Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 TERAPIA P.E.C.S.

In jos 
+4
claudia.s
Nina
AITA
gabi.b
8 participanți
AutorMesaj
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeMier 4 Aug 2010 - 5:30

PECS - Picture Exchange Communication System
PECS este o metoda care faciliteaza si/sau mijloceste comunicarea copilului cu autism. Are la baza comunicarea prin intermediul obiectelor, fotografiilor sau pictogramelor (in functie de nivelul de dezvoltare a copilului). Copilul trebuie sa aiba un set de obiecte, fotografii/ pictograme care simbolizeaza obiectul sau actiunea dorita. Cand doreste ceva, el va arata obiectul/ pictograma/ fotografia adultului (parinte sau terapeut).
Pentru a putea fi introdus acest sistem, copilul trebuie sa aiba capacitatea de a initia o situatie de comunicare si sa aiba capacitatea de reprezentare a obiectului, in sensul de a-l recunoaste in fotografie sau pictograma.

Aceasta metoda dezvolta comunicarea si creste sansele aparitiei limbajului expresiv.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
AITA

AITA


Mesaje : 45
Data de inscriere : 14/10/2010
Localizare : BUCURESTI

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Limbajul non-verbal la copilul cu autism   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 1 Noi 2010 - 4:22

Chiar daca copilul cu autism nu vorbeste el poate invata o multime de lucruri in ceea ce priveste comunicarea si limbajul. Terapia limbajului se refera nu doar la limbajul verbal, ci cuprinde intreaga sfera complexa a comunicarii.

In primul rand trebuie sa se lucreze pentru dezvoltarea limbajului receptiv (intelegerea limbajului), in activitati in care copilul trebuie sa faca anumite lucruri, sa arate, sa dea, sa puna etc.

In acelasi timp este important sa se lucreze pe limbajul gestual, care face parte din componeneta expresiva a limbajului. Gesturile il pot ajuta pe copilul care nu vorbeste sa rezolve multe situatii problematice:

“Da – mi” – cu mana intinsa, cand doreste ceva, este mult mai adecvat decat smulgerea obiectelor sau plansul.

“Vino” – il ajuta pe copil sa-I cheme pe cei de care are nevoie.

“Gata” – atunci cand doreste ca ceva sa se termine.

Sunt foarte multe gesturi care ii pot imbunatati copilului comunicarea cu cei din jur si care duc la o scadere apreciabila a frustrarii.

PECS (Picture Exchange Communication System) este un sistem de comunicare pe baza de imagini dezvoltat de A. Bondy si L. Frost special pentru copiii care nu au dobandit sistemul verbal de comunicare.

Un copil care nu vorbeste la varsta de 4, 5 ani are nevoi complexe de comunicare care nu mai pot fi intuite de parinti. Neputand vorbi, copiii au nevoie sa fie ajutati sa comunice iar acest sistem vine in ajutorul comunicarii si limbajului punand la dispozitia copilului imagini care contin lucrurile de care copilul ar putea avea nevoie: apa, mancare, dulciuri, jucarii, toaleta, “vreau pauza”, “mi-e somn”, “vreau la plimbare”, “ma doare ceva”.

Copilul este invatat ce semnifica fiecare imagine si cum sa o foloseasca pentru a primi ceea ce doreste, imaginile devenind astfel “cuvintele” copilului.

Fazele PECS:

1. etapa I. schimbul de imagini – in care copilul invata cum sa faca schimbul si sa “ceara” cu ajutorul unei imagini.

2. etapa II. dezvoltarea spontaneitatii – in care se mareste distanta dintre copil si partenerul lui de comunicare.

3. etapa III. discriminarea imaginilor

4. etapa IV. structura propozitiilor – cand copilul cere folosind o propozitie “Vreau x”.

5. etapa V. raspunde la intrebarea “Ce doresti?”

6. etapa IV. dezvoltarea limbajului “Eu aud…”Eu vad…”, “Am ceva”

Dezvoltarea limbajului receptiv, gesturile si PECS-ul se pot lucra simultan cu imitarea verbala si exercitiile de imitare motorie grosiera si fina, educarea respiratiei, mobilitatea aparatului fonoarticulator si dezvoltarea auzului
Sus In jos
http://www.autism-aita.ro
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeVin 4 Feb 2011 - 11:53

A folosit cineva pictograme, imagini ptr PECS? Florinel nu vorbeşte nici acum la 5 ani şi aproape 3 luni dar nu am de unde să fac rost de acele imagini / pictograme. Ar fi cineva dispus să ni le împrumute dacă a depăşit copilul său faza aceasta? Am citit şi unele păreri în care se spunea că această terapie reduce şansele de a vorbi dar, din câte citesc aici, se pare că e exact invers. Facem câte puţin ABA la sfârşit de săptămână cu o fată deosebită - Marcela şi fac şi eu cu el dar la limbaj şi la miogimnastică suntem, pe o scală de la 1 la 10 la 0,5 cel mult!
Aşa că ne-ar fi de mare folos acele pictograme şi imagini despre care vorbiţi.
Poate ne poate ajuta cineva!
Mulţumesc! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeVin 4 Feb 2011 - 12:43

Nina , cu pictogramele e simplu daca ai pe cineva care stie programul . Fiecare copil ,,intelege,, percepe un anumit fel de pictograme , mai simple sau mai cuprinzatoare . Inainte de toate vezi daca gasesti pe cineva care a lucrat cu asa ceva caci aceasta metoda are mai multe etape , prima data trebuie vazut c e fel de pictograme ar intelege Florinel , apoi trebuiesc facute asocierile intre pictograma si obiectul , actiunea care o reprezinta , apoi trebuie invatat copilul cum sa le foloseasca . Sunt foarte utile mai ales la copiii care nu vorbesc . Eu iti pun aici un site al unui parinte care are o intreaga arhiva de pictograme .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Vezi ca sunt foarte multe pagini si mai sunt si pe margine . Vei gasi tu , incearca totusi cu cineva care e familiarizat cu metoda.
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
claudia.s




Mesaje : 162
Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 45
Localizare : beius

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: terapia p.e.c.s.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeVin 4 Feb 2011 - 21:50

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] nina,noi am lucrat cu pictograme la inceput si dupaia am renuntat zicand tot ca tine ca poate nu va vorbii din cauza asta.foarte gresit ne-am intors la pictograme care te ajta foarte mult.antonio are 9 ani si nu vorbeste numai de 3 ani si abia din varea spune propozitii.de ex ieri a fost prima data in viata lui cand mi-a pus o intrebare mai lunga decat cum, unde(m-a intrebat unde este pistolul).in primul rand pictogramele il ajuta sa inteleaga mai bine pt.ca si vede ce i spui.eu am invatat in ungaria cum se face iti voi mai scrie.
Sus In jos
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeSam 5 Feb 2011 - 0:12

Mulţumesc Claudia, experienţa fiecăreia este foarte importantă pentru noi. De la fiecare mai avem de învăţat că noi suntem tot cam la început. Aşa mai învăţăm şi noi cum să trecem (sper eu, cu bine) peste multe crize datorate faptului că e destul de mărişor şi nu-l mai înţelegem totdeauna ce doreşte. Vă îmbrăţişăm cu drag [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeSam 5 Feb 2011 - 3:22

Gabi, scuze, mesajul tău l-am văzut abia acum. Mulţumesc mult ptr tot! Mâine vine Marcela, fata care face ABA cu Florinel (e din Lipova şi tot la 2 săpt vine acasă la părinţi şi atunci vine şi pe la noi). Acum 5 min am vorbit cu ea şi pe mâine descarc tot ce găsesc, plus ce am mai primit pe mail şi pregătesc totul să văd ce ne recomandă Marcela că e mai potrivit pentru Florinel. Vă mai ţin la curent ce o să facem şi ce rezultate vom avea (voi continua în jurnalul lui Florinel ca să nu monopolizez acest topic doar eu). Sper să găsesc un pic de răgaz să scriu şi continuarea la jurnal, să ajung la zi cu el. Vă dorim tuturor un sfârşit de săptămână cât mai plăcut şi liniştit. Vă îmbrăţişăm cu mult drag. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeVin 4 Mar 2011 - 6:26

O sa postez in continuare filmulete demonstrative , utile , in sprijinul celor interesati , chiar daca sunt in engleza sunt foarte utile


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Acest ultim filmulet , e de fapt prima faza a P.E.C.S -ului , asocierea obiectului din poza , a pictogramei cu obiectul in sine

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 7 Mar 2011 - 2:42

si eu am fost reticenta la capitolul PECS, ca vroiam sa il determin sa vorbeasca, si mi s-a parut ca daca ii dau cartonase, nu va mai fi "fortat" sa vorbeasca pentru ca ii va fi mai comod sa arate cartonasul, decat sa deschida gura. Copilul meu mi-a demonstrat ca am fost fraiera, si chiar el a inceput sa foloseasca instinctiv metoda, cautand prin cartile lui imagini ale obiectelor pe care le vroia, sau de exemplu, fiind iarna, imi arata o imagine cu un peisaj de iarna si apoi fereastra, dorind sa spuna ca e iarna. Pana sa fac rost de pictograme, a inceput sa vorbeasca. Spun ca am fost fraiera pentru ca e extrem de importanta comunicarea in sine, indiferent de modul in care se face: verbal, gesturi, mimica, pictograme... Mi-am dat seama mai tarziu.
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 7 Mar 2011 - 3:24

la gradi la tudor, un coleg, care are deja 6 spre 7 ani si e doar la nivel de silabe din pv verbal..de cateva luni foloseste caietul de comunicare pecs
e o coperta din aceea tare ca la biblioraft..pe care sunt lipite 2 benzi velcro (scai), iar inauntru are buzunarase cu pictogramele (care au si ele scai pt prindere)..si isi scoate pictogramele si pune pe coperta si arata ce vrea..initial un singur cuvant/poza (exmpl covrig, iaurt, wc etc)..apoi mai tarziu va face propozitii din pictograme..eu vreau iaurt= poza lui+poza cu gestul de a primi+poza iaurt

noi personal am renuntat rapid la pictograme, caci erau deja un prompt care nu mai era necesar..ce puteam reprezenta prin pictograme, deja tudor spunea verbal...mai folosim pictogramele numai pt orarul zilnic acasa, iar la gradi tot asa pt orar

la antonia nu pot folosi pictogramele ca inca nu intelege..si la gradi le pune mecanic in buzunarul de la orar..nu le intelege rostul si semnificatia
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 7 Mar 2011 - 4:20

stie cineva de unde se poate procura acel tip de coperta?se vind undeva acele pictograme gata facute ca sa nu mai pierd timpul tot confectionand?
se presupunea ca la centru gabi v-a invata sa foloseasca acele pictograme dar nu prea cred sa se faca ceva cu el in privinta asta,desi mie mi s-a zis ca da de cate ori am fast.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 7 Mar 2011 - 5:06

Caietul de comunicare se poate face, nu cred sa gasesti gata facut in comert . Si ca o sugestie , Ani , poti face poze , caci Gabi inca nu a folosit aceste pictograme , nu stiu la ce nivel e , dar e destul de dificil de implementat . Pozele se fac in dimensiuni mai mici , le decupezi si le plastifiezi , banda cu lipici tip VELCRO , o iei de la magazinele de perdele . Sunt site-uri intregi cu pictograme pe care le poti descarca si folosi , dar fiecare copil avand un anumit nivel de intelegere a desenului , pozei de pe pictograma s-ar putea sa nu inteleaga . Mie mi se pare de ex destul de simplu de a asocia o poza cu un obiect , jucarie preferata , mancare preferata , la inceput , astfel inct sa nu-i dai obiectul , mancarea sau orice pana nu ii arati pictograma , la un moment dat el ar putea asocia poza cu obiectul . Insa in cazul pozelor s-ar putea ca din cauza ca sunt prea multi stimuli vizuali pe ele , copilul sa nu poata descfifra ce e acolo. Cu Toaleta de ex e simplu , faci o poza cu WC-ul . Acele caiete sunt niste caiete cartonate cu spirala , paginile cu pictograme se adauga ulterior .Repet primul pas e asocierea a ceea ce e pe pictograma cu obiectul , mancarea sau ce-o fi ./ Se vede clar in filmulet cum copilul trebuie sa dea pictograma sau i se arata pictograma cu biscuite sau ce-o fi si apoi i se da biscuitele . Tot asa poti face cu un pahar cu apa , ciocolata sau orice altceva.
In cele din urma si noi am renuntat la pictograme , Andreea le-a folosit foarte mult , am ramas doar in a avea un orar cu pictograme , dar in cazul copiilor nonverbali pictogramele sunt foaarte utile , asta dupa ce sunt parcurse toate etapele , pentru a nu frustra si mai mult copilul .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
claudia.s




Mesaje : 162
Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 45
Localizare : beius

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: terapia p.e.c.s.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 7 Mar 2011 - 7:17

daca vreti sa cumparati pictograme si mai multe lucruri intrati pe google si scrieti diffrent roads to learning
Sus In jos
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 7 Mar 2011 - 8:05

cred ca acesta e saitul care vrei sa spui claudia... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
e bine de facut o comanda la comun daca va doriti aceste pictograme caci observ ca saitul e strain si cheltuielile pe transport o sa fie mari ...oricum trebuie studiat bine.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
Nina




Mesaje : 77
Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 56
Localizare : Arad (Lipova)

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 7 Mar 2011 - 10:40

Urmand sfaturile lui Gabi si ale lui Camelia am gasit multe pictograme pe
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
Problema noastra e ca fiind mai la inceput trebuia ceva ft simplu!
Tot cautand pe net am gasit si eu ceva simplu ptr noi,aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sunt si pictograme alb-negru si le-am putut tipari la imprimanta mea (cu ace!). Ptr ca nu avem si inca nu ne permitem aparat de infoliat am pus fiecare foaie in folie simpla de acte (100 buc la 7-8 lei).
Sunt optiuni de scriere sub poza (eu am scris sub fiecare ca atunci cand ii prezint poza sa spun acelasi lucru de fiecare data, sa nu-i dau multe informatii pe care el poate nu le poate inca intelege).
Si inca ceva, vedeti ca aveti optiunea de a tipari pagina intreaga, obisnuita, cu mai multe imagini sau fiecare imagine pe o pagina (eu am tiparit asa, o imagine/pagina doar imaginile ce prezinta acum importanta mare ptr noi: toaleta, partile corpului).
Sper sa va fie de folos si voua. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
claudia.s




Mesaje : 162
Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 45
Localizare : beius

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: terapia p.e.c.s   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 7 Mar 2011 - 11:07

da ana acela este.eu personal le folosesc pe cele de pe do2learn pentru programul zilnilc si pentru alteceva am mai facut poze sau le-am desenat chiar eu si l-am invatat sa asocieze pictograma cu activitatea respectiva.
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeMar 8 Mar 2011 - 2:25

Siteul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , e foarte bine organizat , se poate descarca de aici orice , pe marginea din dreapta aveti optiuni cu sutele , nu trebuie sa dati banii pe nimic...
Multumim Gamara [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
claudia.s




Mesaje : 162
Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 45
Localizare : beius

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: terapia p.e.c.s.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeMier 9 Mar 2011 - 11:30

pentru cine vrea pictograme si fise de lucru VISUAL AIDS FOR LEARNING, MAKING LEARNING FAN.COM, POSITIVELY AUTISM.mult succes.
Sus In jos
ani

ani


Mesaje : 703
Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : bucuresti

TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitimeLun 30 Iul 2012 - 11:07

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





TERAPIA P.E.C.S. Empty
MesajSubiect: Re: TERAPIA P.E.C.S.   TERAPIA P.E.C.S. I_icon_minitime

Sus In jos
 
TERAPIA P.E.C.S.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» TERAPIA ABA
» TERAPIA TEACCH
» TERAPIA SON RISE
» Terapie TOMATIS
» Terapia de Dezvoltare Multilaterala

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii-
Mergi direct la: