Copii cu autism
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament Empty
MesajSubiect: Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament   Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament I_icon_minitimeMier 18 Aug 2010 - 1:11

in cautarea unor fonduri care sa-mi permita terapia la ambii copii pe termen lung, am gasit cateva informatii interesante, poate ajuta si pe altii

in primul rand putem obtine donatii de la firme, in mod direct, noi ca persoane fizice
baza legala este:
"Conform legii, companiile platitoare de impozit pe profit au dreptul ca 20% din impozitul pe profit sau 3 la mie din cifra de afaceri (adica suma cea mai mica din cei 2 indicatori) sa ii poata dona unui ONG sau unei persoane fizice (cu conditia ca contractul sa fie autentificat la notar/avocat) in loc sa-i plateasca bugetului de stat. Cheltuiala va fi deci aceeasi, doar ca in loc sa plateasca intreaga suma la stat, plateasc o bucatica beneficiarului donatiei si restul catre stat."

o sa copiez mai jos si un astfel de contract


CONTRACT DE DONAŢIE


Art. 1. Între:
S.C……………………., cu sediul social în localitatea …………., str. …………….. nr…………., jud…………., cod unic de înregistrare fiscal………….., atribut fiscal RO, reprezentată de dl. ……………., în calitate de Asociat, în calitate de DONATOR
şi
Dna. ..........., domiciliată în loc......, bl. ......, ap. ...., jud. ....., identificată cu actul de identitate seria ..... nr........., CNP ..........., cont ................... – RON deschis la Banca ................ Sucursala ............, în calitate de DONATAR.
Art. 2. Eu, …………….., în calitate de Asociat al S.C. ………………. , donez Dnei. ................în calitate de părinte al copiilor ................, în mod irevocabil şi fără sarcini suma de …………. (suma in litere) RON în scopul efectuării de terapie şi îngrijire medicală a copiilor ................, care au fost diagnosticati cu autism.
Art. 3.
Prezentul contract de donatie se face în baza Regulamentului Băncii Nationale a României nr. 3/1997 privind efectuarea operatiunilor valutare.
Donatarul se obliga sa foloseasca suma de bani in scopul menţionat în prezentul contract.
Prezentul contract a fost redactat în 2 exemplare, câte unul pentru fiecare parte la data de …………………………….


Donator, Donatar,


……………….
Asociat



in schimb firmele cu capital de stat..daca am fost informata corect..nu pot dona direct catre persoane fizice, doar catre ONG
si aici intervine ajutorul pe care asociatiile de autism, le pot da pentru membrii lor, fiind un intermediar intre firma donatoare si familia pentru care se doneaza sumele respective
asociatia deschide un proiect special pentru terapia copilul respectiv...va primi banii din donatia de firma de stat si ii va indrepta spre scopul proiectului initiat, adica terapia acelui copil
daca suma e mai mare se poate vira in transe, pe masura ce apar necesitatile de acoperire a terapiei

bineinteles intermedierea se poate face prin orice ONG, nu neaparat asociatia de autism locala, dar eu consider ca acolo se cunoaste cel mai bine familia si necesitatile copilului si ce cheltuieli presupune terapia si tratamentul..si la o adica scopul asociatiilor respective este ajutorarea membrilor ei


Persoanele fizice, in schimb, pot face donatii in limita a 2% din impozitul pe venit, doar catre ONG-uri...nu direct catre alte persoane fizice

in occident..si am aflat ca si in Romania la cateva firme mari..a aparut o modalitate de sponsorizare numita "payroll"..nu sunt sigura ca am scris corect denumirea

adca daca una sau mai multe persoane fizice aduna o suma si o doneaza unui ONG, acea firma mare care are politica respectiva de donare aminitita mai sus, va dubla suma...donand si ea cat a donat acel grup de persoane fizice

din nou dupa procedeul descris in mesajul anterior...ONG-ul respectiv, va deschide un proiect cu scop terapia acelui copil si va vira banii primiti pentru terapia acelui copil


Dupa cum vedeti sunt o multime de variante, trebuie doar sa existe informatii corecte, rabdare dupa intocmirea diferitelor dosare si bunavointa de la cei din jurul nostru!

Succes in recuperarea copiilor vostri si nu disperati, intotdeauna va fi o mana intinsa sa va ajute!
Sus In jos
manai




Mesaje : 3
Data de inscriere : 02/08/2010

Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament Empty
MesajSubiect: Re: Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament   Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament I_icon_minitimeSam 21 Aug 2010 - 21:23

Buna.
De foarte mare ajutor informatia .As mai avea cateva intrebari daca se poate:
-Veniturile obtinute din donatii se mai impoziteaza ? Trebuiesc declarate la Finante ?
-Dar atunci cand vrei sa obtii subventia pentru caldura (intretinere) ?
-Trebuie justificate cheltuielile cu terapia ? Terapeutii ABA si logopezii care lucreaza in particular nu prea taie chitanta.
Va mutumesc.
Sus In jos
camel

camel


Mesaje : 946
Data de inscriere : 31/07/2010

Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament Empty
MesajSubiect: Re: Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament   Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament I_icon_minitimeDum 22 Aug 2010 - 11:00

sincer privind impozitarea banilor primiti din donatii eu nu stiu exact care e procedura legala...nu i-am declarat niciunde..dar nici nu mi s-ar parea corect pe langa ca suntem lasati sa ne descurcam cum putem sa se mai ia si din putinii bani pe care ni-i ofera oamenii care vor sa ne ajute..

la a doua intrebare privind subventia pt caldura, eu stiu ca se declara veniturile nete din luna precendenta..ma gandesc ca donatii nu obtii lunar, ci rar, faceti astfel incat data primirii donatiei sa nu fie in luna respectiva pt care completezi cererea

iar cand primesti donatia, celui ce ti-o ofera trebuie sa-i prezinti eventual certificatul de handicap si certificatele medicale ale copiilor..de obicei oricum cei ce ofera donatia sunt cunoscuti sau persoane care au increderea in voi ca familie si stiu cazul, deci nu pun la indoiala ca banii primiti ii folosesti pt terapia copilului si nu pt altceva...iar din punct de vedere legal (contabil) nu trebuie atasate la acel contract de donatie chitante cu plata orelor de terapie..caci este un contract pe proprie raspundere unde cel ce primeste banii isi asuma obligatia prin semnatura sa foloseasca banii conform scopului pt care au fost dati


eu am mai avut un caz mai deosebit..nu stiu cati vor ajunge in situatia respectiva..dar macar sa stie ce mi-a trebuit mie, caci la acel moment nu am avut pe cine intreba..de la locul meu de munca, colegii m-au sustinut foarte mult si pe linie de sindicat mi-au dus cerere sa fiu ajutata pentru recuperarea copiilor, la sediul central (fiind vorba de o firma de stat, deci totul s-a facut potrivit documentatiei cerute de legislatia in vigoare si a normelor interne ale firmei)..a trebuit ca dosarul sa contina: actele medicale (psiholog, neuropsihiatru, medic familie), o adeverinta de la directia Judeteana de Sanatate (unde sa fie precizat ca terapia ABA nu este inclusa intre terapiile si medicamentel care sunt decontate total sau partial de catre Ministerul de Sanatate), o "oferta de pret"=adica de la un centru particular un calcul estimativ cate ore sunt necesare copilului meu, la fiecare in parte, pt recuperare si cat ar costa aceste ore in centrul respectiv, alte informatii pentru a face cunoscut cazul =fotografii si un mic istoric al copilului si ce presupune terapia

fiecare hartie din cele enumerate se obtine foarte greu, nimeni nu stie nimic de terapia ABA, de obicei ajungi pana la directori ca nu stiu la care lege sa te incadreze, cum sa formuleze etc...centre de recuperare care sa-ti fac acel calcul estimativ semnat si parafat (fara sa duci apoi efectiv copilul la centrul respectiv) mai greu gasesti...dar stiind ca acei bani inseamna multe ore de terapie pentru copii mei , deci niste sanse in plus, eu am parcurs tot traseul sinuos pt obtinerea lor

si mai ales daca colegii mei nu ar fi facut toate demersurile necesare si nu ar fi insistat pt cazul nostru, probabil ca nu am fi reusit nimic, deoarece fondurile sunt limitate, iar cazurile numeroase, fiind o firma mare, cu multi angajati
Sus In jos
angela

angela


Mesaje : 485
Data de inscriere : 01/08/2010

Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament Empty
MesajSubiect: Re: Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament   Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament I_icon_minitimeDum 22 Aug 2010 - 23:55

si noi am obtinut bani destui de multi (6300 ron) din partea companiei la care lucreaza sotul meu
exista fonduri pt cazuri de boala
depui dosar cu absolut tot ce ai de la medici si se analizeaza de catre o comisie si cazul se incadreaza in mai multe categorii
adica poti fii incadrata intr-un salar sau 3 salarii pe ramura de economie
nu stiu daca m-am facut inteleasa
cazul lui diana a primit aprobarea a 3 salarii pe ramura de economie la compania care lucreaza sotul si astfel am ajuns la suma de 6300 ron
dosarul continea si facturi de la dr. naghiu cu plata consultatie ,cu plata evaluarilor facute de paul morosan si rezultatul analizei tisulare si rezultatul R.M.N-ului
cat mai multe - sa fie dosarl cat mai gros
in fiecare an depun dosar si mi se aproba , cei drept numai odata a fost 3 salarii iar acum cate unul dar si acela se urca undeva la 3300 ron
intra in cont si de acolo platesc terapeutel
mai este si contul in care intra si cei 2% care se aduna pe clubul sportiv pe care l-am infiintat si care are rol tot de ONG.
deci,in concluzie si noi am trecut la treaba
dar tot la indrumarea lui cami am reusit sa gasim portite
iar caum sunt intr-o continua cautare
stiu si de contractele de donatie directa spre persoana fizica si cea spre asociatie si de contracte de sponsorizare
ma informez continuu
cat despre declaratii la finante despre asa ceva nici nu se discuta
FLORII DE TEI NU DORESC cei de la finante sa le dau?
dupa cate ma zbat sa obtin?
mai dai in colo si concentreaza-te pe adevarata problema

Sus In jos
gabi.b
Admin
gabi.b


Mesaje : 1246
Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 54
Localizare : ORADEA

Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament Empty
MesajSubiect: Re: Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament   Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament I_icon_minitimeLun 23 Aug 2010 - 0:14

Esti norocoasa Angela ! Si spun asta pentru ca nu orice institutie ar face asta ...Cel putin privatii , cu siguranta nu ...Dar poate sa incerce oricine , cu putin noroc ...cine stie...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Continut sponsorizat





Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament Empty
MesajSubiect: Re: Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament   Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament I_icon_minitime

Sus In jos
 
Baza legala pt donatii pentru terapie si tratament
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tratament pentru stimularea vorbirii
» materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri
» Carti pentru terapie
» Terapie pentru autism, cu rezultate dovedite, ajutorul spons
» tratament ptr "vaccin"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Help !...Autism. :: Legi ,Proiecte,Petitii.-
Mergi direct la: