si sa va invete cum sa procedati pentru a lucra cu el, sa nu mai vorbeasca ecolalic.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cand ati inceput logopedia ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand ati inceput logopedia ?   Cand ati inceput logopedia ? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Cand ati inceput logopedia ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» cand viata bate filmul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: