Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Tratament pentru stimularea vorbirii

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeDum 19 Mai 2013 - 1:40

ce tratament ati dat copiilor vostri pentru stimularea vorbirii?
Sus In jos
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeDum 19 Mai 2013 - 4:36

a folosit cineva CORTEXIN ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeDum 19 Mai 2013 - 8:35

Nu aud pentru prima data de medicamentul acesta . Eu as fi precauta ca vad ca e nootrop , adica stimuleaza...s-ar putea sa dea agitatie , daca as folosi as folosi treptat ..
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeDum 19 Mai 2013 - 9:33

am inteles ca sunt injectii si se fac intramuscular
a folosit cineva? a avut efecte bune?

dar ce alt tratament ati mai facut pentru stimularea vorbirii?
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeDum 19 Mai 2013 - 22:04

Seamănă cu cerebrolysinul nostru, nu?!
Sus In jos
ankmanciu




Mesaje : 48
Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeDum 19 Mai 2013 - 22:33

cred ca da
Sus In jos
cameliatin




Mesaje : 4
Data de inscriere : 07/02/2013

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeSam 28 Dec 2013 - 1:10

a avut efect cortexinul? A dat efecte adverse ? Daca da , care sunt acelea?
Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeSam 28 Dec 2013 - 6:08

Depinde de la caz la caz . In cazul nostru Cerebrolizinul , care e acelasi lucru cu cortexinul, a dat agitatie maxima ...Dupa atatia ani eu personal nu cred in asemenea stimulenyte desi medicii de la noi obisnuiesc sa le prescrie cu usurinta...La copiii agitati , agitatia se accentueeaza fiin stimulent neurotrop..
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
anasperanta
Admin
anasperanta


Mesaje : 679
Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 49

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeSam 28 Dec 2013 - 7:09

in cazul nostru acelasi lucru s-a ntamplat...a dat agitatie maxima.
Sus In jos
https://autism.forumgratuit.ro
cameliatin




Mesaje : 4
Data de inscriere : 07/02/2013

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeLun 6 Ian 2014 - 6:22

Multumesc. Nici eu nu sunt de acord cu toate medicamentele neurotofice. Insa am o terapeuta care ma streseaza sa ii dau ceva copilului ca sa il ajut sa vorbeasca mai repede. Baietelul meu are 9.5 ani si nu vorbeste deloc . Mai are si un retard sever.
Sus In jos
nico_g




Mesaje : 536
Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 51

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeMar 7 Ian 2014 - 0:06

Camelia, de încercat poţi încerca oricare din neurotrofice, vasodilatatoare, vitamine etc pe care le tot comentăm pe aici (mai ales că e un copil destul de mare care, teoretic, suportă mai bine un tratament), dar cu rezerva de a opri tratamentul dacă vezi că apare ceva în neregulă. Dacă suntem câteva pe aici care nu prea suntem entuziasmate de ele, nu înseamnă că generalizăm. Ne spunem doar experienţa. Poate alţii au avut rezultate mai bune... Uite, de exemplu, la copilul meu a mers foarte bine timp de 2 ani jumate (însă până la un anumit nivel de achiziţii) tratamentul homeopat. Apoi, tot până la un alt nivel, Mentat, alternativ cu ulei de peşte şi vit. B complex, în vreo 4 cure repetate cam la 6 luni. În vara trecută am încercat iar Mentat, dar nu a mai mers, dimpotrivă, era agitat, anxios şi ajunsese să plângă şi o zi întreagă pentru nişte nimicuri. Dovada că Mentatul a fost de vină, este că imediat cum am întrerupt, şi-a revenit. Ulei de peşte şi vitamine nu i-aş mai da, că a cam început să se îngraşe şi e şi cam înalt. Tot căutând pe net, am văzut de curând un sirop tonic cerebral de la Dacia Plant şi mă gândeam să încerc. Dacă o să îi dau, o să vă spun cum "funcţionează". Mi-a atras atenţia de mai multă vreme, dar hotărârea am luat-o cu "ocazia" unei răceli când i-am dat un sirop din plante care trata şi astenia din convalescenţă (şi care conţinea o plantă comună, roiniţa) şi am văzut că i-a crescut atenţia şi puterea de concentrare. O fi fost coincidenţă sau nu... Tot vorbesc de plante nu pentru că aş considera că ele nu au efecte secundare (şi etnobotanicele sunt... plante!) ci pentru că băiatul meu le suportă mai bine decât medicamentele sintetice, la care are de regulă, cam toate efectele secundare. Deci orice te gândeşti să îi dai, trebuie testat.
Sus In jos
cameliatin




Mesaje : 4
Data de inscriere : 07/02/2013

Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitimeMar 7 Ian 2014 - 1:48

Multumesc pentu promtitudine . Si eu am incercat pana la 4.5 ani cam toate neurotoficele ce se dau : tonotil, cereblorizin, encefabol, risatarun, complex b, tanakan (inafara de cerebrolizin nu am vazut efecte benefice la nici unele doar efecte negative) etc . Povestea mea (noastra) seamana foarte mult cu cea a lui ani de pe forum(numai ca noi avem scurte perioade cand nu dormim). Am fost intrenata la : Bucuresti de 3 ori, la Sibiu, la CLUJ pana am obosit iar baietelul cel mare a inceput sa isi ceara drepturile spunand ca pe el nu il mai iubesc si am lasat-o mai moale cu cel mic.
ACUM ii dau ulei de krill si probiotice.
Baietelul meu are si talasemie minora si mie teama sa nu ii afectez ficatul.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tratament pentru stimularea vorbirii Empty
MesajSubiect: Re: Tratament pentru stimularea vorbirii   Tratament pentru stimularea vorbirii I_icon_minitime

Sus In jos
 
Tratament pentru stimularea vorbirii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» METODE SPECIFICE IN CORECTAREA SI STIMULAREA LIMBAJULUI LA PRESCOLARI
» tratament ptr "vaccin"
» IMMUNOCAL - tratament
» ce tratament sa ii dau copilului meu ?
» ce tratament sa ii dau copilului meu ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: