Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Terapia cu delfini

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeLun 21 Noi 2011 - 11:36

delfin-terapie.ro/terapia-cu-delfini - aici aveti mai multe informatii

noi am incercat aceasta terapie si chiar am vazut rezultate ; am mers prin sponsorizari deoarece nu am avut atatia bani insa a meritat

Alexia e mult mai linistita, atenta ,comunicativa,independenta
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeLun 21 Noi 2011 - 23:52

Stiam de terapia cu delfini de la Antalia si Odessa, am incercat chiar sa dam ideea Delfinariului din Constanta, ma rog e o intreaga nebunie....dar fara rezultat.
Stiu ca e foarte eficienta dar de unde 3500 de EUR ?
Sus In jos
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeLun 21 Noi 2011 - 23:55

si eu am vb la constanta insa au ras de mine

eu prin donatii am reusit sa merg plus ca acuma in decembrie toate firmele isi fac calcule si decat sa dea la stat impozit pe profit mai bine fac donatii

exista un contract de mecenat prin care firmele pot face donatii persoanelor fizice si se pot scade din contabilitate
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeMar 22 Noi 2011 - 4:14

...stii de ce ti-au ras in nas cei de la Constanta?
Pentru ca Romania a semnat un acord international care interzice pescuirea delfinilor din Marea Neagra desi in ultimii 10 ani populatia a crescut semnificativ...chiar esueaza....asta e guvernul nostru foarte " inteligent si practic". Un delfin adus din alta parte costa 100 000 de EUR doar el fara transport...in plus nu pot fi adusi orice tip de deflin si costa destul aclimatizarea lui aici, asa ca...........
Ideea de sponzorizare e buna....numai sa se gaseasca acele firme ( in conditiile de criza actuale ) care sa aiba un min. de profit.
Si apoi 3500 de de EUR nu e cumva doar o persoana?????
Sus In jos
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeMar 22 Noi 2011 - 6:14

3500 de euro te costa sedinte copilului pe 10 zile ; noi insa nu am strans bani pentru cele 10 sedinte si am facut 7 sedinte

pe langa asta te mai costa cazarea si transportul

tre sa fii optimista caci vei gasi banii crede-ma ; eu am strans banii 4000 euro ne-au trebuit caci nu am facut 10 sedinte ci 7 in doua saptamani; orice poate sa stranga banii trebuie doar sa fii optimista ; plus eu imi scriam in fiecare zi " voi reusi sa strang banii ca alexia sa faca terapia cu delfini"
Sus In jos
alinutza




Mesaje : 241
Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 52
Localizare : PLOIESTI

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeMar 22 Noi 2011 - 6:43

Anka, unde ai mers tu pentru terapia cu delfini, in ce tara? Si eu am auzit de mult timp de ea, nu am incercat-o pana acum, dar se pare ca tot mai multi parinti au vazut modificari in bine ale copiilor lor dupa aceasta terapie. Noi facem terapie cu cai, de fapt am facut asta-vara, acum e frig si am intrerupt, speram s-o reluam la primavara si de asemenea mi s-a parut ca Vladut a devenit mai cooperant, chiar dupa a doua sedinta, a stat singur in sa, pe un cal mare, nu ponei!!! Plus ca incerca sa vb si el cu calul pe limba lui fireste, dar important este ca vroia sa vorbeasca.
Inca o data felicitari pentru ambitia de care dai dovada!!!
Sus In jos
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeMar 22 Noi 2011 - 12:31

in turcia- antalya am facut terapia
este c'el mai ieftin acolo
Sus In jos
iulia




Mesaje : 506
Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 56
Localizare : ORADEA

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeMier 23 Noi 2011 - 0:57

Anca cat te-a costat totul : cazare, drum, mancare + terapie???
Cu ce ati mers? Avion sau masina???
Sus In jos
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeMier 23 Noi 2011 - 3:11

3750 euro terapie 7 zile; transport+cazare; 7 zile de terapie cu delfini si transportul plus cazarea 1300 euro

am mers cu avionul; in 1300 euro am avut transportul +cazarea asigurate ; cazarea a fost all inclusive ; iesi mai ieftin daca ai all inclusive caci mancarea e f scumpa.
totul e scump acolo
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeMier 7 Dec 2011 - 5:30

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
aici mai gasiti scris despre terapia cu delfini
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeLun 7 Mai 2012 - 9:57

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Delfino-terapia. Unde, cum, rezultate, cat costa?

Tatal Andreei mi-a recomandat site-ul unui centru din Antalya, unde se practica delfino-terapia. Am fost placut surpinsa ca au toate informatiile traduse si in limba romana si chiar exista o persoana de contact pentru Romania. Si mai mare mi-a fost surprinderea cand Medana Pisleaga mi-a spus ca nu este angajata Centrului, ci mama unei fetite cu Sindrom Down care a facut aceasta terapie timp de 4 ani consecutiv. A devenit persoana de contact a Centrului de terapie din dorinta unei mai bune comunicari si informari intre cele doua parti, romane si turce, considerand ca ar putea fi de folos si altor parinti in depasirea temerilor legate de aceasta terapie.



Ce inseamna terapia cu delfini?

Medana Pisleaga: Delfinii au fascinat oamenii din cele mai vechi timpuri cu gratia, inteligenta si zambetul lor permanent. Terapia cu delfini face parte dintr-o ramura noua a medicinei moderne, numita si terapia cu animale si a aparut ca un rezultat al cercetarilor indelungate in gasirea unor solutii la probleme medicale greu tratabile, dovedindu-se o metoda de terapie cu influente atat pe plan fizic, cat si mental.



De cand se practica?

Medana Pisleaga: Terapia cu delfini a fost initiata de catre dr. Betsy Smith inca de la inceputul anilor ‘70, in incercarea sa de a-si ajuta fratele, un copil cu dizabilitati. Cativa ani mai tarziu, dr. Nathanson a pus bazele primului centru de delfino-terapie in Florida, SUA. Acesta a studiat, in prima faza, efectele interactiunii copiilor cu Sindrom Down cu delfinii. In urma rezultatelor extraordinare, in anii urmatori, mai multe centre de terapie s-au deschis in intreaga lume.



Ce afectiuni trateaza/amelioreaza?

Medana Pisleaga: Delfino-terapia nu este un leac sau un miracol, dar poate ajuta la ameliorarea conditiei pacientului, la atenuarea unor simptome asociate, consolidand totodata procesul de vindecare. Poate fi de un real ajutor in tratarea tulburarilor neurologice, autism, Sindrom Down, retard psiho-motor, ADHD, ameliorarea durerii provocate de leziuni la nivelul coloanei, paralizie cerebrala, depresie si multe alte afectiuni. Mai multe despre acestea pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Cum ajuta la tratarea autismului?

Medana Pisleaga: Cei care sustin terapia cu delfini si studiile de specialitate atribuie puteri speciale sonarului cu ajutorul caruia delfinul scaneaza apa din jurul sau. De aceea, se spune ca delfinii pot simti zonele cu probleme din corpul uman si ii motiveaza pe copii sa foloseasca aceste parti.

Dupa o jumatate de ora de inot cu delfinii, interesul si curiozitatea copilului pentru tot ce-l inconjoara creste semnificativ. Pacientul reuseste sa interactioneze mai bine cu alte persoane. Ca o consecinta, se constata imbunatatirea capacitatii de invatare a copiilor care beneficiaza de logopedie sau alte forme de psiho-terapie. Un copil cu autism care a beneficiat si de alte terapii specifice timp de un an de zile, a scapat complet de simptomatologia caracteristica autismului, astfel ca, la revenirea pentru o noua sesiune de delfino-terapie nu mai prezenta niciun astfel de simptom. In acest caz, s-a observat o schimbare de atitudine si de perceptie de sine si a mediului inconjurator.



Unde se desfasoara sedintele de terapie cu delfini?

Medana Pisleaga: Sedintele de terapie cu delfini se desfasoara intr-un bazin deschis, in Turcia, Antalya. Centrul de terapie se numeste Antalya Soulscience School.



Cum se desfasoara concert o sedinta pentru autism?

Medana Pisleaga: In fiecare dimineata, copilul cu nevoi speciale intra in apa si inoata alaturi de delfini timp de 30 de minute. Copilul sta in contact direct cu delfinul, il imbratiseaza, il mangaie. Delfinul canta si-l ajuta pe copil sa innoate, acesta tinandu-se doar de aripioara dorsala a delfinului. Incet, copilul incepe sa aiba incredere in delfin. O senzatie unica, de liniste si armonie, care nu poate fi regasita in nicio alta circumstanta. Toate aceste exercitii sunt atent supravegheate de Dr. Murat Kemaloglu, de un dresor de delfini, precum si de un profesor de sport specializat in terapia copiilor cu nevoi speciale.



Care este limita inferioara de varsta? Dar cea superioara?

Medana Pisleaga: Limita inferioara de varsta este impusa de toleranta copilului la contactul cu apa rece de 20-22grade Celsius a bazinului. Daca pacientul va purta un costum de neopren pe masura lui, temperatura apei nu-l va deranja foarte tare. Limita superioara de varsta nu exista.



Parintii pot intra in apa cu copilul si cu delfinii? Sau accesul le este permis doar instructorilor?

Medana Pisleaga: Parintii nu pot insoti copilul in bazin decat in cazuri de anxietate extrema. In schimb, ei pot asista de pe marginea bazinului. Fiecare pacient va avea terapeut personal, care se va stradui sa construiasca o relatie cu copilul pana la finalul sesiunii de terapie. Doar in ultima zi de terapie este permis accesul parintilor in bazin pentru cateva minute.



Ce pregatire au instructorii?

Medana Pisleaga: Terapeutii sunt profesori de sport specializati in terapia copiilor cu nevoi speciale. Ei personalizeaza programele in functie de nevoile copiilor.



Care este cazul care v-a impresionat cel mai mult pana acum?

Medana Pisleaga: Am intalnit in urma cu doi ani o familie din Germania, parinti a doua fete “purtatoare“ a unei degenerescente a sistemului nervos. Fetele s-au nascut perfect sanatoase, primele manifestari ale bolii au avut loc cand cea mare avea 5 ani si de atunci totul s-a transformat intr-un cosmar pentru ei. Rezultatul analizelor genetice a aratat ca amandoua erau purtatoare a acestei disfunctii neuronale .O disfunctie genetica foarte rara si foarte grava, pentru care nu exista tratament si a carui speranta de viata este undeva la 12-14 ani. Ele aveau 16, respectiv 18 ani, iar parintii duceau o lupta fara masura cu boala lor, cu carucioarele cu rotile, cu greutatea, cu varsta, cu viata, in general. Nu o sa-i uit niciodata. Pentru mine raman niste eroi.



Cate sedinte cuprinde o sesiune de terapie cu delfini? Cat costa o sesiune?

Medana Pisleaga: O sesiune cuprinde intre 4 si 10 sedinte, pretul fiind stabilit in functie de numarul de sedinte ales. Este o terapie costisitoare, daca alegeti intre una si patru sedinte, pretul va fi de 425 euro/zi(sedinta). De la cinci sedinte in sus, pretul va fi de 375 euro/zi(sedinta).



Cate sesiuni sunt recomandate intr-un an?

Medana Pisleaga: Recomandarea este ca pentru prima data sa se faca 10 sedinte. Mai multe recomandari in acest sens va poate oferi Dr. Murat Kemaloglu,cel care conduce centrul de terapie din Antalya, insa dupa ce va avea informatii despre fiecare caz in parte.





Ce schimbari se vad la copii dupa o sesiune de terapie?

Medana Pisleaga: Intalnirea cu delfinii are ca rezultat un raspuns emotional profund si declanseaza eliberarea unor sentimente si emotii puternice. Se crede ca pacientii care au beneficiat de terapia cu delfini sunt mai receptivi la orice alt tip de tratament. Deoarece se joaca intr-un mediu placut, devin motivati pentru a finaliza sarcini, prin urmare vor acorda o atentie mai mare altor activitati terapeutice.





Rezultatele analizelor de sange studiate inainte si dupa terapie arata ca exista o crestere a nivelului hormonal, al endorfinelor, enzimelor si a celulelor T. Delfinii au un sonar natural, acesta emite ultrasunete, prin care delfinul localizeaza lucruri şi comunica, acest proces se numeşte ecolocatia. Sunetele emise de delfini sunt atat de intense ca acestea pot provoca “cavitatie”. Pot produce gauri in structura moleculara a fluidelor si tesuturilor moi. Frecventele ultrasunetelor produse de delfini pot avea un efect profund asupra creierului uman, modificand activitatea undelor cerebrale. Rezultatele testelor EEG efectuate pe oameni au demonstrat asta.





S-a remarcat si faptul ca, dupa terapia cu delfini, ambele parti ale creierului intra in sincronizare, ceea ce inseamna ca exista o comunicare mult mai buna intre emisfera stanga si cea dreapta a creierului, ceea ce va duce la o constientizarea sporita si la o imbunatatire a capacitatii de invatare.



Rezultate observate: manifestari emotionale puternice, imbunatatirea comunicarii, atentie sporita, cresterea increderii si a stimei de sine, achizitii motorii, o mai buna coordonare, sistem imunitar imbunatatit, contact vizual, permiterea atingerii. Mai multe pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Experienta unui tata cu copil autist



Cum ati descoperit ca fata dvs. are autism, in ce imprejurari?

George Teglas: Nu era atenta, nu iti fixa privirea, nu raspundea cand o strigai pe nume. Ea s-a nascut cu parapareza spastica si a facut chinetoterapie intensiva pana la 6 ani. In jurul varstei de 2 ani, a inceput sa piarda din vocabular cuvinte si se indrepte spre o forma de alalie. In plus, erau multe lucruri pe care nu le facea in parc la fel ca ceilalti copii.



La ce varsta a fost diagnosticata cu autism?

George Teglas: La varsta de 6 ani a fost, in sfarsit diagnosticata, cu certitudine, de Dr. Iuliana Dobrescu. Pana atunci, toti doctorii la care am fost, si crede-ma ca am fost la multi, ziceau ca o sa-si revina. Dar parca are ceva tente de autism si intarziere in vorbire. O doctora a zis ca e retarda, alta ca e putin autista si, uite asa, pana la 6 ani, numai incertitudini.



Cum ati aflat de terapia cu delfini?

George Teglas: Un coleg de birou a vazut un reportaj pe Discovery Chanel, l-a inregistrat pe video si asa am luat legatura cu rusii din Crimeea. Am trimis tot dosarul tradus pentru evaluare, dupa care a venit, in cele din urma, raspunsul ca nu e un caz foarte grav, asa ca se poate trata si in Turcia.



Ce eforturi ati facut pentru a merge la terapia cu delfini – preturile sunt foarte mari?

George Teglas: Pe atunci, firmele de outdoor erau in plina expansiune si cum eu lucram cu ei, ma sponsorizau care cum puteau, ba cu o masina imprumut, ba unii chiar au decontat benzina, altii cazarea, dar intotdeauna am avut banii de terapie, cu mici exceptii cand, cate o firma sponsoriza o sedinta de terapie sau doua.



Ce progrese ati remarcat in urma terapiei?

George Teglas: Majore si constant. Pronunta corect vocalele apoi consoanele, apoi cuvinte si uite asa, pana cand a ajuns sa comunice telepatic cu delfinii in apa.



Cati ani la rand ati fost la terapie

George Teglas: 4 ani consecutiv

De ce nu mai mergeti?



George Teglas: Criza, lipsa de sponzori, vremuri grele!



Va ganditi sa incercati o noua terapie

George Teglas: Da. Terapia cu dans, am auzit si de ceva cu oxigerarepe la Constanta, dar nu au raspuns la telefon. Fiica mea a facut si karate cu un amic, am fost si la calarie la Corbeanca, dar si acolo a stabilit o legatura telepatica cu calul si cand ea nu avea chef, nici calul nu se misca din loc.





Iata un material video cu Andreea in cadrul unei sedinte de delfino-terapie, filmat de tatal ei.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeJoi 13 Dec 2012 - 5:28

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Un proiect plin de speranta pentru copiii cu autism sau alte probleme psihice se desfasoara la Constanta: terapia cu delfini.

Psihologi pregatiti in centre speciale din Turcia incearca sa-i ajute pe acesti copii, prizonieri ai unei lumi nestiute de noi, ceilalti.

Daca fata de oameni comunicarea lor se dovedeste dificila, fata de aceste mamifere inteligente ei arata o deschidere spontana, ceea ce le aduce zambetul pe chip parintilor greu incercati.

Rares are 6 ani si sufera de autism. Insotit la fiecare pas de psiholog si cu ajutorul antrenorilor, face cunostinta cu cei 3 delfini prietenosi.

Un zambet larg lumineaza fata baietelului, care reactioneaza imediat la prezenta delfinilor. Baietelul arunca o minge colorata spre Ni Ni, care ii rasplateste efortul cu o tumba.

Apoi Chen Chen il lasa pe baietel sa o mangaie. Si Edi, in varsta de 5 ani, tot cu autism, este incantat.

De pe margine, parintii privesc cu speranta aceste sedinte de terapie. Mama lui Edi s-a mutat special din Suceava la Constanta, pentru a-l trata pe baiat la un centru de specialitate.

Delfinoterapia, recunoscuta pentru efectele benefice in cazul copiilor cu autism, dar si cu sindrom Down, se poate face in Turcia sau Spania, dar la preturi exorbitante.

Delfinariul din Constanta si centrul terapeutic Marea Neagra colaboreaza in acest program, care va incepe de la 1 mai si costa 900 de lei, pentru 20 de sedinte diferite.
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeJoi 20 Dec 2012 - 12:59

Detalii despre proiectul cu delfinii de la Delfinariul Constanţa puteţi obţine de la Centrul Terapeutic Marea Neagra de Sprijin a Persoanelor cu Autism, pe acest link mai multe detalii [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeJoi 31 Ian 2013 - 22:58

Delfinoterapie la Constanţa

În perioada mai – octombrie 2013 Centrul Marea Neagră organizează în colaborare cu Delfinariul din Constanţa şedinte de terapie cu delfini şi hipoterapie.

Terapia pentru fiecare copil se va desfăşura pe o perioadă de 2 săptămâni şi va cuprinde:

- 5 şedinţe de delfinoterapie

- 5 şedinţe de hipoterapie

- 10 şedinţe de terapie ABA


Locuri disponibile: 120.

Înscrierile se pot realiza DOAR la adresa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau telefon 0727.321.809.

Atenţie! În perioada mai - octombrie 2013 pot fi programaţi un numar de 5 copii săptămânal.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Terapia pentru un minor durează două săptămâni şi în această perioadă nu se poate lucra decât cu cinci copii.
Fiecare sesiune de delfinoterapie va dura 15-20 de minute pe zi prin care micuţul va încerca să intre în interacţiune cu delfinul, prin formule de salut, prin imitarea sunetelor mamiferului, prin jocuri cu mingea, cercul etc., această terapie fiind gratuită.

În aceeaşi zi, copilul va urma sesiunile de hipoterapie, după care va avea un program de terapie comportamentală cu stimulare senzorială, care îi va costa pe părinţi 900 de lei pentru cele două săptămâni.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre camel in Dum 19 Mai 2013 - 4:45, editata de 1 ori
Sus In jos
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeDum 19 Mai 2013 - 4:40

La Constanta nu se face delfinoterapie. Nu se intra in apa cu delfinul ci se priveste de la margine. Asta nu ajuta!
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitimeDum 19 Mai 2013 - 8:37

Ai dreptate , de aceea nici nu se oboseste nimeni de pe aici mai ales noi de la oradea...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Continut sponsorizat





Terapia cu delfini Empty
MesajSubiect: Re: Terapia cu delfini   Terapia cu delfini I_icon_minitime

Sus In jos
 
Terapia cu delfini
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» TERAPIA SON RISE
» TERAPIA P.E.C.S.
» terapia cu ponei
» terapia hiperbara
» TERAPIA TEACCH

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii-
Mergi direct la: