Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 probleme la schimbare de mediu?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
nikita




Mesaje : 5
Data de inscriere : 14/01/2011

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeDum 13 Feb 2011 - 3:04

probleme la schimbare de mediu- ce inseamna asta,cum se manifesta
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeDum 13 Feb 2011 - 7:37

Frustraile la schimbarile de mediu au o varietate MARE de reactii :
- de la suportarea la inceput cu brio a noutatilor, dar la un moment dat vrea acasa fara un motiv anume...si devine iritabil daca nu i se indeplineste doleanta
- sau...se poate abtine cu brio, dar dupa ce plecati sa iti faca figuri si crize, sau tipete.....aparent fara motiv ( dar sigur nu din motivul ca mai dorea sa ramana)
- sau criza clara la intrare cu impotriviri...
- sau studierea rapid la intrare a casei sau locului..adica nu este interesat de cine in casa, sau ce poate gasi ( jucarii, copii , anuimale) ci pur si simplu intra in toate incaperile, chiar la etaje pentru a studia cum arata noul loc, daca din punctul lui de vedere e ok
- sau , stiind un vreti sa mergeti se impotriveste de la inceput
s.am.d....variatii de acest gen
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeDum 13 Feb 2011 - 7:59

Scuze pentru greselile de scriere... probleme la schimbare de mediu? 260424
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeDum 13 Feb 2011 - 9:14

<,probleme la schimbare de mediu,, ..adica se impotriveste atunci cand vrei sa mergi intr-un loc anume , copiii cu autism in general se impotrivesc daca ii scoti din casa si nu stiu exact unde vor merge (dar nu toti) , sau daca ajung intr-un loc nou se agita din cauze ,,aparent,, necunoscute , sau cauze pe care noi parintii nu le deslusim , ii pot deranja multimea , zgomotul , lumina , vantul , tot ceea ce e nou in acel loc , necunoscut lui . Din nou intreb , copilul tau face asta?
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
nikita




Mesaje : 5
Data de inscriere : 14/01/2011

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeDum 13 Feb 2011 - 10:16

gabi nu face nimic din ceea ce miai zis tu ,din contra este contrariu ,din contra cand ies in curte cu el ,ma trage de mana ca vrea afara,chiar plange cateodata cand al bag in casa dar na e iarna si nu pot sal las mai mult.aglomeratia ai place foarte mult,cand mergem la cabinet la doamna doctor ,este multa lume si chiar nul deranjeaza ,chiar ai ia da mana(cica sa intre in cabinet ) daca vede telefoane la copii mai mari ca ei se uita si el si vrea si el.lam dus la gradinita de 2 ori dar la grupa mare (5-6 ani) si chiar nu la deranjat multimea,copii tipau ,se jucau alergau pe acolo dar nu lau deranjat.cand ma duc pe la vecini(prietene) cu el in casa ai place ,e curios,la rude la fel,deci concluzia e ca pe unde ma duc cu el nul deranjeaza nimic,nici aglomeratia,nici locul ,nici vantul,lumina si ce ai mai insirat tu.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeDum 13 Feb 2011 - 11:25

Sa ne intelegem aceste ,,insusiri ,, ale unui copil nu inseamna ca e neaparat nevoie sa existe ca el sa fie declarat ,,cu autism,, . Ai nostrii copii nu fac asta , fac altele dar nu e neaparat nevoie ca un copil cu autism sa intruneasca toate dar absolut toate ,,defectele,, acestea . Orice copil cu autism e unic si are insusiri unice , exista un tipar anume , e adevarat dar ei sunt diferiti . La un momenta dat in viata lor , cand mai cresc pot sa devina tematori de locuri noi , pot sa se teama de anumite sunete ...in fine e foarte greu de explicat . Nu stiu de ce dar mie mi se pare ca incerci sa-ti asemeni copilul cu un anumit tipar (pe care nu stiu de unde l-ai scos , o fi vreu test ceva , nu stiu) si ne spui ca el nu se incadreaza nicaieri .
probleme la schimbare de mediu? 181724
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeDum 13 Feb 2011 - 22:13

Nikita eu raman la ideia mea,ca puiul tau nu are autism mai degraba o intarziere de limbaj si asta se rezolva la logoped.Sa ai un copil cu autim nu e asa o fericire.....
Dificultati la schimbare de mediu....noi asta vara am zugravit,nu ca n-am mai fi facut asta,dar am schimbat culoarea.Desigur am dormit in alta camera,dar in fiecare dimineata Gabi vroia la noi in camera.Asta dupa ce noaptea trebuia sa-l obosim rau ca sa adoarma in alt pat.Cu frica,abia pasind,intra in camera,se tinea de tocul la usa cu ambele maini,trebuia sa ma chinui sa-i iau o mana,a intrat s-a uitat peste tot,tavanul era singurul in regula,tot alb,s-a asezat pe pat si a stat asa cu ochii in tavan vreo doua ore.Dupa care,a intins mana,a atins peretele,si l-a frecat cu mana un timp,era la fel,doar culoarea il speria.S-a dat mai aproape,foarte aproape si a fixat un punct in perete si a stat un timp cu ochii acolo,mai freca dupa un timp locul ala,probabil sa vada daca dispare culoarea.
Asta a fost prima zi,apoi totul a fost in regula.
Am mai avut dificultati cand am facut modificari in casa,am mutat mobila,cand mergeam in hipermarket,puteam lasa poarta deschisa toata ziua ca nu pasea dincolo de ea,dar acum trebuie sa pun un zavor la care nu ajunge el,cand merg in vizita,de obicei cand merg cu el undeva trebuie sa intru cu el in brate,sa-l tin o vreme asa pana crede el ca e in regula.
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeDum 13 Feb 2011 - 23:11

Nikita , atunci ce anume te nelinisteste? Numai ca nu arata cu degetul? ATAT?
Intirzierea de limbaj a aparut in urma a unui eveniment emotional negativ, sau aparent fara motiv?E important de stiut.
Sus In jos
nikita




Mesaje : 5
Data de inscriere : 14/01/2011

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeLun 14 Feb 2011 - 1:29

ANA nu incerc sal bag in nici un tiper doar incerc sa aflu despre aceasta problema,si cred ca aici pot afla multe de la voi mamicile care sunteti in cauza .ANI ,asta vara am varuit si noi toata casa si pe afara si prin casa ,avem 7 incaperi cu 6 culori diferite si chiar nu sa intamplat nimic ,nici o modificare la el ,ma refer in prima zi ,cu problema patului iarasi nu e o problema adoarme pe unde apuca,la mine ,la fratemiu sau la mama,la matusa mea .modificari in casa am facut si nu am vazut nici o reactie urata din partea lui iarasi,am mutat convectorul ca sa ma uit la el ca nu mai mergea si chiar nu mai scapat de el ca vroia si el sa vada cei in el.al duc pe la magazinele din cartie si chiar nu mai scapa de el vanzatoarele,in supermaket lam dus de vreo 2 ori ,apoi nu lam mai dus ca e belea,vede multe si daca ai place ceva trebuie sa o iau ca atfel iese scandal si nu-mi permite buzunarul sincer .IULIA ma nelinisteste ca nu arata cu degetul,daca ai zic ceva sa ami aduca nu vrea ,daca ai zic sa ami arate nasul ,ochi sau alta parte a corpui nu vrea ,in schim daca ai zic sa ridice piciorul sal imbrac sau mainile sus face cea ce zic, ieri a aratat spre mirarea mea cu manuta sai dau ceva,poate sa fie si ereditar si sa semene cu tatal lui?el era mai puturos de fel si nu comunica cu familia prea bine,doar cel interesa pe el atat,posibil sa fie si asta,ca vad ca a luat toate gesturile lu tasu ,si cum mananca,daca ias da non stop sa pape nu ar refuza,si cum doarme etc,90% la suta este tasu.cand vorbesc cu el se uita in ochi mei si daca nui convine ceva comenteaza pe limba lui sau ami raspunde prin limba lui .nustiu ce sa mai inteleg ,cand al strig din alta camera vine imediat la mine,cand ai zic hai sa mergem ,ma ia de mana sa plecam.,aseara al strigam si era preocupat cu ceva si nu a vrut sa se uite la mine,iam dat o palma peste fata usor asa ,din momentul acela de cate ori il strigam se uita la mine,deci ce sa inteleg ca ca nu vrea sau cum.nustiu iulia cand avea el 1 an jumate a murit sotul si cred ca sau nustiu posibil sai fi transmit acea stare de leliniste si tristete ?ca am inteles ca o mama trasmite starea copilului,si aucm am o stare de neliniste si posibil ca io trasmit.
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeMar 15 Feb 2011 - 23:04

Nico ai punctat exact ceea ce incercam eu in alt mod sa spun de fapt. Exact asta m-ar pune pe mine pa ganduri in locul Nikitei.Studierea mediului la intrare..prin controlarea OBIECTELOR din jur si nu in mod serios a persoanelor din noul mediu.Aceasta atentie acordata obiectelor este un semn nu prea imbucurator.....dar, am vazut si copii care prezentau semne ale autismului si totusi NU au fost....pentru ca intr-un an de terapii si-au revenit spectaculos ..ca mai tarziu nici sa nu mai fie vorba de semne....Asa ca Nikita.....acelasi sfat Lucreaza cu el cat poti tu de mult acasa.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitimeMier 16 Feb 2011 - 0:41

Sunteti in afara subiectului creat . Nikita , te rog continua povestea copilului la JURNAL.
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Continut sponsorizat





probleme la schimbare de mediu? Empty
MesajSubiect: Re: probleme la schimbare de mediu?   probleme la schimbare de mediu? I_icon_minitime

Sus In jos
 
probleme la schimbare de mediu?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Emigrare sau schimbare
» Probleme la inregistrare.
» Probleme cu alocatia dubla

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: