Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Legi gradinite

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeLun 10 Sept 2012 - 5:56

Am intiampinat dificultati la gradi azi, asa cum ma asteptam. directoarea nu are habar despre insotitoir decat ;leagt de un handicap,fizic sau eventual epilepsie. Deci, habarnista/
imi cerea fel de fel de date , cine e insotitorul , dar de ce nu vin in fiecare zi sa aduc scutire ca lipsesc... 2 zile pe saptamina... etc.
Stie cineva dc exist lege cu privire la acest aspect? Nu de alta dar as vrea sa vin cu ea sa o lamuresc.
Am prezentat o adeverinta de la medicul din Pbregia cum ca se recom. insotitor si 0-a sters cu ea la fund.

ce ziceti , fetelor? Legi gradinite 568393
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeLun 10 Sept 2012 - 9:25

Deşi Legea 151 se referă inclusiv la integrarea copiilor cu autism în învăţământul de masă, decizia a rămas la latitudinea conducerii şcolilor sau a cadrelor didactice care ar trebui să-şi asume preluarea acestor copii. Şi deşi părinţii se arată dispuşi să plătească un însoţitor, copiii cu autism care s-ar putea descurca într-o grădiniţă sau şcoală normală sunt rareori acceptaţi.
......................................
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Parintilor interesati de inscrierea copiilor in gradinite si scoli,atat speciale cat si de masa,le recomand calduros sa citeasca REGULAMENTUL DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE A INVATAMANTULUI SPECIAL SI SPECIAL INTEGRAT.Regulamentul este in vigoare,publicat in Monitorul Oficial si imi pare extraordinar de permisiv si de folosibil in favoarea copiilor nostri.
Eperienta acestui an de scoala de masa mi-a aratat ca ,acolo unde scoala este vizionara,mai exact oamenii sunt "luminati",exista disponibilitate in acceptarea copiilor cu nevoi speciale.Intrebarile au venit din partea tuturor cu privire la modalitatea de planificare a materiei precum si la evaluarea copilului;acestea si din cauza faptului ca sunt relativ putini copii cu nevoi speciale ce incearca integrarea in invatamanul de masa,din numeroase motive.
Prezenta Lege a invatamantului are nenumarate hibe dar,in ce priveste posibilit. de integr. in invatam. de masa,imi pare aproape ideala.Practic,cand am citit-o,am avut impresia ca este construita dupa nevoile copilului meu;gandesc de mult timp la o clasa de copii integrata in invatam. de masa ,mi-am si detaliat nevoile ce ar putea fi acoperite de oastfel de clasa; cand am citit legea,in detaliu,mi-am dat seama ca e ca si cum as incerca sa reinventez roata ;practic legea ofera copiluli integrat intr-o clasa normala tot ce-i trebuie,conform legii,trebuie doar sa stii ce sa ceri.
Nu am timp sa descriu in amanunt legea si nici nu este cazul,ea tb. citita de cei interesati.Schitez doar cateva facilitati pentru copil si pentru scoala integratoare,asta pt. ca noi,parintii,ca stim sa ajutam cu informatii concrete scoala ,atunci cand ne inscriem copilul.In calitate de cadru didactic cunosc relativ bine nevoile si problemele scolii,respectiv ale cadrului didactic si ,de multe ori,scoala este bombardata de cerinte,respectiv hartii,hartii care ne coplesesc la un moment dat.
Revin la facilitati:
- clasa integratoare din invatam. de masa ,ce are un copil cu dizabilitati,,in functie de gradul de dizabilit. poate fi constituita din 4!!! -8-12 copii;ideal!!!
-scoala isi doreste asa clase mici, caci asta inseamna incadrare mai mare pentru cadrele didactice,respectiv mai multe posturi didactice,asta in conditiile in care multe scoli se confrunta cu nr. mic de elevi,respectiv risc de inchidere ,afiliere la alte structuri scolare;parinti,vizati scolile mici!
-evaluarea copilului este f. diversa si ,cf. legii,se face dupa posibilitatile copilului,in functie de o serie de standarde de performanta stabilite de invatator si prof. de sprijin, la inceputul anului scolar.
In incheiere ,parintii sceptici dar care vor sa incerce totusi inscrierea in invat. de masa ,e bine sa caute o scoala mica,fara mofturi inutile,prietenoasa,de cartier si cu putini copii;apoi sa scoata un print al regulamentultui despre care vorbesc[asta pt. ca ,in legea educatiei,pe ansamblu,nu sunt usor de identificat toate detaliile din regulamentul pe care il invoc]si sa il ofere doamnei director sau cui trebuie;nu ganditi-ei... d-na director ar trebui sa stie asta! nu este in avantajul copilului aceasta abordare caci in invatam. de masa sunt mormane de legi,acte normative specifice scolii de masa si oamenii nu sunt familiarizati si cu alte legi,nefolosite curent.
Toate cele bune!
.................................
Ce drepturi le sunt încălcate copiilor cu handicap
Legea Învăţământului
Art. 5 Cetăţenii României au drepturi egale de acces la toate nivelurile şi formele de învăţământ, indiferent de condiţia socială şi materială, de sex, rasă, naţionalitate, apartenenţă politică sau religioasă.

Legea 448/2006
Art. 15. (1) Persoanele cu handicap au acces liber şi egal la orice formă de educaţie, indiferent de vârstă, în conformitate cu tipul, gradul de handicap şi nevoile educaţionale ale acestora.
(2) Persoanelor cu handicap li se asigură educaţia permanentă şi formarea profesională de-a lungul întregii vieţi.
(3) Persoana cu handicap sau, după caz, familia ori reprezentantul legal constituie principalul factor de decizie în alegerea formei şi tipului de şcolarizare, precum şi a unităţii de învăţământ.


Legea nr. 48/2002
ART. 15 (1) Constituie contravenţie, conform prezentei ordonanţe, refuzare accesului unei persoane sau unui grup de persoane la sistemul de educaţie de stat sau privat, la orice formă, grad şi nivel, din cauza apartenenţei la o anumită rasă, naţionalitate, religie, etnie, categorie socială sau la o categorie defavorizată, respectiv datorită convingerilor, vârstei, sexului sau orientării sexuale a persoanei în cauză
............................................
paragrafele anterioare sunt postate la diverse topicuri pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeLun 10 Sept 2012 - 9:32

dar sfatul meu este ca daca nu gasiti deschidere reala din partea conducerii si a cadrelor didactice, mai bine cautati alta gradinita, caci si asa va fi greu, dar daca din start sunteti priviti ca o povara si grija in plus, chiar daca la insistente va vor primi, nu se va ocupa de copil cum are nevoie si nu ii va fi de folos ca merge la gradinita

va fi si mai greu sa transferati copilul dupa 1-2 luni, in caz ca nu merg lucrurile...mai bine mai cautati acum alta alternativa, inainte sa inceapa anul scolar

linkul cu regulamentul ce apare in postarea anterioara nu mai este valabil, dar cautati-l dupa denumire pe alte linkuri de legi/norme
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeLun 10 Sept 2012 - 11:10

multumesc mult de informatie. copilulmeu nu are certificat de handicap ... poate asta ar fi vrut dna director sa vada... oricum am pasit cu stangul si tr sa ma orientez catre alta gadinita. aici ma mai primeste doar sapt asta insotit apoi tr sa mearga singur ceea ce nu e bine... mi- spus ceva de organizatia salvatii copiii care cic ar da niste avize pt insotitor... nu stiu o sa ma interesez. Cred ca dc as face o reclamatie la minister cred ca l-ar primi dar nu mai e lafel va fi privit copilul si cine stie ce ii mai fac.. Educatoarea e de treaba dar cu directoarea e problema .... Va tin la curent . O sa citesc si eu legea 151
Sus In jos
elee




Mesaje : 236
Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 47

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeLun 10 Sept 2012 - 21:08

Camel multumim!
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeLun 10 Sept 2012 - 23:03

Monica , stam foarte prost , ca de altfel in toate domeniile, cu legislatia. Nu-ti va lua in seama nici o hartie , chiar daca e recomandare de la un medic, deoarece nu are cadru legal pentru asta!!! Ti-am mai zis ca probabil directoarea stie de insotitor (profesor de sprijin), probabil, dar e vorba si acolo de certificat de handicap plus recomandare de la comisie si o serie de demersuri , neavantajos pentru copil, deoarece sunt NORMATE LEGAL, vreo doua ore pe saptamana si iti dau ei insotitorul (profesorul de sprijin), ei adica, Protectia copilului. E greu dar trebuie asa cum zice Cami sa gasesti alta directoare, sa faci totul la mica intelegere, din experienta mea (pe forumuri) de atatia ani toti parintii au facut-o la mica intelegere, nimic legal, trebuie sa fie de acord directoarea, educatoarea si sa stie, eventual, si inspectoarea care raspunde de unitatea de invatamant. Reglementari legale nu exista nici pentru scoala, e la fel, cu profesor de sprijin, cu ore putine si recomandat de comisie deci implicit trebuie sa ai certificat de handicap. Cand ma gandesc prin cate am trecut si eu si de cate ori m-am lovit de toate astea ma apuca nervii ca nici macar in ziua de azi, cand s-au facut atatea presiuni din partea ONG-urilort de parinti, atatea promisiuni si totusi inca nu e ok ce se intampla, adica nu e nimic schimbat fata de acum zece ani cand Andreea mea intra in clasa intai. In concluzie cauta pana gasesti, in cazul meu acum foarte multi ani, n-am avut atatea oportunitati si am gasit o institutie privata, autismul era chiar o necunoscuta , acum cat de cat se stie despre afectiunea asta cate ceva, doar sa existe bunavointa si intelegere. Deci mai cauta, poate n-ar strica sa iei legatura cu parinti din Bucuresti cu copii mici ca al tau sa-i intrebi unde au apelat si la cine ... Legi gradinite 505815
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeMar 11 Sept 2012 - 0:03

Am reusit! La alta Gradi! Legi gradinite 73159
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeMar 11 Sept 2012 - 3:06

Doamne ajuta !Toate buune , si nu-ti fa griji ca va plange primele zile , asa fac toti , pentru oricare e greu inceputul....
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeMar 18 Sept 2012 - 23:16

am nevoie de un model contract parteneriat intre gRAdinita si asociatie pentru furnizarea unui insotitor.
Poate ati folosit astfel de modele in asociatia voastra. Mi s-a cerut asa ceva pentru shadow la gradi de stat.
MA POATE AJUTA CINEVA CU UN MODEL? Legi gradinite 248555 MULTUMESC MULT
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeMar 18 Sept 2012 - 23:31

in caz ca nu primesti un astfel de formular gata conceput..eu zic sa folosesti aceste cateva randuri

CONTRAT,
INCHEIAT INTRE:
ASOCIATIA X, date identificare, adresa
si
GRADINITA NR.., date identificare, adresa

privind prezenta (numele persoanei) in gradinita, in calitate de shadow al copilului (nume copil). Persoana (nume), numita in continuare in acest contract shadow, va fi prezenta in gradinita, de luni pana vineri, intre orele.....


Sarcina shadowului este de a ajuta copilul sa indeplineasca sarcinile primite de la educatoare si sa interactioneze cu copiii. De regula insotitorul sta in spatele copilului si il ajuta fizic sau verbal atunci cand este nevoie. In functie de dificultatile copilului intr-un domeniu sau altul la gradinita, umbra are rolul sa imbunatateasca abilitatile slabe si sa-l ajute pe copil sa devina independent, urmarind deci anumite obiective inainte stabilite. Toate lucrurile care se intampla la gradi sunt contorizate intr-un tabel care se completeaza in fiecare zi si in care sunt notate raspunsurile copilului:

- cum a salutat si cum a raspuns la salut;

- daca a cooperat la activitatile propuse de educatoare;

- daca a initiat comunicare cu educatoarea;

- daca a raspuns la comunicarea educatoarei si in ce fel;

- daca a initiat comunicare/joc cu copiiii;

- daca a raspuns la comunicarea/jocul copiilor si in ce fel;

- care au fost dificultatile intampinate si la ce activitati (pentru a fi lucrate suplimentar acasa);

- comportamentele de protest / neadecvate / agresive (cauza comportamentului – daca este posibil, consecinta, momentul la care s-a intamplat);

- comportamentul la masa, si la toaleta;

Educatoarea conduce clasa si lectiile, iar umbra ajuta copilul sa raspunda la solicitarile acesteia. Insotitorul nu face lectii si nu intervine in activitatile propuse de educatoare. Copilul inscris la gradinita este, in timpul pe care il petrece in gradinita, in responsabilitatea educatoarei. Umbra intervine doar in activitatile propuse de educatoare pe care copilul nu le poate rezolva singur sau atunci cand copilul manifesta comportamente neadecvate pentru a-l ajuta sa inteleaga regulile si cadrul impuse de gradinita.

Educatoarea trebuie sa impuna copilului cu autism aceleasi reguli ca tuturor celorlalti copii din grupa (sa nu ii dea voie sa se plimbe prin clasa, sa nu ii dea voie sa stea la catedra – decat daca tuturor copiilor li se permite asta, etc).
Umbra va fi acolo sa-l ajute sa stea in rand cu toti ceilalti copii cand educatoarea cere acest lucru.
Educatoarea trebuie sa-i ofere copilului o consecinta la comportamentele nepermise adica feedback copilul cand greseste (cand are comportamente neadecvate), dar si incurajari si recompense pentru toate comportamentele pozitive si sa-si construiasca o relatie cu copilul. Umbra poate oferi copilului recompense pentru comportamentele pozitive, sau pentru raspunsul bun la activitatile mai grele sau mai lungi, discret, si sa motiveze suplimentar copilul cu ceva material, la care trebuie sa se adauge si recompensa verbala, sociala a amandorura.

Este recomandat ca educatoarea sa-l trateze pe copilul cu autism ca pe oricare altul – iar umbra sa-l ajute pe copil sa raspunda la cererile educatoarei! Ea ii va da sarcini DIRECT copilului nu umbrei (pentru ca aceasta sa ii traduca copilului) si practic umbra sa devina cea care ii cere sa faca ceva, intermediind in mod gresit relatia!

Shadow nu are responsabilitati si interventii in ceea ce priveste ceilalti copii din grupa.

Prezentul contract se incheie pe o perioada de 12 luni, incepand cu data de 17 septembrie 2012, putand fi prelungit ulterior, la cererea ambelor parti.
Prezentul contract s-a incheiat in doua exempalre, cate un exemplar pentru fiecare parte.
...........
ce am scris mai sus e din mesajul celor de la AITA
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mai ajustezi tu daca vrei sa sune mai formal. Si scrii daca e cazul ce competente profesionale ale shadow din pv profesional (studenta/absolventa facultate de psihologie, alte cursuri). Poti preciza si sarcinile shadowului privind adusul/dusul copilului de la gradinita, daca ea are acest rol. Deasemenea, acolo unde ai scris numele copilului, poti preciza ca este diagnosticat cu TSA (daca e cazul ca are diagnostic), ca sa fie clar motivul pentru care are nevoie de shadow.

Posibil ca un astfel de contract sa aiba cei de la AITA, Invingem autismul sau de la Asociatia Autism Transilvania...ca ei au copii in gradinite cu shadow si poate au facut mai oficial...gasesti adresele lor de contact pe net si poti incerca sa le scrii.


Ultima editare efectuata de catre camel in Mier 19 Sept 2012 - 6:00, editata de 1 ori
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeMier 19 Sept 2012 - 3:08

MULTUMESC MULT Legi gradinite 800181
Sus In jos
monica1968




Mesaje : 365
Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeJoi 26 Sept 2013 - 22:12

Dragele mele, am reinceput gradinita  aceeasi ca si anul trecut unde, mi s-a permis sa schimb oricand insotitorul si,  am avut support de la ei. Dar anul acest am  cerut sa se schimbe dna educatoare caci cea de anul trecut nu imi placea, si iata ca au aparut problemele. Acum , dupa ce mi-a xerut fele de fel de docuemnte, cicca au avut o sedinta la Inspectoratuls ect 2 si li s-a spus ca toti insotitorii din gardinite sa stea la usa pe hol si sa intervina doar cand sunt problem..
Ori in 2 zile, copilul meu  nu mai e acelasi, iar educatoarea nici nu il solicita il lasa in  balta.. ( cu capul pe masa, sa rad afara motiv etc) . Eu am o scris de recomandare  de la un medic psihiatru de la Salvati copii la care merg de 1 an, terapeuta a mea este cu calificare are certificate de libera practica, eu am pt ea  un contract de voluntariat cu o asociatie ...   si o tine la usa..

Psihilogul gradinitiei ,m desi initial m-a sustinut, acum zice ca ar trebui sa merg la nu stiu ce comisie si sa mai fac o evaluare la stat...

Ce ma sfatuiti sa fac?
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitimeDum 6 Oct 2013 - 22:33

Calea cea mai directă ar fi să mergi în audienţă la inspectorat şi să soliciţi punctual pentru copilul tău, acceptul de a fi însoţit permanent pe timpul orelor, explicând că "însoţirea" nu e pentru toaletă, servirea mesei sau în caz că se întâmplă să plângă copilul şi să vrea acasă (şi atunci, ok, e suficient să fie cineva din familie în apropiere, la uşă, pentru a rezolva problema), ci este parte din terapie, însoţitorul se implică activ în procesul de învăţare, în joc etc. Dacă e adevarată chestia că e decizia inspectoratului (mă gândesc totuşi că e posibil ca limitarea să fie ideea celor de la grădiniţă, pentru a nu avea în permanenţă pe cineva "în plus" în clasă, mizând pe faptul că nu o să verifice nimeni la inspectorat...), o fi o regulă la modul general, dar e imposibil să nu accepte şi cazuri particulare. Varianta cu mersul la altă comisie, la altă evaluare etc, doar pentru a mări teancul de hârtii, mi se pare fără rost, că şi atunci ar putea să ţină terapeuta tot la uşă, că aşa e "regula" de la "inspectorat". Vezi dacă aceasta e poziţia lor într-adevăr şi dacă aşa e, poate fac o "derogare" sau măcar să îţi spună cei de acolo clar ce hârtii mai sunt necesare. Zic şi eu....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Legi gradinite Empty
MesajSubiect: Re: Legi gradinite   Legi gradinite I_icon_minitime

Sus In jos
 
Legi gradinite
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» GRADINITE-SCOLI
» Sa vorbim despre ..gradinita , scoala si integrare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii. :: Intrebari legi-
Mergi direct la: