Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII Empty
MesajSubiect: ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII   ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII I_icon_minitimeSam 29 Oct 2011 - 5:24

dupa cum ati vazut SOS AUTISM BIHOR a avut activitati la care au participat mare parte dintre membri, atat copii, cat implicit si parintii insotitori

mie mi-au placut foarte mult aceste iesiri organizate si le consider utile pentru copii..e cu totul altceva cand e grup organizat, cand se au unii pe altii ca exemplu, cand au posibilitatea sa se obisnuiasca cu viata de "grup", sa interactioneze, sa respecte reguli comune etc

am deschis acest topic, in speranta ca vom primi idei noi si de la alti parinti

eu vin cu primele 2 idei:

in occident, toamna mai ales, familiile merg la diferite ferme unde contra unui pret stabilit initial, isi culeg singuri fructele (ecologice)....am vazut fotografii si reportaje in acest sens si copiii erau foarte incantati sa fie utili, li se imprima sentimentul de responsabilitate, de ajutor dat familii, iar oboseala nu o simteau, caci pentru ei era ca o excursie si un joc totul....desi chiar eu personal am posibilitatea sa-i duc pe copii in sat la bunici pt astfel de activitati, as fi foarte incantata de o activitate comuna de acest gen...eu am vazut in anii trecuti si la noi in judeti livezi de meri, unde se vindeau la poarta ladite cu fructe...nu cred ca nu am gasi intelegere la vreun administrator de astfel de livada sa ne priemasca ca si grup si sa ne lase sa culegem noi fructele..iar la final sa le cantareasca si sa le achitam

a doua idee vine dintr-o "amintire din copilarie" a mea...in clasa a cincea am fost cu grupul de elevi si diriginta in vizita la fabrica de zahar..si acum imi amintesc, cum ne-au aratat utilajele, traseul tehnologic de prelucrare a sfeclei de zahar pana ajunge transformata in zahar..normal am fost lasati sa degustam zahar brut "produs pe loc"....din pacate acum eu nu mai stiu cate fabrici mai sunt in stare de functionare la noi in judet..dar tot s-ar gasi..din orice domeniu...chiar si un atelier de tamplarie/ o cofetarie/ ....atata timp cat vizita se poate desfasura in conditii de siguranta pentru copii (sa nu sara scantei pe ei, sa nu inhaleze ceva diluant etc)...eu zic ca se vor gasi doritori..caci oricum nu reusim sa organizam activitati la care sa participe toti membrii, caci fiecare are fricile si fixatiile lui..poate unii nu ar veni ca le e frica de zgomot, la altii de aglomeratie etc..dar sunt convinsa ca ar fi si exploratori cum e baiatul meu..care dupa ce vede pe viu o actiune, o intelege logic mult mai bine
Sus In jos
nico_30

nico_30


Mesaje : 272
Data nasterii : 29/10/1980
Data de inscriere : 21/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Galati

ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII Empty
MesajSubiect: Re: ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII   ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII I_icon_minitimeDum 15 Ian 2012 - 6:46

Un strop de bucurie pentru copii...



Asociatia noastra a inceput anul cum nu se poate mai frumos, organizand un eveniment plin de veselie atat pentru parinti, membri ai asociatiei , cat si pentru copilasii lor speciali...Astfel, prin bunavointa reprezentantilor spatiului de joaca " Paul si Andra", carora le multumim in mod deosebit pe aceasta cale pentru acest gest minunat, copiii din asociatie beneficiaza de acces gratuit in acest loc plin de veselie si culoare, in cadrul grupurilor de socializare organizate de catre Asociatia de Sprijin pentru Parintii si Copiii cu Autism Galati.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Evenimentul a coincis si cu ziua onomastica a unuia dintre copilasi, astfel ca a fost o ocazie minunata de a-l sarbatori pe acesta, in cel mai frumos mod cu putinta...In acelasi timp nu am neglijat nici importanta unui demers terapeutic in toata aceasta activitate , astfel ca au fost invitati si copii tipici, surioare sau verisori , in ideea crearii unui model comportamental de urmat si realizarea unei punti de legatura catre integrare sociala a copiilor din asociatia noastra...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Toti copiii au fost extrem de incantati si au participat cu entuziasm la toate activitatile : au dansat, au cantat la microfon, au spart balonase si au facut cunostinta cu personajele lor preferate din desenele animate, s-au plimbat cu masinutele si au testat toate traseele de joaca, dar mai ales s-au bucurat impreuna de ...COPILARIE...
Speram ca astfel de evenimente sa devina o traditie in cadrul asociatiei noastre, ele reprezentand intr-adevar o motivatie de a merge inainte , impreuna , impotriva autismului....


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti.blogspot.com/
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII Empty
MesajSubiect: Re: ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII   ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII I_icon_minitimeDum 15 Ian 2012 - 11:53

ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII 141634
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
claudia.s




Mesaje : 162
Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 45
Localizare : beius

ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII Empty
MesajSubiect: Re: ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII   ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII I_icon_minitimeDum 15 Ian 2012 - 12:44

foarte frumos
Sus In jos
Continut sponsorizat





ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII Empty
MesajSubiect: Re: ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII   ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII I_icon_minitime

Sus In jos
 
ACTIVITATI ORGANIZATE PENTRU COPIII DIN ASOCIATII
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un nou Centru al Asociatiei AITA si-a deschis portile pentru copiii cu autism
» SPORTUL LA COPIII CU AUTISM
» COPIII CU AUTISM MERG LA SCOALA
» Interviu cu Cami , despre copiii ei
» Convulsii..au avut copiii vostrii?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii. :: Intrebari legi-
Mergi direct la: